29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Rozpadlá bývalá tvrz Štít v Křeslicích je opředena slavnou minulostí

Tvrz Štít Křeslice

V městské části Praha 10 – Křeslice se nachází objekt známý jako tvrz Štít. Minulost této zapomenuté budovy sahá až do 15. století. Je to jedna z mála historických dochovaných staveb v této části Prahy. Přestože je dnes již téměř součástí obytné zástavby, stále si zachovává svou jedinečnou dominanci v okolní krajině.

Reklama

Objekt se nachází na území dnešních Křeslic v Praze. Nalezneme ho vedle cyklostezky A23, naučné stezky Povodím Botiče, zelené turistické stezky vedoucí z Kateřinek do Uhříněvsi a turistické stezky červeně značené na trase z Hostivaře údolím Botiče do Průhonic.

Historie

Původně se jednalo o středověkou tvrz z 15. století. Později došlo k renesanční přestavbě. Během následujících období se tvrz stala barokním zámečkem. Dnešní podobu Štít získal v roce 1822, kdy se přeměnil na hospodářský dvůr.  Ve své době byl známý pro zdejší výborný chov jezdeckých a vojenských koní.

kostel sv. Jakuba Staršího

Pražské Petrovice jsou známy především jako panelové sídliště. Na jejich území se však nachází také zapomenuté historické centrum

Podoba objektu

Jedná se o tříkřídlovou stavbu uzavírající dvůr. Střední křídlo je třípatrové s viditelně zazděnými okny, která jsou z doby, kdy byl objekt využíván jako sýpka. Severní křídlo je přízemní s valeně klenutým sálem, sloužícím jako stáje. Jižní křídlo obsahuje řadu klenutých místností, sloužících v minulosti jako sklady a chlévy. Průčelí tvoří kamenná zeď s branou na dvůr.

Současnost

Štít je historicky cenná hospodářská usedlost, zapsaná do státního seznamu chráněných nemovitých památek před rokem 1988. Soubor budov byl za památku prohlášen již 3. 5. 1958. Do celého areálu je přivedena elektřina a najdeme zde i studnu. Památka je dnes odsouzena k pomalému rozpadání. Prozatím na její záchranu nejsou dostatečné finance. V posledních letech byla na usedlosti částečně opravena střecha. Dřevěné konstrukce jsou napadeny dřevomorkou, a tudíž jim hrozí rozpad.

Vyšehradský tunel je zajímavý nejen svým jedinečným vzhledem. V jeho okolí dodnes stojí několik historicky cenných budov

Štít rozhodně nelze minout. Leží nad údolím potoka v ulici Ke Štítu a je viditelný z velké vzdálenosti. Přestože se jedná o objekt v poměrně zanedbaném stavu, rozhodně stojí za to se na něj přijít podívat.

 

Včera, 18:26
Pražská policie v úterý v noci společně se záchranáři a hasiči nacvičovala v obchodním centru...
Včera, 18:03
Pražští radní na svém jednání vyzvali dopravní podnik (DPP), aby zastavil exekuce dluhů vzniklých dětem...
Včera, 17:45
Fotbalová Dukla prožívá po sestupu z nejvyšší soutěže období velkých změn. Z A-týmu už odešlo...
Včera, 15:32
Obyvatelé pražských Vinohrad podepisují petici proti kácení stromů v zahradě školy v ulici Na Smetance....
Včera, 14:26
Proč právě vějíř? Jde o dobový symbol ženskosti, který byl s osobností hraběnky Žofie Chotkové...
Včera, 14:04
Areál bývalých jatek Interlovu nedaleko stanice metra Roztyly donedávna nepatřil mezi vyhledávaná místa Prahy 11.
Včera, 13:25
Praha 11 předloží magistrátu žádost na bezúročnou půjčku 130 milionů korun, peníze chce použít na...
Včera, 12:31
Pražský dopravní podnik (DPP) začal hloubit u tramvajové smyčky na Barrandově jámu, ze které bude...
Včera, 11:00
Pražský magistrát si nechá vypracovat analýzu návštěvnosti divadel v hlavním městě. Měla by popsat skladbu...
Včera, 10:29
Zažít Portugalsko, zemi mořeplavců, slunce a vína nejen portského, budete moci ve středu 19. června...
Reklama