Milují plechovky od kakaa i krabičky bonboniér. Sběratelé čokoládových obalů se scházejí v Praze

Další fotky

Čokoládové nápoje znali už Aztékové, ale klasické tabulkové čokolády vznikly až o mnoho let později, ty první v roce 1674. Sběratelů čokoládových obalů a cukrovinek jsou v Praze desítky, ty největší sbírky vlastní několik z nich. Někteří se scházejí na papírových burzách, kde si vzájemně vyměňují čoko obaly, knížky i plechovky od kakaa. Největší rekordman v Česku má na 170 tisíc čokoládových obalů.

Sbírat obaly od čokolády, kakaa, ale i různých dalších cukrovinek není zrovna populární. „Je to jen odpad,“ myslí si řada lidí. Sběratelů není v Česku zrovna moc, takzvaná Skupina sběratelů čokoládových obalů, která funguje již více než 30 let v rámci pražského Klubu sběratelů kuriozit, čítá dohromady 20 členů. Celá řada menších sběratelů není nicméně do klubu přihlášených.

Sbírají se tabulkové obaly, ale i knížky a katology

Někteří sběratelé se specializují jen na 100gramové tabulky čokolády, jiní sbírají například i historické plechovky od kakaa a dalších cukrovinek. Jiní sbírají papírové a dřevěné krabice od bonboniér, kovové formičky a další materiály týkající se čokolády. Součástí řady sbírek jsou i knihy, katalogy a propagační materiál.

FOTO: Historické čokoládové obaly

Historické čokoládové obaly - čokoládaHistorické čokoládové obaly - Sbírka Martina Mihála.Historické čokoládové obaly - Egyptská čokoláda BISCOMISR – Cairo  1991Historické čokoládové obaly - bgrporHistorické čokoládové obaly - Česká čokoláda BONBONIA – Kolín  z roku 1920.
Další fotky
Historické čokoládové obaly - obal firmy Maršner(později Orion)Historické čokoládové obaly - Ukázka obalu španělské firmy Simon CollHistorické čokoládové obaly - Sbírka Stanislava KrámskéhoHistorické čokoládové obaly - Sbírka Stanislava KrámskéhoHistorické čokoládové obaly - Sbírka Stanislava Krámského

Mezi sebou si obaly sběratelé vyměňují, posloužit jim k tomu může i specializovaná papírová burza, která se koná v Praze čtyřikrát ročně. Na burze se sejde průměrně tak pět sběratelů. Většina sběratelů však obaly vyměňuje poštou, a to i se zahraničím.

„Obaly sbírám 10 let, sbírám řadu českých obalů, ale pak jich mám hodně i z Rakouska, Německa, Polska, Ruska, Jugoslávie, sem tam i z Nového Zélandu nebo Islandu,“ vyjmenovává Petr z Prahy a dodává, že si den bez čokolády a medoviny nedokáže představit.

Jak vypadal most u Národního divadla před více než sto lety. Prohlédněte si Prahu po návratu v čase

„Já sbírám tabulkové obaly od všech tabulkových čokolád, zaujmou mne obaly, které vypadají pěkně. Třeba obaly ruské a ukrajinské jsou jako malované. Ty dražší s 80 procenty kakaa mají zas obaly precizně propracované. Ani nevím, jak jsem se ke sbírání dostala, prostě jsem jednou dojedla čokoládu a napadlo mě, že si obal schovám,“ říká Šárka z Prahy 7, jejíž sbírka čítá asi 300 obalů. „Moc jsem nad tím nepřemýšlela, ale teď už si je schovávám vědomě a mám na ně speciální knížku, kde jsou v bezpečí.“

Sběratelé se často zajímají i o novinky z čokoládového průmyslu. Když jedou do zahraničí, obvykle si odtamtud přivážejí nové čokoládové obaly. Často také navštěvují čokoládová muzea, čokoládovny a festivaly.

V Divadle na Vinohradech si připomněli Josefa Čapka, autora Pejska s kočičkou a jeho tragický konec

Který čokoholik má obalů nejvíce?

Mezi nejvášnivější sběratele u nás patří Ing. Stanislav Krámský, ten měl k roku 2016 obalů k 170 tisícům. Nejstarší obaly v jeho sbírce sahají k roku 1900. Obaly začal sbírat ve svých 12 letech a dnes za čokoládou cestuje po celém světě. „Otci se v roce 1964 podařilo vyjet do západního Německa. Samozřejmě domů přivezl také čokoládu. Obaly, co z ní zbyly, se mi velice líbily, tak jsem si je nechal,“ řekl před rokem Pražskému deníku. Od té doby mu přibyde každý rok 5000 nových obalů. Na půdě už má obaly ze 140 zemí světa.

V patách je mu sběratel Martin Mihál z Prahy 10, který má k červnu 2016 asi 135 tisíc obalů. Sběratel obaly sbírá už od roku 1989 a novináře provází vlastním čokoládových muzeem. „Chtěl jsem sbírat něco jiného než ostatní a čokoládu jsem měl rád. Dostal jsem několik švýcarských čokolád Nestlé a Lindt a bylo rozhodnuto. Opravdu vážně jsem začal sbírat od roku 1996 a o rok později jsem měl již více než 1000 obalů,“ uvádí na webu.

VIDEO: Kdysi slavná Bílá labuť zeje prázdnotou, do „zázraku na Poříčí“ už lidé nakupovat nechodí

Včera, 17:00
Plastové trdelníky na barokních fasádách, výlohy polepené fotkami potravin, historické okenice ověšené policemi s matrjoškami....
Včera, 14:42
Rada Prahy 2 schválila výpůjčku části nemovitosti parku Karlovo náměstí společnosti Rehwaldt Till pro průzkum...
Včera, 13:25
Městská knihovna v Praze otevírá sousedskou dílnu DOK16, kterou najdete v kobce č. 16 na...
Včera, 12:18
S možným rozšířením parkovacích zón navrženým některými městskými částmi dnes souhlasila Rada hlavního města Prahy....
Včera, 11:44
Soudních znalců ubývá, důvodem jsou podle Ilji Žukova z Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana...
Včera, 07:48
Koronavirus sice postavil téměř všechno na hlavu, ale ne všude se zastavily práce. A tak...
2.6.2020
Průřez tvorbou Jaroslava Gutha z posledních let bude v Písecké bráně k vidění do 7....
2.6.2020
Neveselou zprávu nám potvrdili pořadatelé. Akce se měla konat v půli června na Kulaťáku. Takže...
JIŘÍ POSPÍŠIL
2.6.2020
Místo, které by připomínalo a zároveň umožňovalo seznámit se zvěrstvy totalitních režimů v Praze doposud chybí....
2.6.2020
Pamatujete si slavnou scénu z trezorového filmu Karla Kachyni Ucho, kde svou životní roli zahrála...
Reklama