Rodinu mu vyvraždili v Terezíně, otce popravili komunisti. Přesto byl mladý Slánský členem KSČ

Přestože jeho otce, generálního tajemníka KSČ, Rudolfa Slánského zabili komunisté v rámci vykonstruovaného procesu, stal se Rudolf Slánský ml. v šedesátých letech členem KSČ…

Nedávno byly objeveny videomateriály z procesu s jeho otcem v jedné ze zkrachovalých fabrik v Panenských Břežanech. Na dohled od zámku Panenské Břežany, kde si zbudoval sídlo říšský protektor Reinhard Heydrich, na kterého byl v pražské Libni spáchán atentát dne 27. května 1942.

Jak šel čas: Podívejte se, kde sídlil Heydrich, a kde Abrhám marně vyhlížel autobus

Od útěku do Moskvy až k procesu s jeho otcem

Jeho prarodiče pocházeli z Plzeňska, jeho dědeček Šimon Slánský byl židovským obchodníkem.

Bylo by dobré si připomenout příběh jeho otce.

Rudolf Slánský st. žil od roku 1918 v Praze a stýkal se tu s levicově zaměřenými intelektuály. V roce 1921 se stal členem Komunistické strany Československa, ta se odtrhla od sociální demokracie. Za druhé světové války stihl prchnout do Moskvy se svou ženou a dětmi.

Osudy socialistických obchoďáků: Kotva, Máj nebo Perla byly pražskou chloubou, jak vypadají dnes?

Zbytek rodiny kvůli židovskému původu (až na bratra Richarda, který žil v Londýně) zahynul v Terezíně. V Moskvě jeho poznal řadu komunistických hodnostářů i jejich brutální praktiky, přesto ve straně zůstal. V Moskvě mu unesli tehdy tříměsíční dceru Naděždu, kterou už nikdy nespatřili. Spolu s manželkou Josefou tu pracovali jako hlasatelé. Též byla ve straně.

Po roce 1945 se Rudolf Slánský st. vrátil do politiky a byl jedním z nejmocnějších mužů KSČ. Byl jedním z hlavních organizátorů komunistického teroru po Vítězném únoru 1948. Tou dobou byl i poslancem Národního shromáždění, v roce 1951 však rezignoval.

FOTO: Rudolf Slánský

Rudolf Slánský - SlánskýRudolf Slánský - Rudolf_SlánskýRudolf Slánský - Zapotocky_a_GottwaldRudolf Slánský - Rudolf Slánský

Jeho židovský původ mohl za to, že se stal obžalovaným ve vykonstruovaném Procesu s protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského, který vznikl kvůli nátlaku Josifa Stalina. Byl zatčen 23. listopadu 1951. Spolu s ním dalších 14 osob, byla vybrána řada komunistů židovského původu (Východní blok razil proarabskou a antižidovskou politiku).

Byl odsouzen spolu s dalšími 11 lidmi k smrti oběšením a od prezidenta Gottwalda nedostal milost, přestože o ni žádal. Dvakrát se neúspěšně pokusil o sebevraždu. Odsouzeni byli 3. prosince 1952, těla byla zpopelněna v lednu následujícího roku. Nedočkal se ani hrobu. Jejich popel skončil na silnici severně od Prahy. Jeho synovi Rudolfovi bylo v té době pouhých 17 let.

Tajné vládní metro na Klárově a další dosud neznámé podzemní prostory

Syn byl komunistou, disidentem a velvyslancem

Vraťme se tedy k Rudolfovi mladšímu (6. února 1935) Po procesu se Slánským byla rodina vykázána na Bruntálsko do obce Razová, kde dostali přidělenou vybydlenou chalupu po Němcích. Po několika letech se vrátili zpět do Prahy.

Rudolf mladší se po vyloučení z KSČ v roce 1969 (kvůli aktivitám na Pražském jaru) podílel na disentu, dokonce v první polovině 90. let byl v Rusku jako velvyslanec. Snažil se tu mj. pátrat v archivu po unesené sestře Nadě. Mezi lety 1997 až 2004 zastával stejnou funkci na Slovensku.

Zažil hrůzy koncentráku, pak ho komunisti vyštvali do Říma. Kardinál Beran se nyní vrací do Česka posmrtně

„Jako velvyslanec nebyl jen úředník, ale vynikající odborník, který měl obrovské styky, byl schopen vynikajících analýz i doporučení a navíc byl pracovitý jako málokdo. Byl to jeden z nejčestnějších lidí, jaké jsem kdy v životě potkal,“ uvedl o něm v minulosti Jiří Dienstbier starší.

Rudolfa Slánský ml. zemřel 17. dubna 2006. Jeho sestra Marta měla kvůli otcově smrti a komunistům psychické problémy. Její matka komunistkou zůstala.

Socialismus nemá lidskou tvář. Portréty 25 osobností, které prchly z Česka do země helvetského kříže

 

Včera, 15:09
Pražští policisté v pondělí kontrolovali třiadvacetiletého řidiče, který ve snaze skrýt před nimi svůj zákaz...
Včera, 13:50
Spolek Loutky v nemocnici již 15 let ulehčuje dětem v nemocnicích a léčebnách pobyt a...
Včera, 12:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 12:20
Vláda podle premiéra Andreje Babiše nechce rozvolňovat epidemická opatření. Sněmovna bude na žádost vlády jednat...
Včera, 12:00
Umělci spjatí s Cirkem La Putyka zahrají ve čtvrtek 21. ledna ve výlohách několika podniků...
Včera, 10:40
Češky za nákupy na internetu podle průzkumu společnosti Testuj.to utratí průměrně zhruba 2 tisíce korun...
Včera, 09:33
Za rok 2020 odhalili detektivové pojišťovny v Praze podvody za 124 milionů korun. Ta se...
Včera, 07:41
V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla v Praze pod záštitou místopředsedy vlády a...
Včera, 06:00
Nezabavitelné peníze budou moci mít dlužníci v exekuci na zvláštním bankovním účtu. Příslušnou poslaneckou novelu...
19.1.2021
V roce 2000, v době tzv. opoziční smlouvy, byla Česká televize na pokraji ovládnutí tehdejší...
19.1.2021
Komerční článek
Podstatou tohoto útoku je získávání informací pomocí odposlechu, přičemž útočník se stává v komunikaci prostředníkem,...
Reklama