Rodiče se obávají září. Místa ve školách nestačí

V oblasti Košíř a Motola scházejí místa v prvních třídách základních škol a některé základky už předem avizují, že losovat budou v případě převisu zájemců o místo v lavici, ne mezi dětmi „nespádovými“, tedy těmi, které vzhledem k místu bydliště spadají do jiné školy, ale i mezi spádovými.

Snadno se tak může stát, že po zápisech do první třídy, které se konaly minulý týden, rodiče s hrůzou zjistí, že ačkoliv brali jako „tutovku“, že jejich potomek v září nastoupí do zvolené základky, nakonec bude muset chodit jinam a třeba i dojíždět.

Například Základní škola Nepomucká avizovala už před zápisem do první třídy, že v případě, že by se zapsalo více spádových dětí, než je počet volných míst, bude se losovat. „U nepřijatých spádových uchazečů trvá povinnost obce zajistit docházku v základní škole,“ píše škola na webových stránkách s tím, že losovat by se muselo pod přidělenými registrovanými čísly, a to za účasti ředitele školy nebo zástupkyně, zástupce zřizovatele, zástupce z řad pedagogů a zástupce z řad rodičů.

A obdobnou informaci dala rodičům s předstihem i Základní škola Weberova. Ta na svém webu upozornila na to, že ve školním roce 2021/22 otevře tři třídy prvních ročníků s celkovou kapacitou 78 žáků. „V případě, že by se na školu přihlásilo více uchazečů s právem na přijetí, než je počet volných míst, tak se jako řešení nabízí losování. Průběh a výsledky losování budou zaznamenány v písemném protokolu a podepsány zástupci losování,“ stojí na webu školy Weberova.

Dětem hrozí psychické problémy. ČSU nesouhlasí s omezením shromažďování

Košíře bez školy?

Rodičům už došla trpělivost, založili proto dokonce facebookovou skupinu Košíře bez školy, v níž upozorňují na to, že v Košířích je zásadní a dlouhodobě neřešený nedostatek míst v základních školách, že řešení uvažovaná aktuálním vedením městské části jsou z mnoha pohledů problematická – ať už se jedná o rozšíření ZŠ Podbělohorská či novou budovu v ulici Nepomucká.

„V debatě o navýšení kapacit školství bohužel zatím málo zaznívá možnost rozšiřování kapacit či stavby nové školy přímo na našem kopci tak, aby děti měly školu v dochozí vzdálenosti. Tato skupina je určena pro všechny, kterým není osud školství na Košířském kopci lhostejný; pojďme zde diskutovat o našich potřebách, možných řešeních a aktivitách směrem k radnici P5,“ zvou správci skupiny rodiče k debatě.

Zoufalí rodiče dokonce svolali minulý týden před radnici Pětky demonstraci, chtěli upozornit na to, že děti mají právo chodit do školy v místě svého bydliště, a ne dojíždět do vzdálenější školy.

Členové skupiny také připomínají možný střet zájmů starostky páté městské části. Zajíčková má totiž od roku 2013 pronajatu na Plzeňské budovu bývalé základní školy, kde provozuje soukromé Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů. Starostka argumentuje tím, že budova byla před deseti lety uzavřena z důvodu naprostého nezájmu místních žáků a jejich rodičů o tuto školu, a že ji ve školním roce 2010/2011 navštěvovalo pouze 49 dětí z celé spádové oblasti.

Arenberger: Další rozvolnění? Prioritou jsou teď školy

Starostka vylučuje střet zájmů

Starostka Zajíčková však střet zájmů opakovaně vyloučila. Argumentuje tím, že do komunální politiky vstoupila až na podzim 2018 v komunálních volbách jako lídryně kandidátky ODS a od samého počátku všechny o celé záležitosti informovala. Škola navíc podle ní potřebovala velké investice, které šly za soukromým gymnáziem.

Kapacity na hraně

„Rada městské části tento týden schválila záměr rozšíření základní školy Nepomucká, která se jako jediná potýká s nedostatkem míst. Městská část také plánuje výstavbu dvou nových škol v nově vzniklé čtvrti Smíchov City a na Barrandově,“ říká tiskový mluvčí MČ Praha 5 Stanislav Brunclík. „Převis poptávky je mimo jiné spojen s tím, že rodiče přihlašují dítě do více škol. Podle průběžných zpráv ředitelů ZŠ se zdá, že podobně jako v předchozích dvou letech bude mít kapacitní problém pouze výše zmíněná ZŠ Nepomucká, tento převis ale bez větších problémů pokryjí základní školy ve spádové oblasti.“
Včera, 16:12
Národní knihovna se stala v noci na dnešek terčem kybernetického útoku. Po zjištění útoku knihovna...
Včera, 15:55
Město u Prahy, které bylo třikrát po sobě vyhodnoceno jako nejlepší místo pro život z...
Včera, 15:02
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:02
Policie se zabývá případem, kdy muž ukradl zboží z boxů výdejního místa v Roztokách u...
Včera, 14:45
Policie v minulém týdnu zadržela nebezpečného recidivistu, který od začátku letošního roku páchal v Praze...
Včera, 14:18
Radnice Prahy 1 vyzvala magistrát, aby vyhláškou zakázal prodej alkoholu ve večerkách po 22:00. Do...
Včera, 12:46
Za první čtvrtletí letošního roku se v pražských hromadných ubytovacích zařízeních v meziročním srovnání snížilo...
Včera, 11:52
Klidná pracovní neděle se policii rázem změnila v nebezpečnou akci. Zdrogovaný motorkář kličkoval ulicemi Prahy...
Včera, 06:25
Ačkoliv bylo muzeum založeno už v roce 1818 jako Vlastenecké muzeum, jeho pozdější symbol, budova...
17.5.2021
Letecké muzeum Kbely otevřelo své brány pro veřejnost v sobotu 15. května, Vojenské technické muzeum...
17.5.2021
Policisté pátrají po neznámém muži, který rozbil skleněnou výplň předních dveří linkového autobusu. Neznáte ho? 
Reklama