25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Rodiče dětí z Petřin žádají o vyúčtování lyžáku

Časopis Vaše 6 ťal do živého. Po popsání situace v Základní škole Věry Čáslavské se na redakci obrátily desítky rodičů, kteří sdělili, co se ve škole děje. Z reakcí vyplývá, že atmosféra ve škole je dusná a že o kompetentnosti vedení školy jsou čím dál větší pochyby. Mimo jiné rodiče řeší údajně netransparentní vyúčtování lyžařského výcviku, u něhož není škola s to doložit, kam zmizelo 46 800 korun.

Reklama

Školáci ze ZŠ Věry Čáslavské se vydali na lyžařský výcvik ve dvou lednových turnusech, obou se účastnilo kolem 80 dětí. Ubytovány byly šest nocí v penzionu Migr v Harrachově s plnou penzí, svačinou a pitným režimem po celý den. Za lyžařský kurz zaplatili rodiče za každého žáka 3950 korun. V ceně bylo ubytování, strava a doprava. Částku za kurz rodiče zaslali elektronicky na bankovní účet školy. Za ni podepsala smlouvu na organizaci lyžáku v době čerpání rodičovské dovolené ředitelka Vladimíra Koreňová s firmou APJ Stavební společnost s.r.o., jejímž jednatelem je Pavel Bernáth.

A této firmě poslala škola 323 900 korun. Jde o firmu manžela Julie Bernáthové, předsedkyně školské rady ZŠ Věry Čáslavské. Pro zajímavost firma jejich syna Lukáše měla se školou uzavřenu smlouvu na pořádání lyžáku v loňském roce.

Rodinná škola, rodinný podnik

„Až na to, že to vypadá jako jeden velký rodinný podnik, bychom tuto částku příliš nerozporovali,“ shodují se dvě matky, které navštívily redakci Vaší 6 a jejichž pravou identitu z důvodu ochrany dětí nezveřejníme.

Časopis Vaše 6 ověřil, že ceny za ubytování i stravu v konkrétním penzionu korespondují s část kou, kterou rodiče zaplatili. Za nocleh si zařízení účtuje běžně 465 korun za osobu včet – ně snídaně. Děti zde měly i svačiny, obědy a večeře. A v částce 3950 korun byla i doprava z Prahy do Harrachova a zpět. Zvlášť ale rodiče platili skipas. „Nejsou zahrnuté v ceně kurzu, doporučujeme 1950 Kč, po kurzu bude vyúčtováno ‚zajistitelem‘ kurzu,“ uvádí se ve smlouvě mezi školou a „zajistitelem“ kurzu stavební společností Pavla Bernátha. Doporučená cena skipasu je zvláštní z toho důvodu, že organizátor lyžáku dopředu věděl, kde budou děti ubytované, a tudíž mohl znát i ceny skipasů na sjezdovce, kde se budou děti učit na lyžích jezdit.Tady vzniká rozpor.

Nápadně drahé skipasy

Rodiče si totiž spočítali, že jim „zajistitel“ kurzu ze zaplacených 1950 korun měl místo 150 korun vrátit 600 korun. „Děti jezdily na louce za penzionem. Nejezdily na žádné drahé sjezdovce,“ líčí jeden z rodičů. „Děti jezdily v re kreačním středisku, kde nejvyšší denní jízdné stojí 300 korun, jezdily čtyři dny. I kdyby jezdily za nejvyšší denní sazbu, stále je nevysvětlený rozdíl 600 korun na dítě,“ rozčiluje se. Pakliže by byla pravdivá verze dětí a rodičů, že nejdražší skipas pro jednoho na čtyři dny vyšel na 1200 korun, ale rodiče zpět dostali jen 150 korun, dělal by 600korunový rozdíl při násobku počtu dětí sumu 46 800 korun, o které nikdo z rodičů netuší, kam se poděla.

Spaly prý na podlaze

A zaskočeni byli rodiče i z vyprávění dětí o tom, jak kurz vypadal. „Ptám se, jak je možné, že penzion s kapacitou 36 lůžek může pojmout 40 dětí, pedagogický dozor a instruktory s rodinami? Narážím tím na informaci od dětí, že spaly na matracích na zemi, případně na posteli po dvou po třech,“ je šokovaná jedna z maminek. Vaše 6 pochopitelně kontaktovala s žádostí o vyjádření organizátorku lyžáku Julii Bernáthovou. Redakci se s ní však opakovaně nepodařilo do uzavěrky tohoto vydání telefonicky spojit.

Marcel Mihalik

Průmyslový Smíchov se má proměnit. Lidem navzdory?

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Před 2 hodinami
Praha 4 má nové vedení, opozice si s koalicí vyměnily role. Zastupitelé nakonec odvolali osm...
Před 3 hodinami
Muzeum městské hromadné dopravy (MHD) v pražské Vozovně Střešovice zahájilo hlavní sezonu. Při slavnostním otevření...
Dnes, 11:00
Společnost FCC Česká republika (dříve A.S.A.), která provozuje skládku v pražských Ďáblicích, chce v dalších...
Dnes, 10:25
Od pátku 26. do neděle 28. dubna se koná 9. ročník komunitního festivalu Máme otevřeno...
Dnes, 09:25
Rybník V Mydlinkách se nachází na okraji zástavby rodinných domů v Městské části Praha –...
Dnes, 09:00
V MOL Cupu bojovaly o postup do finále celkem tři celky z Prahy. Bohemka v...
Včera, 15:39
Pražský dopravní podnik (DPP) zprovoznil velkokapacitní kolejiště v Ústředních dílnách v Hostivaři. Na více než...
Včera, 13:29
Praha zatím neplánuje vypsat velkou zakázku na nové lavičky tak, jak o tom v souvislosti...
Včera, 13:25
Hasiči v úterýna několika místech v Praze zasahovali kvůli silnému větru. Většinou odstraňovali z ulic...
Včera, 10:21
Pět stanic pražského metra se dnes opět promění v koncertní pódia, na kterých se vystřídá...
Reklama