19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Rudolfínská Praha ožila na desetimetrovém animovaném obrazu

Každodenní život sídelního města na počátku 17. století přibližuje multimediální výstava Praha 1606 v Domě U Zlatého prstenu v Praze. Na zhruba deset metrů široké projekční ploše je promítán animovaný pohled na Prahu z levého břehu Vltavy, který je známý jako Sadelerův prospekt a v roce 1606 ho vytvořil grafik Aegidius Sadeler. Audiovizuální tým jeho dílo rozpohyboval a doplnil o hudbu a zvuky města. Ukončení není zatím naplánováno, řekla Zuzana Strnadová, ředitelka Muzea hlavního města Prahy, které expozici připravilo.

Reklama

Sadeler působil mimo jiné na dvoře Rudolfa II. a současná expozice vychází z jeho mědirytiny zachycující podobu Prahy v roce 1606. Původní dílo je složeno z devíti listů a na šířku má přes tři metry. V domě U Zlatého prstenu je možné si ho prohlédnout se všemi detaily na zhruba metr vysoké a deset metrů široké projekční ploše, na které se pohybuje tisícovka postav. Animace je přehrávána v tříminutové sekvenci.
Praha 1606 má být pomyslným završením výstavy věnované středověké Praze, kterou v domě U Zlatého domu třetím rokem připravuje a postupně rozšiřuje Muzeum hlavního města Prahy.
Dům U Zlatého domu v Týnské ulici spravuje muzeum od roku 2016, kdy ho převzalo od Galerie hlavního města Prahy. Záměrem muzea je, aby lidé měli na tomto místě středověkou Prahu jako na dlani. Zároveň zde pořádá doprovodné programy pro žáky a studenty, kteří jsou spolu s cizinci nejčastějšími návštěvníky. Loni sem zavítalo zhruba 30.000 lidí. „Potřebovali bychom na sebe více upozornit již od Staroměstského náměstí. To v současné době řešíme s památkáři. Tento dům je sice v centru, ale je přece jen poněkud zastrčený za Týnským chrámem,“ řekla Strnadová.
Dům U Zlatého prstenu je jedním ze 14 objektů pod správou Muzea hlavního města Prahy. Dále pod něj patří hlavní budova na Florenci, Podskalská celnice na Výtoni, zámecký areál Ctěnice, petřínská rozhledna, Bludiště na Petříně, Staroměstská a Malostranská mostecká věž, Svatomikulášská městská zvonice, Prašná brána, Novomlýnská vodárenská věž, Müllerova vila, Rothmayerova vila a Studijní a dokumentační centrum Norbertov.
Zdroj: čtk

Tvrz Štít Křeslice

Rozpadlá bývalá tvrz Štít v Křeslicích je opředena slavnou minulostí

Před 1 hodinou
294. derby pražských "S" bylo jako již tradičně velmi vyhrocené. Kromě dvou červených karet a...
bytový dům Hadovka, foto Fefík
Před 2 hodinami
Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě těch komerčních se...
Dnes, 10:44
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 10:44
Dominantou dětského hřiště v Centrálním parku Prahy 13 bude obří herní sova o výšce 3,6...
Včera, 16:44
V hlavním městě se při oslavách 30. výročí 17. listopadu 1989 uskuteční například koncerty, výstava...
Včera, 12:11
Městská doprava na ruzyňské letiště se potýká v posledních letech s kapacitními problémy. Nejezdí tam...
Staroměstské náměstí
Včera, 09:01
V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat....
21.9.2019
Před budovou Národního technického muzea (NTM) na pražské Letné probíhá Recyklační víkend. Výměnou za své...
21.9.2019
Budoucí podobu historických budov v centru Prahy, které jsou spojené s palácem Savarin a tvoří...
21.9.2019
Bohemka na domácím stadionu zůstává neporažena. Po posledním dramatickém utkání se Zlínem, ale nebyl trenér...
21.9.2019
Sochař Jan Hána se narodil 28. října 1927 v Dobronicích u Bechyně, kde začal pracovat...
Reklama