Šalamoun chce dostat důchodce z hongkongského vězení domů dřív, než zemře

Nedoslýchavý penzista Vladimír Švec ze Sušice byl v roce 2018 odsouzen k 27 letům v Hong-kongském vězení za pašování kokainu. Tamější celníci mu našli v dvojitém dnu kufru, se kterým přiletěl z Brazílie, několik kilogramů drogy. Na základě mezistátní smlouvy by měl být vydán do věznice v Čechách, nicméně kvůli možným průtahům panuje obava, aby nezemřel dřív, než k tomu dojde.

Jiný senior, který si rovněž odpykával trest za převážení drog, se totiž převozu opravdu nedožil.

O co nejrychlejší převoz vězněného Švece (69 let) do některé z českých věznic požádal spolek za nezávislou justici Šalamoun ministryni spravedlnosti Marii Benešovou. Obávají se, aby nedopadl stejně jako Luděk Havránek, který byl odsouzený za převážení čtyř kilogramů kokainu z Mexika do Hong-kongu a který před několika dny v tamějším vězení zemřel. O jeho vydání se přitom obě země domluvily již počátkem letošního roku, jenže úřední průtahy a rovněž opatření spojená s koronavirovou epidemií vše prodloužily tak, že po osmi měsících čekání se Havránek již převozu nedočkal. Švec už za dobu strávenou v Hong-kongském vězení zhubnul 25 kilogramů a absolvoval dvě blíže neupřesněné operace.

Šalamoun rovněž poukazuje na velice podezřelé okolnosti celého případu. Vše nasvědčuje tomu, že Švec – který neumí anglicky a bez naslouchátka téměř nic neslyší – se nejspíš stal obětí narkomafie, která zneužila jeho důvěry a naivity. Přesvědčená je o tom i Švecova neteř Zuzana Studená. „On byl jenom »blbej«. Věřil, že tím někomu pomůže,“ řekla před časem Českému rozhlasu.

Jak zjistil reportér Českého rozhlasu Ľubomír Smotana z e-mailů, které mu zpřístupnil samotný Švec, tak šumavský senior podle všeho naletěl podvodnici Sonye, která ho e-mailem poprosila o pomoc s vyřizováním dědictví po jejím manželovi, bývalém politikovi z Burkina Fasa. Sonya mu za to slíbila odměnu milión dolarů, tedy něco přes dvacet miliónů korun. Jakým způsobem by jí v tom mohl pomoci, když neuměl ani slovo anglicky, zůstává záhadou. Celá korespondence mezi nimi probíhala díky internetovému překladači.

Švecův úkol nakonec spočíval v tom, že z ruzyňského letiště odletěl do afrického Toga, přestoupil na letadlo do Brazílie a tam sedmnáct dní čekal na hotelu, dokud nedostal kufr z drahými dárky pro přátele, se kterými měl podepsat smlouvu o finančním vyrovnání pro Sonyu. A z těchto peněz mu měl patřit i slíbený milión dolarů . Zní to jako velice jednoduše vydělané peníze, že? Právě podobná naivita důchodců vede k tomu, že jejich počet podle konzulárního oddělení ministerstva zahraničí mezi drogovými kurýry roste. Šalamoun proto varuje i ostatní seniory, aby na podobné nabídky „lukrativního dědictví“ v žádném případě nereagovali.

bezdomovectví_ilustrační obrázek
Včera, 17:40
Pražský magistrát vypsal veřejnou soutěž na nákup hotelů, hostelů či bytových domů pro účely krátkodobého...
Včera, 16:20
Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci září meziročně vzrostly o 3,2 procenta na...
Včera, 15:00
Poslední ze série modernizací světelných signalizací v letošním roce. Křižovatka Komunardů x Plynární x Ortenovo...
Včera, 13:00
Lidé, kteří mají neplatný řidičský průkaz, nemusejí spěchat na úřad pro nový doklad. Ministerstva dopravy...
Včera, 11:00
Ačkoli zatím musí být veřejnosti nepřístupné, otevřelo se v Praze 7 nové bistro, a to...
Včera, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Včera, 07:35
Omezení čeká na cestující, kteří využívají metro na Andělu respektive Na Knížecí. Kvůli výměně eskalátorů...
20.10.2020
Koncert Norbiho Kovácse ve čtvrtek 22. října – od 17 do 18 hodin – nabídne...
20.10.2020
Praha 6 odhalila sochu Marie Terezie. Stojí ve stejnojmenném parku na pražských Hradčanech. Socha byla...
20.10.2020
Pražští hasiči kvůli rostoucímu počtu nakažených a lidí v karanténě či izolaci slouží v minimálním...
Reklama