9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Schizofrenie průchodu pod terasou přetrvává. O terase na Budějovické stále není rozhodnuto

Pražský magistrát po dlouhodobém tlaku MČ Praha 4 a obchodního centra DBK zprůchodnil krátce před vánočními svátky cestu mezi jižním a severním vestibulem stanice metra Budějovická.

Reklama

Už předtím byl pro pasažéry metra otevřen zavřený jižní vestibul metra a úzký koridor na terase spojující DBK, stanice autobusů MHD a Českou spořitelnu.
Opět se tak zprůchodnil, třebaže jen provizorně, významný dopravní uzel pro veřejnost a lidé se mohou jako dříve dostat od metra do úřadu městské části, do polikliniky a provozoven obchodu a služeb.

Magistrátní úředníci ovšem začali už loni na jaře na základě hodnocení statika připravovat projekt demolice a zažádali o potřebná povolení. Nedávná schůzka všech zainteresovaných stran však dala terase novou naději.

Praha 4 chce rozšířit parkovací zóny

Co nakonec zvítězí?
Jinou variantu než demolici totiž nabízí obchodní centrum DBK. „Jsme stále připraveni po příslušném majetkovém vypořádání převzít terasu do vlastní správy, na vlastní náklad ji opravit a umožnit Pražanům její využívání v souladu s původním záměrem autorů projektu manželů Machoninových,“ uvádí se v prohlášení obchodního centra. Na stranu DBK se částečně přiklonil i radní Prahy pro majetek Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu/ TOP 09), který uvedl, že demolice by byla špatným řešením a bourání by bylo těžko proveditelné. „Staticky i konstrukčně se to dá vyřešit a opravu provést,“ sdělil.

Pokud by nedošlo k demolici, zbývají de facto jen dvě možnosti řešení současného stavu. Tou první je prodej terasy DBK, které by ji na vlastní náklady zrekonstruovalo. Na tomto postupu se však DBK s minulým vedením hlavního města nedokázalo domluvit.
Druhou variantou je, že terasa zůstane ve vlastnictví Prahy a bude opravena. Celou situaci ovšem ztěžuje fakt, že ve špatném stavu není jen terasa nad jižním vestibulem, ale i pasáž mezi jižním a severním vestibulem a podchody pod ulicemi Olbrachtova a Antala Staška. V pasáži je uvolněná dlažba a do podchodů při každém dešti proniká voda.

Město patří lidem. Praha 4 revitalizuje svá veřejná prostranství

Fakta celé kauzy – Pasáž u stanice metra C Budějovická je majetkem hlavního města Prahy. • Kolaudace podchodu u stanice metra Budějovická se uskutečnila v roce 1977. Od té doby však stavbu nikdo neudržoval. • V havarijním stavu je pasáž minimálně od roku 2010. • V roce 2015 schválily Rada i Zastupitelstvo hlavního města Prahy rekonstrukci, práce ale nikdy nezačaly. • Magistrát 19. ledna 2018 průchod pasáží uzavřel. • Provizorně byl průchod pro chodce obnoven 18. prosince 2018.

Zdroj: Tučňák

dbk p4
(Tučňák)
Včera, 12:25
Sedlec byl maličkou osadou při levém břehu Vltavy, jehož obyvatelé se živili rybářstvím, pak sadařstvím...
Vila Bertramka
Včera, 10:00
Klasicistní vila z 18. století se nachází na Smíchově a dnes již slouží jen jako...
Včera, 08:30
Nehoda, při niž došlo k zničení památkové stavby, se odehrála v úterý dopoledne v Sobíně.
14.2.2019
Praha 2 si ve čtvrtek 14. února připomněla oběti spojeneckého náletu a bombardování hlavního města...
14.2.2019
Lednovou premiérou inscenace Milana Tesaře Výjimečný stav odstartovalo Divadlo Na Fidlovačce svou proměnu. Proměnu v...
14.2.2019
Praha 6 chce zlepšit služby pro seniory a navýšit kapacitu škol, za zásadní pro rozvoj...
14.2.2019
Během výstavby obchodního centra Atrium Flora zmizelo po roce 2000 bronzové sousoší Rodiny, které dlouhá...
14.2.2019
Mysteriózní hra mladého českého autora o generaci, která si vykopala vlastní budoucnost. Právě s tímto...
14.2.2019
První Centrum porodní asistence (CPA) u nás vzniklo na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK Nemocnice...
14.2.2019
V dubnu by se po opravách měl otevřít most pro pěší přes železniční trať na...
Reklama