Šestka „bojuje“ s Ruskem a Čínou. Do Turecka však vyslala delegaci

Zahraniční politika se už nedělá na ministerstvu zahraničí, ale na radnici šesté městské části. Alespoň to tak vypadá podle posledních kroků starosty Ondřeje Koláře (TOP 09). Nejdříve se dostal do sporu s Ruskem o sochu maršála Koněva, potom se „postavil“ Číně, kterou za spory s pražským magistrátem vytrestal tím, že zástupci ambasády nebudou pozváni na další ročník Festivalu ambasád. Kdo by si myslel, že stejně „nekompromisní“ postoj zaujme šestka vůči Turecku, které zaútočilo proti Kurdům v severovýchodní Sýrii, je na omylu.

Ne nadarmo se říká, že zahraniční politika je mimořádně citlivá věc. Rovněž ne nadarmo platí, že v Česku reprezentuje zahraniční politiku země vláda, nikoliv prezident, nikoliv pražský magistrát, nikoliv radnice Prahy 6.

Starosta Kolář po Rusku bojuje s Čínou, nechce jí na festivalu ambasád

O platnosti těchto tvrzení se mohli v uplynulých dnech přesvědčit i radní městské části, kteří vyrazili do Turecka. A to v době, kdy turecká armáda napadla sever Sýrie a zaútočila na tamní kurdské obyvatelstvo. Na tom by nebylo nic divného, pokud by to nebyli Kurdové, na jejichž vyzbrojení se Česko podílelo a bez jejichž zapojení by byla porážka Islámského státu obtížně proveditelná.

Do Turecka jeli radní

Jistě se dá pochopit, že radní o cestě rozhodli dříve, než k invazi do Sýrie došlo. Nicméně od radnice, která se pustila do otevřeného sporu s Ruskem kvůli soše Koněva a následně s Čínou kvůli vypovězené smlouvě Pekingu s Prahou, by se dal očekávat zásadovější postup. Jinak to poněkud zavání populismem.

Memorandum o partnerství mezi Prahou 6 a Muratpasou bylo podepsáno před čtyřmi lety s cíli v oblasti komunální správy, kultury, sportu, životního prostředí a dopravy. Do Turecka v říjnu vyrazil statutární místostarosta Jakub Stárek (ODS), místostarostové Jan Lacina (STAN), Jiří Lála (ODS) a radní Marián Hošek (KLID – koalice TOP 09 a KDU-ČSL). A zatímco koalice mluví o tom, že komunální spolupráci nelze spojovat s „velkou politikou“, opozice požaduje okamžité vypovězení spolupráce s Tureckem, respektive Muratpasou.

Kolik stál šestku Koněv?

„Považujeme za nepřípustné, aby delegace radních Prahy 6 svou oficiální návštěvou Turecka legitimizovala militarismus tureckých politiků a hrozící humanitární katastrofu,“ uvedl zastupitel Prahy 6 a spolupředseda Zelených Prahy 6 Pavel Weber s tím, že starosta partnerské městské části Antalya-Muratpasa Ümit Uysal, na jehož pozvání delegace do Turecka vyrazila, vojenskou operaci turecké armády v Sýrii přivítal a na svém Facebooku popřál všem tureckým vojákům, aby se „z války míru proti teroristické organizaci“ brzy vrátili domů.

Koalice kritiku odmítá

Koalice kritiku odmítá „Vidím velký rozdíl mezi státní návštěvou, která reprezentuje a jedná se státními politiky, a návštěvou a spoluprací na komunální úrovni. Setkání bylo zaměřeno na ochranu kulturního a historického dědictví pro další generace. Stejně tak nevidím důvod k vypovězení memoranda o partnerství. To bychom se pak mohli bavit i o tom, že bychom vypověděli smlouvu s Petrohradem, protože Ruská federace okupuje Krym,“ odmítá kritiku místostarosta a člen zmíněné delegace Jakub Stárek (ODS).

