Schizofrenie průchodu pod terasou přetrvává. O terase na Budějovické stále není rozhodnuto

Pražský magistrát po dlouhodobém tlaku MČ Praha 4 a obchodního centra DBK zprůchodnil krátce před vánočními svátky cestu mezi jižním a severním vestibulem stanice metra Budějovická.

Už předtím byl pro pasažéry metra otevřen zavřený jižní vestibul metra a úzký koridor na terase spojující DBK, stanice autobusů MHD a Českou spořitelnu.
Opět se tak zprůchodnil, třebaže jen provizorně, významný dopravní uzel pro veřejnost a lidé se mohou jako dříve dostat od metra do úřadu městské části, do polikliniky a provozoven obchodu a služeb.

Magistrátní úředníci ovšem začali už loni na jaře na základě hodnocení statika připravovat projekt demolice a zažádali o potřebná povolení. Nedávná schůzka všech zainteresovaných stran však dala terase novou naději.

Praha 4 chce rozšířit parkovací zóny

Co nakonec zvítězí?
Jinou variantu než demolici totiž nabízí obchodní centrum DBK. „Jsme stále připraveni po příslušném majetkovém vypořádání převzít terasu do vlastní správy, na vlastní náklad ji opravit a umožnit Pražanům její využívání v souladu s původním záměrem autorů projektu manželů Machoninových,“ uvádí se v prohlášení obchodního centra. Na stranu DBK se částečně přiklonil i radní Prahy pro majetek Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu/ TOP 09), který uvedl, že demolice by byla špatným řešením a bourání by bylo těžko proveditelné. „Staticky i konstrukčně se to dá vyřešit a opravu provést,“ sdělil.

Pokud by nedošlo k demolici, zbývají de facto jen dvě možnosti řešení současného stavu. Tou první je prodej terasy DBK, které by ji na vlastní náklady zrekonstruovalo. Na tomto postupu se však DBK s minulým vedením hlavního města nedokázalo domluvit.
Druhou variantou je, že terasa zůstane ve vlastnictví Prahy a bude opravena. Celou situaci ovšem ztěžuje fakt, že ve špatném stavu není jen terasa nad jižním vestibulem, ale i pasáž mezi jižním a severním vestibulem a podchody pod ulicemi Olbrachtova a Antala Staška. V pasáži je uvolněná dlažba a do podchodů při každém dešti proniká voda.

Město patří lidem. Praha 4 revitalizuje svá veřejná prostranství

Fakta celé kauzy – Pasáž u stanice metra C Budějovická je majetkem hlavního města Prahy. • Kolaudace podchodu u stanice metra Budějovická se uskutečnila v roce 1977. Od té doby však stavbu nikdo neudržoval. • V havarijním stavu je pasáž minimálně od roku 2010. • V roce 2015 schválily Rada i Zastupitelstvo hlavního města Prahy rekonstrukci, práce ale nikdy nezačaly. • Magistrát 19. ledna 2018 průchod pasáží uzavřel. • Provizorně byl průchod pro chodce obnoven 18. prosince 2018.

Zdroj: Tučňák

dbk p4
(Tučňák)
Včera, 15:18
Průřez tvorbou Jaroslava Gutha z posledních let bude v Písecké bráně k vidění do 7....
Včera, 14:02
Neveselou zprávu nám potvrdili pořadatelé. Akce se měla konat v půli června na Kulaťáku. Takže...
JIŘÍ POSPÍŠIL
Včera, 10:27
Místo, které by připomínalo a zároveň umožňovalo seznámit se zvěrstvy totalitních režimů v Praze doposud chybí....
Včera, 10:05
Pamatujete si slavnou scénu z trezorového filmu Karla Kachyni Ucho, kde svou životní roli zahrála...
Včera, 09:02
Hlavní město dokončilo výstavbu rybníka mezi Běchovicemi a Dubčí.
1.6.2020
Od dnešního dne budou moci lidé navštívit pacienty v pražských nemocnicích Na Homolce a Na...
1.6.2020
Těžko říct jestli lidi víc lákalo navštívit Pražský hrad bez osobní prohlídky, nebo zadarmo. Každopádně...
31.5.2020
V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské...
30.5.2020
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Reklama