Rodiče a učitelé bojují za oblíbenou ředitelku školy v Praze 7. Podepisují petici proti jejímu odchodu

Prahou sedm „hýbe“ vyhlášené výběrové řízení na nového „šéfa“ Základní školy Fr. Plamínkové. Vedení radnice se rozhodlo současnou ředitelku Jarmilu Macečkovou odvolat, a to i přesto, že školu pozitivně hodnotila školní inspekce a odvolání ředitelky navíc nedoporučila školská rada.

Rozhodnutí radnice vzbudilo vlnu odporu. Za oblíbenou ředitelku se postavili jak její podřízení – pedagogové, tak i rodiče žáků, kteří školu navštěvují. Učitelé dokonce napsali otevřený dopis jak starostovi sedmičky Janu Čižinskému, tak ministrovi školství Robertu Plagovi. „Ačkoliv Školská rada konkurz nedoporučila a hodnocení ČŠI (inspekce) bylo velmi pozitivní, MČ Praha 7 dne 18. prosince 2019 konkurz vyhlásila, což považujeme za jasný projev nedůvěry vůči současnému vedení. Tato skutečnost v nás vzbuzuje nejen otázky, jaký je skutečný cíl zřizovatele, ale také vážné obavy o další chod školy,“ píše pedagogický sbor.

Obavy z odchodu učitelů

Rodiče nezůstali pozadu a za „svoji“ ředitelku dokonce podepisují petici, koncem minulého týdne pod ni své jméno připojilo přes dvě stovky rodičů. Argumentují kvalitně fungující školou, spokojenými žáky, obávají se destabilizace školy a odlivu kvalifikovaných učitelů.

Vyhlásit konkurz na místo ředitelky přitom není bezpodmínečně nutné, respektive městská část coby zřizovatel to udělat může, ale většinou, pokud škola funguje bez problémů, se stávající ředitel na další období potvrzuje bez konkurzu.

A jak vypsání výběrového řízení odůvodňuje městská část? „Téměř polovina členů školské rady dala najevo, že by upřednostnila prověření práce paní ředitelky v konkurzním řízení, což by zřizovatel neměl ignorovat. Ten poměr je jiný, než u ostatních škol, kde podobné hlasování dopadá devět k nule či osm k jedné,“ argumentuje mluvčí radnice Martin Vokuš s tím, že přihlásit se do konkurzu může i Jarmila Macečková. Školská rada ale konkurz na nového ředitele či ředitelku přímo nedoporučila.

Odvolaná ředitelka: Podpory si vážím

Jarmila Macečková  se do konkurzu hlásit nebude. „Nikdo mi nic nezdůvodnil a neřekl  jediný důvod k vyhlášení konkurzu. Všechny podmínky jsem splnila, odevzdala jsem Koncepci na další období, hodnocení funkčního období, zprávu ČŠI, zprávu auditu o hospodaření. Žádná stížnost za celou dobu. Ještě 5. 12., kdy jsem byla obhajovat koncepci u starosty (byla vyslovena spokojenost), mi bylo sděleno, že to půjde do Rady a poté mi ihned sdělí výsledek. Dne 17. 12. byl vyhlášen konkurz.  Nikdo mi předem nic neřekl. Mlžili. Nemám ani v odvolání z funkce jediný důvod uvedený. Vše mi bylo sděleno datovou schránkou jako oznámení.  Nyní to teprve zdůvodňují prý mojí únavou – úsměvné,“ popsala situaci Jarmila Macečková s tím, že si velmi váží podpory rodičů i učitelů.

Tento článek pochází z webu Vaše 7.
Včera, 14:38
Konkrétně hudební klub v Malostranské besedě kvůli zmenšení kapacity zvedl vstupné na 400 korun. Koncerty...
25.5.2020
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
25.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
25.5.2020
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
25.5.2020
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
25.5.2020
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
24.5.2020
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
24.5.2020
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
Reklama