S pandemií přibyli i zvířecí pacienti. V přírodě není klid

Koronavirová pandemie má v Praze i některé nečekané oběti. Nejsou to lidé, nýbrž mláďata volně žijících živočichů.

Virus jako takový je sice naštěstí nepostihuje, trpí však důsledky, které plynou z opatření zavedených pro občany. Pod tíhou řady omezujících pravidel se Pražané ve větším počtu než obvykle vydávají do přírody, aby si v zeleni alespoň na chvíli odpočinuli. Při tom však mohou velice snadno vyrušit volně žijící živočichy, kteří se právě teď starají o mláďata.

S větším množstvím lidí v přírodě přibyl také počet mláďat, která se do naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy dostala poté, co byla nalezena zdánlivě opuštěná pod stromy nebo v trávě.
Letos na jaře přijali do zvířecí záchranky o 26 procent těchto mláďat více než za stejné období v loňském roce. Stanice teď pečuje zhruba o 170 mláďat. Jsou mezi nimi hlavně veverčátka, kachňata, zajíčci, kosi a malé hrdličky.

V pražské přírodě se prohání o 314 živočichů více než před měsícem

Pražská příroda a její obyvatelé jsou sice na větší rozruch a návštěvnost zvyklí, přesto i oni letos zažívají velice stresující období. K nedostatku vody v krajině se přidává i všudypřítomné ohrožení v podobě velkého množství návštěvníků a většího počtu volně pobíhajících psů. A to právě v období hnízdění, kdy zvířata potřebují nejvíce klidu a soukromí. Toho se jim bohužel nedostává. A tak se může snadno stát, že se rodiče a mláďata nedobrovolně rozdělí.

Přesně to se stalo i většině z 51 „hospitalizovaných“ veverčátek. Mladé veverky totiž ve věku 6 týdnů opouštějí hnízdo a začínají zkoumat svět kolem. A jak to u mláďat všeho druhu bývá, občas neodhadnou své schopnosti nebo jsou nemotorná. Proto někdy mladé veverky ze stromu spadnou. V tu chvíli svému potomku obvykle pomůže matka a navede jej zpět do koruny stromu. Pokud se však kolem nachází lidé, matka se k mláděti neodváží. To pak zůstane osamocené dole v trávě a hrozí mu, že zahyne nebo jej uloví predátor.

Nové stromy na Dívčích hradech zpestří prostor u výběhu koní Převalského

Kromě veverek se do záchranné stanice dostalo také velké množství mláďat zajíců (72). Zajíčci patří mezi nejčastěji zbytečně zachraňovaná mláďata. Zaječí matka totiž své potomky přes den odkládá na bezpečné místo do trávy a nechává je o samotě, aby k nim nepřilákala predátory. Pravidelně se k nim však vrací, aby je nakrmila. Činí tak obvykle v noci, takže po většinu dne jsou tedy mláďata sama. Když na ně lidé narazí, často je seberou a odnesou do záchranné stanice, protože nikde nevidí jejich matku a domnívají se, že mláďata potřebují pomoc. Zbytečně je tak stresují a odebírají matkám.

Nebezpečí pro mláďata i dospělá zvířata představují také volně pobíhající psi. Ačkoliv za vašeho chlupatého kamaráda dáte ruku do ohně, pořád je to šelma s loveckými pudy. A pokud víte, že svého psa nemáte stoprocentně pod kontrolou, mějte jej na vodítku. To, co se vám může zdát jako nevinná hra, je pro malého ježka, zajíce nebo srnče boj o život.

FOTO: Malí zvířecí pacienti

Malí zvířecí pacienti - 1 veverkaMalí zvířecí pacienti - 2 veverkaMalí zvířecí pacienti - 3 pták DSC1617Malí zvířecí pacienti - 4 ptáci DSC6199Malí zvířecí pacienti - 5 mláďata DSC8602
Další fotky
Malí zvířecí pacienti - 0 veverka
Dnes, 14:37
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
Dnes, 12:06
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
Dnes, 11:13
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 11:13
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
Včera, 18:10
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
Včera, 14:21
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
Včera, 13:58
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
Včera, 08:57
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
Včera, 04:50
Sofijské náměstí v Modřanech, dříve zanedbané místo připomínající jen nudný širší chodník, se loni v...
Včera, 04:39
V oblasti Košíř a Motola scházejí místa v prvních třídách základních škol a některé základky...
18.4.2021
Do počátku května si můžete ve výkladech bubenečského Skleňáku prohlédnout díla malíře, grafika a výtvarného...
Reklama