S bydlením je to v Praze rok od roku horší, vyplynulo z kulatého stolu

Krize na pražském trhu s byty se prohlubuje, ceny za posledních pět let vzrostly o sto procent. Bytů se staví málo a jejich dostupnost je stále obtížnější. Stát chce výrazně podpořit nájemní a družstevní bydlení, podle developerů jsou největší brzdou vlekoucí se stavební povolení.

Za rok se v Praze postaví na pět tisíc nových bytů. Potřeba jich je ale dvojnásobek. „Už teď v Praze chybí zhruba 20 tisíc bytů a pokud se nic nezmění, v roce 2030 jich bude chybět už sto tisíc,“ řekl na setkání u kulatého stolu o dostupném bydlení Ondřej Prokop (ANO), místostarosta Prahy 11 a zastupitel hlavního města. Ten pro zástupce státu, města, developerů i organizací hledající pro své klienty sociální bydlení uspořádala poslankyně Monika Červíčková (ANO).

„Konečně někdo začíná brát krizi s bydlením v Praze vážně,“ řekl na tomto setkání Prokop. Podle něj by napjaté situaci na trhu s byty pomohly jím navrhované dvě legislativní změny. Jednak rozpočtové určení daní, tzn. že do rozpočtu městské části by se vracela část z daně za prodané byty na jejím území. „Když se prodá nový byt třeba na Vinohradech, tak z něj jde do státního rozpočtu zhruba milión. Tam skončí na jedné hromadě a Vinohrady z toho nevidí ani korunu,“ tvrdí Prokop. A také, aby se vedle bytů podle nejpřísnějších evropských energetických a ekologických norem stavěly i byty méně sofistikované, jejichž cena by byla až o dvacet procent levnější. Tyto normy jsou u nás nyní povinné, zatímco například v Německu jen doporučené.

 

Nabídka daleko pod poptávkou

V roce 2015 stál metr čtvereční bytu v Praze okolo 50 tisíc, dnes je to téměř 120 tisíc. Ceny nesrazila ani koronavirová krize, kvůli které se na trh vrátily krátkodobě pronajímané byty a byty vysokoškoláků. Ta sice stlačila částky za pronájem bytů místy až o dvacet procent, cena bytů na prodej ale dál raketově roste.

„Problém s bytovou krizí nevyřešíme, dokud nevyřešíme dostatek bytů. A ten nevyřešíme, pokud necháme systém nefunkční tak, jak je dnes. Celé to začíná a končí v procesu povolování,“ myslí si Zdeněk Soudný, generální sekretář Asociace developerů ČR. „Některé bytové projekty se schvalují 7 až 10 let, ale rekordman je až 24 let,“ popisuje své zkušenosti Soudný. Schvalovací proces podle něj často zdržuje i městská samospráva. „Připraví se projekt, vše se domluví, jenže politici pracují ve čtyřletých obdobích, takže po volbách přijde někdo jiný, a vše jde nanovo, nové studie a předělávání projektů. To stojí město i developery další miliony,“ vysvětluje Soudný.

 

Družstevníci a nájemníci

Stát i města se v posledních třiceti letech bytů zbavovaly, Praha jich prodala přes 80 procent a teď vlastní asi 5 procent z bytového fondu metropole. Městské části jich mají zhruba 23,5 tisíce, magistrát osm tisíc. Na vysokých cenách bytů má podle Jiřího Klímy, ředitele odboru politiky bydlení na Ministerstvu pro místní rozvoj svůj podíl také růst mezd v Praze a dostupnost hypoték. Prioritu ve výstavbě teď u státu dostává družstevní bydlení. „Pokud se nám podaří dostat finanční pomoc přímo k rodině, která se chce do družstevní výstavby zapojit, tak při její výši až dva miliony korun, kdy musí na začátku výstavby složit čtvrtinu ceny bytu, by to už mělo pomoci,“ věří Klíma.

Jeho kolegyně z ministerstva, náměstkyně pro bydlení a sociální začleňování Jana Hanzlíková zmínila novelu vládního nařízení, kdy se od teď příjem uchazečů o podporované bydlení srovnává s průměrnou měsíční mzdou a nikoliv s minimální, jak tomu bylo doposud, což výrazně rozšířilo spektrum možných žadatelů. Také představila program pro mladé, kdy se navyšují půjčky na dům či byt, snižují úroky za každé narozené dítě a zvyšuje věk pro žadatele z 35 na 40 let. „Chceme dostupné a kvalitní bydlení a stabilní prostředí pro všechny aktéry bytové politiky,“ prohlásila Hanzlíková.

 

Bída s nouzí

Sociální byty pro děti z dětských domovů po dosažení dospělosti nebo například pro vězně po propuštění z výkonu trestu dnes podle Kláry Chábově z nadačního fondu Krok domů opravdu chybí. Právě sháněla bydlení pro jednoho ze svých klientů, ale marně. „Obvolala jsem všechny možné domy na půl cesty a azylové domy, ale všude mi řekli, že mají pořadníky, že nejdřív možná za rok,“ povzdychla si Chábová s tím, že si ho asi bude muset vzít domů. Na to jí Soudný s ironií v hlase řekl, že to je skvělé, že si ho může vzít domů, pak ale už vážným tónem dodal, že stát momentálně neví přesně, kolik podobných bytů potřebuje a kolik jich bude potřebovat v budoucnosti, a že to je velká chyba.

 

Je potřeba rozlišovat!

Dostupnost bydlení – ta se v posledních letech v ČR dramaticky snižuje, na vlastní bydlení v Praze nedosáhne už ani střední třída.

Dostupné byty – jsou potřeba pro stát důležité profese, jakými jsou učitelé, zdravotní sestry, policisté nebo hasiči.

Sociální byty – pro seniory, matky samoživitelky, zdravotně handicapované nebo děti vycházející z dětských domovů.

Dnes, 18:00
Na ministerstvu zdravotnictví dnes skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil loni od...
Dnes, 13:13
Hlavní město připravilo web ockovani.praha.eu, kde návštěvníci naleznou informace k očkování. Web má rovněž vyvracet zavádějící...
Dnes, 10:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 10:20
Zbigniew Kalina získal cenu Thálie pro činoherce do 33 let i Cenu českého divadla za...
Včera, 16:30
Příroda jedné z největších a nejlidnatějších pražských městských částí, Prahy 5, je mimořádná a v...
Včera, 13:53
Během loňského prosince přibylo na území desáté městské části 46 nových dřevin. Ty radnice zasadila...
Včera, 13:01
Ze 131 diplomových prací na vysokých školách architektury a příbuzných oborů zvítězila práce studenta Vysoké...
Včera, 11:20
V průběhu roku 2022 vyroste ve vršovickém parku pojmenovaném po básnířce Jiřině Haukové a jejím...
Včera, 10:20
V městské části Praha 20 rezignovali v prosinci na svou funkci dva radní – Jana...
Včera, 09:30
  Přípravy na stavbu nové plavební komory Praha - Staré Město na smíchovské straně Vltavy...
Včera, 06:00
O pětatřicet milionů méně na běžné výdaje z rozpočtu, investice do školství a oprav bytového fondu,...
Reklama