Senioři nad 80 let se musí na očkování registrovat online. Co k tomu řekli experti?

Hlavním nedostatkem návrhu očkovacího postupu ministerstva zdravotnictví je registrace lidí nad 80 let k očkování proti covidu on-line. Centrum pro modelování biologických a společenských procesů doporučuje, aby seniorům kvůli očkování zavolal praktik a aby dostali dopisy s vysvětlením. Posílit by se měla i informační koronavirová linka 1221.

„Na 440 tisíc občanů je starších 80 let. Téměř polovina úmrtí na covid se odehrála v této skupině. Čím dříve dojde k očkování této skupiny, tím rychleji si oddechnou senioři, rodiny, nemocnice i zbytek společnosti,“ uvedlo centrum. Podle jeho odhadů dvě třetiny loňských obětí koronaviru byly v domovech důchodců a mezi lidmi nad 80 let, kteří v zařízeních nežijí. „Díky brzkému naočkování – pokud ho budeme schopni provést – snížíme riziko úmrtí přibližně o dvě třetiny,“ píše BISOP.

Ministerstvo zdravotnictví představilo svůj materiál s názvem „Metodický pokyn k očkování“ v úterý. Vakcinaci v něm dělí do tří fází. První fáze I.A připadá na leden a únor. Očkovat se mají senioři nad 80 let, obyvatelé a personál domovů seniorů, postižení z ústavních zařízení a zdravotníci, kteří se starají o pacienty s covidem. Osmdesátníci a starší by se měli od 15. ledna přes internet zaregistrovat. Zapsat je mohou i jejich blízcí či pečovatelé, případně mohou zavolat praktikovi.

Začíná očkování proti covidu. Vakcínu dostal Babiš i Blatný, kdo je další na řadě?

Centrum ve své analýze chválí v pokynu upřesnění přednostních očkovaných skupin. Podle něj je ale nutné, aby vakcínu skutečně měli nejdřív ti nejpotřebnější. Poukazuje na to, že ze zhruba 15 200 naočkovaných dávek jich lidé nad 65 let dostali asi 2060.

Za hlavní nedostatek v očkovacím plánu označují experti registraci seniorů on-line. Míní, že zvýhodňuje technicky zdatnější starší lidi a pravděpodobně i bohatší. Internet podle statistiků nikdy nepoužily téměř dvě třetiny Čechů a Češek nad 75 let. Celkem je jich 525 400. Žádnou zkušenost s internetem nemá ani 30 procent lidí mezi 65 a 74 lety, je jich 385 100.

„Bez aktivního kontaktování seniorů nevěříme tomu, že je realistické proočkovat 70 procent nebo i více osob starších 80 let, jak je stanoveno ve vládní strategii. A vlastně ani 70 procent osob starších 65 let, které mají být očkovány ve fázi I.B a do léta,“ píše centrum. Podotýká, že podle plánovaných dodávek bude mít Česko do konce února dostatek dávek, aby naočkovalo 90 procent lidí ze skupiny I.A.

Další rekordní počet nakažených. Kolik jich přibylo v úterý?

Podle centra by v seniorské věkové skupině bylo lepší přímé oslovení s nabídkou očkování. BISOP doporučuje, aby člověku nad 80 let zavolal praktik. Lékaři by za to měli dostat peníze. Telefonát by měl doplnit i dopis s vysvětlením a základními informacemi, a to třeba od krajského úřadu. Posílit by se měla informační linka 1221 a vyškolit pro práci se seniory by se měli operátoři. Zvážit by se mohlo i zřízení krajských informačních linek.

Podle ministerského návrhu by od února do června měla pokračovat očkovací fáze I.B. Zhruba 3,5 milionu lidí by šlo na řadu podle svého věku, zdravotního stavu a profese. Spadají sem i lidé nad 65 let. Od července by pak nastala fáze II, kdy by se mohli nechat naočkovat ostatní zájemci.

Za vysoké počty nakažených mohou vánoční setkání. Nekritizuji, jen konstatuji, prohlásil Blatný

Metodický pokyn velkou část odpovědnosti za očkování přenáší na kraje. Ty budou muset podle BISOP zajistit, aby se v lednu a únoru vakcína dostala hlavně k seniorům a od března byly dostatečné očkovací kapacity. V lednu by mělo stačit 33 očkovacích center, která by šest dnů v týdnu denně očkovala 500 lidí. V květnu by bylo potřeba 170 těchto středisek, uvádí BISOP.

Centrum pro modelování biologických a společenských procesů BISOP je nezisková organizace, která se věnuje výzkumu a matematickým modelům lidského chování. Soustřeďuje se na epidemie a jejich dopady na společnost. Výsledky mají pomoci při přijímání opatření. Centrum navazuje na jarní Iniciativu Model antiCovid-19. Výzkumný tým tvoří dvě desítky vědkyň a vědců.

adp/ČTK

Dnes, 06:25
Ačkoliv bylo muzeum založeno už v roce 1818 jako Vlastenecké muzeum, jeho pozdější symbol, budova...
Včera, 15:24
Letecké muzeum Kbely otevřelo své brány pro veřejnost v sobotu 15. května, Vojenské technické muzeum...
Včera, 14:52
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:52
Policisté pátrají po neznámém muži, který rozbil skleněnou výplň předních dveří linkového autobusu. Neznáte ho? 
Včera, 10:42
Výstava u Generálního štábu v Praze 6 přibližuje kritický rok 1941 na válečných frontách i...
Včera, 07:00
Novorenesanční budovu někdejšího benediktského kláštera nedaleko zahrady Kinských čeká velkolepá budoucnost. Ze zanedbaného bývalého poštovního...
Včera, 06:30
Slavný chirurg Jan Pirk koncem června letošního roku odchází z funkce přednosty kardiocentra pražského IKEM....
16.5.2021
Velkou atrakcí jubilejní výstavy se stala Česká chalupa. Odpovídala dobovému zájmu o „lidové umění“, i...
16.5.2021
S Václavem Štětinou, šéfem firemního bankovnictví Raiffeisenbank, jsme mluvili o tom, jak se změnilo fungování...
rozvodněný Botič
15.5.2021
Dobrodruh na kánoii se ve večerních hodinách plavil na pražské říčce Botič.
přívoz
15.5.2021
V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina...
Reklama