Roušky pohozené v ulicích a dezinfekce veřejných prostor. Kde jsou Pražské služby teď?

Koronavirus ovlivňuje naše životy už téměř rok. Dezinfekce, rozestupy, roušky, to všechno řešíme denně především ve veřejném prostoru. Častěji než kdy jindy se rozhlížíme kolem sebe, váháme, čeho se dotknout a kudy jít. A pražské ulice kromě bílých skvrn od žvýkaček, nedopalků a psích výkalů nově hyzdí i odhozené a poztrácené roušky.

Pražská iniciativa Lepší město se do boje proti koronaviru pustila po svém. Jejím původcem je student Jan Faltus, který se rozhodl vzít problém do vlastních rukou. Obchází město s dezinfekcí a čistí místa, která se často dostávají do kontaktu s lidmi, například tlačítka semaforů. Na projekt přispívají finančními dary dobrovolní dárci, Jan Faltus za příspěvky nakupuje dezinfekci, rukavice, hadry a další pomůcky. Sám se pak vydává do ulic města a dezinfikuje místa, kterých se dotýká více lidí. „Tlačítka na semaforech, automaty pro parkování, lavičky, kliky domů. Toho všeho se dotkne velké množství lidí. Je jich ale spousta, asi mě teď chvíli neuvidíte, budu mít hodně práce. Nechce se mi jen čekat, pokusím se aspoň něco zlepšit, třeba to něčemu pomůže,“ vysvětluje.

Nepořádek na šestce? Místní ho často uklízejí sami

Otázkou však je, zda jeden člověk dokáže něco změnit. Pražské služby samozřejmě nemohou zajistit vše, ale v poslední době už ani není vidět, že by dělali něco navíc, aby byli Pražané v bezpečí. Svoz odpadu je jedna věc, ale co například veřejné prostory, jako jsou zastávky tramvaje? Nepotřebovaly by také dezinfekci? Kdo se o to postará? Magistrát? To zní spíš jako vtip. Roušky pohozené na ulicích se podle mluvčího Pražských služeb pana Radima Many vždy bezpečně seberou a zlikvidují. Tak to možná bylo do konce října, kdy byly počty nakažených v řádu tisíců. Čísla klesají a bezpečnost očividně také, protože popeláři se zase starají jen o svůj odpad v popelnicích.

„V současné době je nejbezpečnější ochranné pomůcky hodit do popelnice či do koše na směsný komunální odpad. Ideálně by v nádobě měly končit zabalené do mikrotenového sáčku. Odtud putují přímo do kotlů malešického zařízení na energetické využití odpadu – ZEVO Malešice. Spalování kontaminovaného odpadu za vysokých teplot je za stávající epidemiologické situace nejlepším řešením. Malešické kotle spalují odpad při teplotách okolo 1100 až 1200 stupňů Celsia,“ vyjádřil se tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Pražské služby nyní rozjely novou kampaň, kde se obracejí na Pražany a prosí je, aby si hlídali své roušky. Stále frekventovanějším problémem se totiž stávají roušky vytracené nebo pohozené v ulicích hlavního města.

Organizace v Praze omezují služby pro bezdomovce, chybí roušky

Pražské služby jako největší pražská svozová společnost potvrzují, že se její pracovníci setkávají s odhozenými rouškami na ulicích stále častěji. „Pokud jsou roušky či jiné jednorázové pomůcky na komunikacích, kde zajištujeme úklid, tak jsou samozřejmě uklizeny. Tento typ odpadu, pokud na něj narazíme, je uklízen během běžných směn. Je ale nutné zmínit, že ne všechny místa v metropoli jsou uklízena naší společností. Čistotu a pořádek musí zajistit správce, což může být i soukromý subjekt,“ zdůrazňuje Mana. Pražské služby pracují bez omezení. Na jaře pro ně dokonce vznikla výzva s názvem Roušky pro popeláře, kdy jim roušky šila veřejnost. Jak se oni odvděčují veřejnosti? Proč se stále povalují roušky v ulicích Prahy? Proč se brala první vlna pandemie mnohem vážněji než ta druhá? Například dezinfekce veřejných prostor probíhala především na jaře a každá městská část si ji zajišťovala sama. Jak má tato pandemie skončit, když město nespolupracuje?

Anna-Julie Řehořová

Včera, 08:45
S hrozící demolicí unikátní Benešovy vily z počátku století Praha 5 zásadně nesouhlasí. Nicméně její...
22.7.2021
Kvůli placení poplatků už konečně nebude nutné fyzicky docházet na úřad. Pro tyto účely je...
22.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.7.2021
Projekt pražského metra D získal nepravomocné stavební povolení pro hlavní stavbu a zařízení staveniště. Proti...
22.7.2021
Zvýšení ceny za dopravu v prostředcích městské hromadné dopravy se týká jednotlivých jízdenek, měsíční a...
21.7.2021
Na Vltavě v Praze se kvůli silnému poryvu větru převrátila malá plachetnice. Spolu s rodiči...
20.7.2021
Náhodný svědek našel v pondělí u Strakonické ulice na pražském Smíchově tělo ženy.
První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
19.7.2021
V jižní části pražské botanické zahrady se začíná stavět nový výstavní pavilon. V jeho dvou...
19.7.2021
Fanoušci českých 116 sportovců, kteří odjeli soutěžit na Letní olympijské hry do Tokia, můžou společně...
19.7.2021
Jako každoročně letos spásají trávu ve vybrané zeleni v Praze stáda ovcí, koz a krav....
Reklama