Rozpadlá bývalá tvrz Štít v Křeslicích je opředena slavnou minulostí

Tvrz Štít Křeslice

V městské části Praha 10 – Křeslice se nachází objekt známý jako tvrz Štít. Minulost této zapomenuté budovy sahá až do 15. století. Je to jedna z mála historických dochovaných staveb v této části Prahy. Přestože je dnes již téměř součástí obytné zástavby, stále si zachovává svou jedinečnou dominanci v okolní krajině.

Objekt se nachází na území dnešních Křeslic v Praze. Nalezneme ho vedle cyklostezky A23, naučné stezky Povodím Botiče, zelené turistické stezky vedoucí z Kateřinek do Uhříněvsi a turistické stezky červeně značené na trase z Hostivaře údolím Botiče do Průhonic.

Historie

Původně se jednalo o středověkou tvrz z 15. století. Později došlo k renesanční přestavbě. Během následujících období se tvrz stala barokním zámečkem. Dnešní podobu Štít získal v roce 1822, kdy se přeměnil na hospodářský dvůr.  Ve své době byl známý pro zdejší výborný chov jezdeckých a vojenských koní.

kostel sv. Jakuba Staršího

Pražské Petrovice jsou známy především jako panelové sídliště. Na jejich území se však nachází také zapomenuté historické centrum

Podoba objektu

Jedná se o tříkřídlovou stavbu uzavírající dvůr. Střední křídlo je třípatrové s viditelně zazděnými okny, která jsou z doby, kdy byl objekt využíván jako sýpka. Severní křídlo je přízemní s valeně klenutým sálem, sloužícím jako stáje. Jižní křídlo obsahuje řadu klenutých místností, sloužících v minulosti jako sklady a chlévy. Průčelí tvoří kamenná zeď s branou na dvůr.

Současnost

Štít je historicky cenná hospodářská usedlost, zapsaná do státního seznamu chráněných nemovitých památek před rokem 1988. Soubor budov byl za památku prohlášen již 3. 5. 1958. Do celého areálu je přivedena elektřina a najdeme zde i studnu. Památka je dnes odsouzena k pomalému rozpadání. Prozatím na její záchranu nejsou dostatečné finance. V posledních letech byla na usedlosti částečně opravena střecha. Dřevěné konstrukce jsou napadeny dřevomorkou, a tudíž jim hrozí rozpad.

Vyšehradský tunel je zajímavý nejen svým jedinečným vzhledem. V jeho okolí dodnes stojí několik historicky cenných budov

Štít rozhodně nelze minout. Leží nad údolím potoka v ulici Ke Štítu a je viditelný z velké vzdálenosti. Přestože se jedná o objekt v poměrně zanedbaném stavu, rozhodně stojí za to se na něj přijít podívat.

 

Dnes, 08:04
Původně provizorní nádraží sloužilo cestujícím od 7. července 1947 a přečkalo veliký rozvoj autobusové dopravy...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
3.7.2020
Kino na Pohořelci se chce svým letošním programem vyhnout prosté rekapitulaci nejlepších snímků daného roku.
3.7.2020
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
3.7.2020
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
2.7.2020
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
2.7.2020
Pietní artefakt je věnovan generálmajorovi Josefu Dudovi (1905 – 1977). Duda působil jako velitel českých...
2.7.2020
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces
2.7.2020
Do 24. srpna bude instalována plenérová výstava "Nezapomeňte na mne. JUDr. Milada Horáková a největší...
2.7.2020
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy?...
Reklama