Senioři jako živá laboratoř: Testovat by mohli nové technologie

Někteří senioři a seniorky v hlavním městě by mohli začít fungovat jako takzvaná živá laboratoř pro inovátory a výrobce nových technologií. Mohli by testovat jejich nápady a produkty a dodávat podněty a požadavky ke zlepšení. Za epidemie se ukázalo, že moderní technologie nejsou ke starším lidem příliš vstřícné.

Vedle SSP se do projektu, který začal v květnu 2019 a skončí za rok, zapojilo 12 organizací a institucí ze sedmi zemí. Cílem je zlepšit kvalitu života starších lidí díky inovacím a zapojit je do vývoje nových technologií. Vzniknout má mezinárodní platforma na podporu takzvané stříbrné ekonomiky, v níž jsou hlavním hráčem senioři. Je možné získat peníze z evropského fondu pro regionální rozvoj.

SSP provozuje domov pro seniory či pečovatelskou službu. Stará se o více než tisícovku lidí ve vysokém věku či s postižením. K využívání technologií přispěla epidemie. Platila nařízení o zákazu návštěv a opouštění zařízení. Začaly se využívat tablety, počítače a aplikace, které pomáhaly spojit se s blízkými.

„Poučili jsme se, že technologie mají limity. Většina není přizpůsobena seniorům. Řada z nich špatně vidí, špatně slyší, mají omezenou jemnou motoriku. Problém technologií není, že bychom je nechtěli, ale většina se seniory nepočítá,“ uvedla manažerka Veronika Schwarzová.

Nevidomí dělají seniorům společníky, chrání je před samotou

Autoři projektu v SSP na začátku ověřovali, zda mají starší lidé o moderní techniku zájem. Ukázalo se, že je virtuální realita, kontakt s robotem, různé aplikace či komunikace na dálku baví a pomáhají jim. „Vyzýváme ke spolupráci inovační subjekty, start-upy, malé a střední firmy, univerzity či výzkumné týmy, které mají nějaký nápad a pracují na výrobku či službě, která by reagovala na potřeby našich seniorů. Zveme je ke spolupráci jako živá laboratoř,“ řekla Schwarzová. Inovátoři by dostávali podněty od klientů i pracovníků, mohli by své produkty podle toho vyvíjet či upravit.

Podle ředitelky SSP Michaely Žáčkové jsou na trhu sice třeba zjednodušené telefony a aplikace pro seniory, ale není jich dost a nejsou propracované. „Problém je v infantilizaci. Lidé nejsou dětinští, nemají mentální omezení. Potřebují ale pomoci s motorikou. Je problém pracovat s myší či touchpadem. Třesou se jim ruce. Chytrý mobil je pro starší seniory velká potíž,“ popsala šéfka SSP.

Problém dělají i příliš malá tlačítka či nepřátelské ovládání. Zkušenosti ukazují, že obsluhování by mělo být snadné bez komplikované cesty a složitých technických řešení. Nutná je propracovanější vizuální stránka. „Cesta tudy povede, je tomu potřeba přizpůsobit trh,“ je přesvědčena Žáčková. Podle Schwarzové by senioři ocenili také to, kdyby tvůrci a výrobci pamatovali na postupné zhoršování jejich kondice kvůli věku.

Vědci v Česku i cizině zkoumají vztah nejstarší generace k technologiím. Testují využívání humanoidů, umělé inteligence či virtuální reality. Nové technologie mají přispět ke zlepšení zdravotního stavu, posílení soběstačnosti, odbourání pocitu osamělosti či zajištění většího bezpečí.

adp/ČTK

Dnes, 23:09
Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla
Dnes, 20:28
Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09.
Včera, 16:56
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:56
Téměř dva kilogramy marihuany a dva sáčky obsahující bílou krystalickou látku odhalili policisté v úterý...
Včera, 14:07
Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů...
17.6.2021
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
17.6.2021
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
14.6.2021
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
14.6.2021
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
14.6.2021
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
Reklama