5℃
Dnes je 21. listopad , svátek má Albert

Rozpadlá bývalá tvrz Štít v Křeslicích je opředena slavnou minulostí

Tvrz Štít Křeslice

V městské části Praha 10 – Křeslice se nachází objekt známý jako tvrz Štít. Minulost této zapomenuté budovy sahá až do 15. století. Je to jedna z mála historických dochovaných staveb v této části Prahy. Přestože je dnes již téměř součástí obytné zástavby, stále si zachovává svou jedinečnou dominanci v okolní krajině.

Objekt se nachází na území dnešních Křeslic v Praze. Nalezneme ho vedle cyklostezky A23, naučné stezky Povodím Botiče, zelené turistické stezky vedoucí z Kateřinek do Uhříněvsi a turistické stezky červeně značené na trase z Hostivaře údolím Botiče do Průhonic.

Historie

Původně se jednalo o středověkou tvrz z 15. století. Později došlo k renesanční přestavbě. Během následujících období se tvrz stala barokním zámečkem. Dnešní podobu Štít získal v roce 1822, kdy se přeměnil na hospodářský dvůr.  Ve své době byl známý pro zdejší výborný chov jezdeckých a vojenských koní.

kostel sv. Jakuba Staršího

Pražské Petrovice jsou známy především jako panelové sídliště. Na jejich území se však nachází také zapomenuté historické centrum

Podoba objektu

Jedná se o tříkřídlovou stavbu uzavírající dvůr. Střední křídlo je třípatrové s viditelně zazděnými okny, která jsou z doby, kdy byl objekt využíván jako sýpka. Severní křídlo je přízemní s valeně klenutým sálem, sloužícím jako stáje. Jižní křídlo obsahuje řadu klenutých místností, sloužících v minulosti jako sklady a chlévy. Průčelí tvoří kamenná zeď s branou na dvůr.

Současnost

Štít je historicky cenná hospodářská usedlost, zapsaná do státního seznamu chráněných nemovitých památek před rokem 1988. Soubor budov byl za památku prohlášen již 3. 5. 1958. Do celého areálu je přivedena elektřina a najdeme zde i studnu. Památka je dnes odsouzena k pomalému rozpadání. Prozatím na její záchranu nejsou dostatečné finance. V posledních letech byla na usedlosti částečně opravena střecha. Dřevěné konstrukce jsou napadeny dřevomorkou, a tudíž jim hrozí rozpad.

Vyšehradský tunel je zajímavý nejen svým jedinečným vzhledem. V jeho okolí dodnes stojí několik historicky cenných budov

Štít rozhodně nelze minout. Leží nad údolím potoka v ulici Ke Štítu a je viditelný z velké vzdálenosti. Přestože se jedná o objekt v poměrně zanedbaném stavu, rozhodně stojí za to se na něj přijít podívat.

 

Před 1 hodinou
Od čtvrtka 21. do neděle 24. listopadu se koná už 16. ročník Mezinárodního festivalu alpinismu...
Dnes, 15:01
Obvodní soud pro Prahu 4 zamítl žalobu, podanou třemi nájemníky proti CIB RENT Písnice s....
Dnes, 10:44
V neděli 24. listopadu mezi 10. a 17. hodinou si ve střešovické Restauraci na Ořechovce...
Dnes, 08:01
Vedení pražské policie požádalo magistrát, aby aktivoval na šesti místech v hlavním městě automatické rozpoznávání...
Včera, 16:44
Výrazné filmy o současném Polsku, polský dokumentární brunch, program pro děti a chutné delikatesy ke...
Včera, 16:39
PragArtWorks uvádí v pořadí již pátou pop-up výstavu na Palmovce, na které se představí 52...
Včera, 16:21
Dokumentární filmy, diskuze a výstavy na téma jídlo a zemědělství budou k vidění 21. listopadu...
Včera, 16:11
Požár dnes ráno poškodil dřevěnou rozhlednu Doubravka v pražských Kyjích. Plameny se hasičům podařilo rychle...
Včera, 15:06
Spolek Ohňostroj pro Prahu, který chce v Praze navzdory rozhodnutí magistrátu uspořádat novoroční ohňostroj, jej...
Včera, 14:24
Policie pátrá po čtrnáctileté Nele Ptáčníkové, která v pondělí odešla ze zařízení Fondu ohrožených dětí...
Reklama