Rodiče dětí z Petřin žádají o vyúčtování lyžáku

Časopis Vaše 6 ťal do živého. Po popsání situace v Základní škole Věry Čáslavské se na redakci obrátily desítky rodičů, kteří sdělili, co se ve škole děje. Z reakcí vyplývá, že atmosféra ve škole je dusná a že o kompetentnosti vedení školy jsou čím dál větší pochyby. Mimo jiné rodiče řeší údajně netransparentní vyúčtování lyžařského výcviku, u něhož není škola s to doložit, kam zmizelo 46 800 korun.

Školáci ze ZŠ Věry Čáslavské se vydali na lyžařský výcvik ve dvou lednových turnusech, obou se účastnilo kolem 80 dětí. Ubytovány byly šest nocí v penzionu Migr v Harrachově s plnou penzí, svačinou a pitným režimem po celý den. Za lyžařský kurz zaplatili rodiče za každého žáka 3950 korun. V ceně bylo ubytování, strava a doprava. Částku za kurz rodiče zaslali elektronicky na bankovní účet školy. Za ni podepsala smlouvu na organizaci lyžáku v době čerpání rodičovské dovolené ředitelka Vladimíra Koreňová s firmou APJ Stavební společnost s.r.o., jejímž jednatelem je Pavel Bernáth.

A této firmě poslala škola 323 900 korun. Jde o firmu manžela Julie Bernáthové, předsedkyně školské rady ZŠ Věry Čáslavské. Pro zajímavost firma jejich syna Lukáše měla se školou uzavřenu smlouvu na pořádání lyžáku v loňském roce.

Rodinná škola, rodinný podnik

„Až na to, že to vypadá jako jeden velký rodinný podnik, bychom tuto částku příliš nerozporovali,“ shodují se dvě matky, které navštívily redakci Vaší 6 a jejichž pravou identitu z důvodu ochrany dětí nezveřejníme.

Časopis Vaše 6 ověřil, že ceny za ubytování i stravu v konkrétním penzionu korespondují s část kou, kterou rodiče zaplatili. Za nocleh si zařízení účtuje běžně 465 korun za osobu včet – ně snídaně. Děti zde měly i svačiny, obědy a večeře. A v částce 3950 korun byla i doprava z Prahy do Harrachova a zpět. Zvlášť ale rodiče platili skipas. „Nejsou zahrnuté v ceně kurzu, doporučujeme 1950 Kč, po kurzu bude vyúčtováno ‚zajistitelem‘ kurzu,“ uvádí se ve smlouvě mezi školou a „zajistitelem“ kurzu stavební společností Pavla Bernátha. Doporučená cena skipasu je zvláštní z toho důvodu, že organizátor lyžáku dopředu věděl, kde budou děti ubytované, a tudíž mohl znát i ceny skipasů na sjezdovce, kde se budou děti učit na lyžích jezdit.Tady vzniká rozpor.

Nápadně drahé skipasy

Rodiče si totiž spočítali, že jim „zajistitel“ kurzu ze zaplacených 1950 korun měl místo 150 korun vrátit 600 korun. „Děti jezdily na louce za penzionem. Nejezdily na žádné drahé sjezdovce,“ líčí jeden z rodičů. „Děti jezdily v re kreačním středisku, kde nejvyšší denní jízdné stojí 300 korun, jezdily čtyři dny. I kdyby jezdily za nejvyšší denní sazbu, stále je nevysvětlený rozdíl 600 korun na dítě,“ rozčiluje se. Pakliže by byla pravdivá verze dětí a rodičů, že nejdražší skipas pro jednoho na čtyři dny vyšel na 1200 korun, ale rodiče zpět dostali jen 150 korun, dělal by 600korunový rozdíl při násobku počtu dětí sumu 46 800 korun, o které nikdo z rodičů netuší, kam se poděla.

Spaly prý na podlaze

A zaskočeni byli rodiče i z vyprávění dětí o tom, jak kurz vypadal. „Ptám se, jak je možné, že penzion s kapacitou 36 lůžek může pojmout 40 dětí, pedagogický dozor a instruktory s rodinami? Narážím tím na informaci od dětí, že spaly na matracích na zemi, případně na posteli po dvou po třech,“ je šokovaná jedna z maminek. Vaše 6 pochopitelně kontaktovala s žádostí o vyjádření organizátorku lyžáku Julii Bernáthovou. Redakci se s ní však opakovaně nepodařilo do uzavěrky tohoto vydání telefonicky spojit.

Marcel Mihalik

Průmyslový Smíchov se má proměnit. Lidem navzdory?

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Dnes, 16:06
Jedním z dlouhodobých cílů koalice je zvyšování dostupnosti bydlení. Rostoucí ceny nájemného nejvíce zatěžují nájemce...
Dnes, 13:15
Tento týden začaly přípravy ke stavbě nového P+R parkovacího domu Černý Most III. Ten vznikne...
Dnes, 09:05
Paměť města. Takový název nese fotografická série dokumentaristů Apoleny Rychlíkové a Vladimíra Turnera. Podle slov...
Dnes, 08:22
V severní části Přezletic u Prahy se nachází prehistorické sídliště člověka vzpřímeného Zlatý kopec. Archeologové...
Dnes, 07:49
Unikátní skalničková zahrada v Prokopském údolí je znovu otevřená veřejnosti. K vidění tu je přes...
Včera, 17:00
Plastové trdelníky na barokních fasádách, výlohy polepené fotkami potravin, historické okenice ověšené policemi s matrjoškami....
Včera, 14:42
Rada Prahy 2 schválila výpůjčku části nemovitosti parku Karlovo náměstí společnosti Rehwaldt Till pro průzkum...
Včera, 13:25
Městská knihovna v Praze otevírá sousedskou dílnu DOK16, kterou najdete v kobce č. 16 na...
Včera, 12:18
S možným rozšířením parkovacích zón navrženým některými městskými částmi dnes souhlasila Rada hlavního města Prahy....
Včera, 11:44
Soudních znalců ubývá, důvodem jsou podle Ilji Žukova z Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana...
Reklama