26℃
Dnes je 18. červen , svátek má Milan

Schizofrenie průchodu pod terasou přetrvává. O terase na Budějovické stále není rozhodnuto

Pražský magistrát po dlouhodobém tlaku MČ Praha 4 a obchodního centra DBK zprůchodnil krátce před vánočními svátky cestu mezi jižním a severním vestibulem stanice metra Budějovická.

Reklama

Už předtím byl pro pasažéry metra otevřen zavřený jižní vestibul metra a úzký koridor na terase spojující DBK, stanice autobusů MHD a Českou spořitelnu.
Opět se tak zprůchodnil, třebaže jen provizorně, významný dopravní uzel pro veřejnost a lidé se mohou jako dříve dostat od metra do úřadu městské části, do polikliniky a provozoven obchodu a služeb.

Magistrátní úředníci ovšem začali už loni na jaře na základě hodnocení statika připravovat projekt demolice a zažádali o potřebná povolení. Nedávná schůzka všech zainteresovaných stran však dala terase novou naději.

Praha 4 chce rozšířit parkovací zóny

Co nakonec zvítězí?
Jinou variantu než demolici totiž nabízí obchodní centrum DBK. „Jsme stále připraveni po příslušném majetkovém vypořádání převzít terasu do vlastní správy, na vlastní náklad ji opravit a umožnit Pražanům její využívání v souladu s původním záměrem autorů projektu manželů Machoninových,“ uvádí se v prohlášení obchodního centra. Na stranu DBK se částečně přiklonil i radní Prahy pro majetek Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu/ TOP 09), který uvedl, že demolice by byla špatným řešením a bourání by bylo těžko proveditelné. „Staticky i konstrukčně se to dá vyřešit a opravu provést,“ sdělil.

Pokud by nedošlo k demolici, zbývají de facto jen dvě možnosti řešení současného stavu. Tou první je prodej terasy DBK, které by ji na vlastní náklady zrekonstruovalo. Na tomto postupu se však DBK s minulým vedením hlavního města nedokázalo domluvit.
Druhou variantou je, že terasa zůstane ve vlastnictví Prahy a bude opravena. Celou situaci ovšem ztěžuje fakt, že ve špatném stavu není jen terasa nad jižním vestibulem, ale i pasáž mezi jižním a severním vestibulem a podchody pod ulicemi Olbrachtova a Antala Staška. V pasáži je uvolněná dlažba a do podchodů při každém dešti proniká voda.

Město patří lidem. Praha 4 revitalizuje svá veřejná prostranství

Fakta celé kauzy – Pasáž u stanice metra C Budějovická je majetkem hlavního města Prahy. • Kolaudace podchodu u stanice metra Budějovická se uskutečnila v roce 1977. Od té doby však stavbu nikdo neudržoval. • V havarijním stavu je pasáž minimálně od roku 2010. • V roce 2015 schválily Rada i Zastupitelstvo hlavního města Prahy rekonstrukci, práce ale nikdy nezačaly. • Magistrát 19. ledna 2018 průchod pasáží uzavřel. • Provizorně byl průchod pro chodce obnoven 18. prosince 2018.

Zdroj: Tučňák

dbk p4
(Tučňák)
Před 17 minutami
Pražští radní projednali spolufinancování vybudování čtvrtého nástupiště v železniční stanici Praha – Vršovice. Nástupiště se...
Před 47 minutami
Pražská Slavia odšpuntovala letní přípravu hned několika zajímavými novinkami. Kromě Júsufa představil klub nové posily...
Před 1 hodinou
Od začátku letošního roku bylo v Praze vysazeno 160 tisíc nových stromů. V naprosté většině...
Včera, 18:27
Malešická spalovna za 700 milionů korun vyměnila první ze čtyř kotlů, ve kterých se spaluje...
Včera, 18:01
Vedení Prahy chce jednat s vlastníky nemovitostí a provozoven o vnější podobě obchodů či restaurací...
Včera, 15:46
Tento týden učiníme výjimku a fotografický doprovod této pozvánky nebudeme věnovat akcím, které se nabízejí,...
Včera, 15:29
Hlavní město v návaznosti na žádosti některých městských částí připravuje úpravy systému parkovacích zón. Primátorův...
Včera, 13:25
Všechny autobusové zastávky budou v Praze na znamení nejdřív v létě příštího roku. Vedení metropole...
Včera, 12:31
Půl hodiny po půlnoci 18. června bude zahájeno největší taktické cvičení, pořádané Krajským ředitelstvím policie...
Včera, 11:30
Na konci března bylo v Ječné ulici v Praze 2 pokáceno sedm akátů, které byly...
Reklama