19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Rozpadlá bývalá tvrz Štít v Křeslicích je opředena slavnou minulostí

Tvrz Štít Křeslice

V městské části Praha 10 – Křeslice se nachází objekt známý jako tvrz Štít. Minulost této zapomenuté budovy sahá až do 15. století. Je to jedna z mála historických dochovaných staveb v této části Prahy. Přestože je dnes již téměř součástí obytné zástavby, stále si zachovává svou jedinečnou dominanci v okolní krajině.

Reklama

Objekt se nachází na území dnešních Křeslic v Praze. Nalezneme ho vedle cyklostezky A23, naučné stezky Povodím Botiče, zelené turistické stezky vedoucí z Kateřinek do Uhříněvsi a turistické stezky červeně značené na trase z Hostivaře údolím Botiče do Průhonic.

Historie

Původně se jednalo o středověkou tvrz z 15. století. Později došlo k renesanční přestavbě. Během následujících období se tvrz stala barokním zámečkem. Dnešní podobu Štít získal v roce 1822, kdy se přeměnil na hospodářský dvůr.  Ve své době byl známý pro zdejší výborný chov jezdeckých a vojenských koní.

kostel sv. Jakuba Staršího

Pražské Petrovice jsou známy především jako panelové sídliště. Na jejich území se však nachází také zapomenuté historické centrum

Podoba objektu

Jedná se o tříkřídlovou stavbu uzavírající dvůr. Střední křídlo je třípatrové s viditelně zazděnými okny, která jsou z doby, kdy byl objekt využíván jako sýpka. Severní křídlo je přízemní s valeně klenutým sálem, sloužícím jako stáje. Jižní křídlo obsahuje řadu klenutých místností, sloužících v minulosti jako sklady a chlévy. Průčelí tvoří kamenná zeď s branou na dvůr.

Současnost

Štít je historicky cenná hospodářská usedlost, zapsaná do státního seznamu chráněných nemovitých památek před rokem 1988. Soubor budov byl za památku prohlášen již 3. 5. 1958. Do celého areálu je přivedena elektřina a najdeme zde i studnu. Památka je dnes odsouzena k pomalému rozpadání. Prozatím na její záchranu nejsou dostatečné finance. V posledních letech byla na usedlosti částečně opravena střecha. Dřevěné konstrukce jsou napadeny dřevomorkou, a tudíž jim hrozí rozpad.

Vyšehradský tunel je zajímavý nejen svým jedinečným vzhledem. V jeho okolí dodnes stojí několik historicky cenných budov

Štít rozhodně nelze minout. Leží nad údolím potoka v ulici Ke Štítu a je viditelný z velké vzdálenosti. Přestože se jedná o objekt v poměrně zanedbaném stavu, rozhodně stojí za to se na něj přijít podívat.

 

Před 1 hodinou
294. derby pražských "S" bylo jako již tradičně velmi vyhrocené. Kromě dvou červených karet a...
bytový dům Hadovka, foto Fefík
Před 2 hodinami
Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě těch komerčních se...
Dnes, 10:44
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 10:44
Dominantou dětského hřiště v Centrálním parku Prahy 13 bude obří herní sova o výšce 3,6...
Včera, 16:44
V hlavním městě se při oslavách 30. výročí 17. listopadu 1989 uskuteční například koncerty, výstava...
Včera, 12:11
Městská doprava na ruzyňské letiště se potýká v posledních letech s kapacitními problémy. Nejezdí tam...
Staroměstské náměstí
Včera, 09:01
V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat....
21.9.2019
Před budovou Národního technického muzea (NTM) na pražské Letné probíhá Recyklační víkend. Výměnou za své...
21.9.2019
Budoucí podobu historických budov v centru Prahy, které jsou spojené s palácem Savarin a tvoří...
21.9.2019
Bohemka na domácím stadionu zůstává neporažena. Po posledním dramatickém utkání se Zlínem, ale nebyl trenér...
21.9.2019
Sochař Jan Hána se narodil 28. října 1927 v Dobronicích u Bechyně, kde začal pracovat...
Reklama