„Zatímco v kauze Koněv se politici Prahy 6 předháněli ve své zásadovosti, aktuální porušení mezinárodního práva i snaha zmasakrovat kurdské etnikum se zdají být méně důležité než výjezd za teplem,“ říká Barbora Truksová, spolupředsedkyně Zelených v Praze 6. Zelení proto nadále usilují o přerušení partnerství do vyjasnění situace.

Delegace představila šestku

Turecko chce vytvořit na severu Sýrie několik desítek kilometrů širokou zónu, odkud chce vyhnat kurdské obyvatelstvo. Na ovládnuté území chce přesunout několik milionů syrských uprchlíků. Kurdové jsou nicméně odvěkými nepřáteli Turecka a tamní režim je opakovaně obviňuje z terorismu. Turkům by se tato invaze nejspíš nikdy nepodařila, pokud by předtím území poněkud překvapivě neopustily americké jednotky.

A co že šestková delegace v Turecku v tak to napjaté době dělala? Podle vyjádření mluvčího radnice šesté městské části Ondřeje Šrámka se zástupci MČ Praha 6 zúčastnili oficiálních aktivit festivalu, které byly organizovány pouze pro zvané hosty, ale i kulturního programu pro širokou veřejnost.

„V rámci programu navštívili primátora města Antalya pana Muhittina Böceka v budově magistrátu, proběhla schůzka se starostou městské části Antalya-Muratpasa panem Ümit Uysalem na radnici Muratpasy, statutární místostarosta MČ Praha 6 se zúčastnil návštěvy u guvernéra regionu Antalya. Na Fóru zúčastněných měst představil pan statutární místostarosta městskou část Praha 6, její přírodní i kulturní památky a odprezentoval i spot o kulturních památkách hlavního města Prahy, který MČ Praha 6 poskytl Prague city tourism. Během fóra proběhl networking všech zúčastněných měst související s tématem festivalu. Součástí programu byla návštěva rozsáhlých vykopávek starobylého města Perge a antického města Aspendos s amfiteátrem pro 20 000 osob,“ popsal Šrámek program šestkových politiků v Turecku.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Dnes, 10:27
V ulici Pod Juliskou se objevila před časem vyřazená tramvaj, která od devadesátých let sloužila...
Dnes, 08:01
Lidem z Petřin reálně hrozí, že přijdou o možnost pohodlně si nakoupit. Obchodní dům z konce...
Pařížská č. 14, Praha 1. Luxusní obchod.
Dnes, 07:01
Účel provozovny a výše nájmu budou hrát roli v tom, komu magistrát pronajme komerční prostory...
Včera, 15:32
Konkurz na novou ředitelku či ředitele Základní školy Fr. Plamínkové vypsala radnice sedmé městské části....
Včera, 15:01
Do roku 2022 bude hotova studie rozvoje ostrova Štvanice. Magistrát vyjde na přibližně 35 milionů...
Ilustrační foto.
Včera, 14:22
Problematickou zakázku na právní řeší čtvrtá městská část. Opozice kritizuje, že zakázka byla připravena účelově...
Včera, 12:18
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) vypsal v roce 2019 zakázku na 20 velkokapacitních autobusů....
Děti ze Základní školy Fr. Plamínkové budou mít nového ředitele či ředitelku.
Včera, 10:32
Odvolána byla z funkce ředitelky Základní školy FR. Plamínkové oblíbená ředitelka Jarmila Macečková. Proti rozhodnutí radnice...
Včera, 08:03
Ohroženou skupinou jsou ve společnosti senioři. Trpí osamělostí, trápí je obavy z budoucnosti, nemoci a strach...
27.1.2020
Prahou sedm „hýbe“ vyhlášené výběrové řízení na nového „šéfa“ Základní školy Fr. Plamínkové. Vedení radnice...
Reklama