Šestka „bojuje“ s Ruskem a Čínou. Do Turecka však vyslala delegaci

Zahraniční politika se už nedělá na ministerstvu zahraničí, ale na radnici šesté městské části. Alespoň to tak vypadá podle posledních kroků starosty Ondřeje Koláře (TOP 09). Nejdříve se dostal do sporu s Ruskem o sochu maršála Koněva, potom se „postavil“ Číně, kterou za spory s pražským magistrátem vytrestal tím, že zástupci ambasády nebudou pozváni na další ročník Festivalu ambasád. Kdo by si myslel, že stejně „nekompromisní“ postoj zaujme šestka vůči Turecku, které zaútočilo proti Kurdům v severovýchodní Sýrii, je na omylu.

Ne nadarmo se říká, že zahraniční politika je mimořádně citlivá věc. Rovněž ne nadarmo platí, že v Česku reprezentuje zahraniční politiku země vláda, nikoliv prezident, nikoliv pražský magistrát, nikoliv radnice Prahy 6.

Starosta Kolář po Rusku bojuje s Čínou, nechce jí na festivalu ambasád

O platnosti těchto tvrzení se mohli v uplynulých dnech přesvědčit i radní městské části, kteří vyrazili do Turecka. A to v době, kdy turecká armáda napadla sever Sýrie a zaútočila na tamní kurdské obyvatelstvo. Na tom by nebylo nic divného, pokud by to nebyli Kurdové, na jejichž vyzbrojení se Česko podílelo a bez jejichž zapojení by byla porážka Islámského státu obtížně proveditelná.

Do Turecka jeli radní

Jistě se dá pochopit, že radní o cestě rozhodli dříve, než k invazi do Sýrie došlo. Nicméně od radnice, která se pustila do otevřeného sporu s Ruskem kvůli soše Koněva a následně s Čínou kvůli vypovězené smlouvě Pekingu s Prahou, by se dal očekávat zásadovější postup. Jinak to poněkud zavání populismem.

Memorandum o partnerství mezi Prahou 6 a Muratpasou bylo podepsáno před čtyřmi lety s cíli v oblasti komunální správy, kultury, sportu, životního prostředí a dopravy. Do Turecka v říjnu vyrazil statutární místostarosta Jakub Stárek (ODS), místostarostové Jan Lacina (STAN), Jiří Lála (ODS) a radní Marián Hošek (KLID – koalice TOP 09 a KDU-ČSL). A zatímco koalice mluví o tom, že komunální spolupráci nelze spojovat s „velkou politikou“, opozice požaduje okamžité vypovězení spolupráce s Tureckem, respektive Muratpasou.

Kolik stál šestku Koněv?

„Považujeme za nepřípustné, aby delegace radních Prahy 6 svou oficiální návštěvou Turecka legitimizovala militarismus tureckých politiků a hrozící humanitární katastrofu,“ uvedl zastupitel Prahy 6 a spolupředseda Zelených Prahy 6 Pavel Weber s tím, že starosta partnerské městské části Antalya-Muratpasa Ümit Uysal, na jehož pozvání delegace do Turecka vyrazila, vojenskou operaci turecké armády v Sýrii přivítal a na svém Facebooku popřál všem tureckým vojákům, aby se „z války míru proti teroristické organizaci“ brzy vrátili domů.

Koalice kritiku odmítá

Koalice kritiku odmítá „Vidím velký rozdíl mezi státní návštěvou, která reprezentuje a jedná se státními politiky, a návštěvou a spoluprací na komunální úrovni. Setkání bylo zaměřeno na ochranu kulturního a historického dědictví pro další generace. Stejně tak nevidím důvod k vypovězení memoranda o partnerství. To bychom se pak mohli bavit i o tom, že bychom vypověděli smlouvu s Petrohradem, protože Ruská federace okupuje Krym,“ odmítá kritiku místostarosta a člen zmíněné delegace Jakub Stárek (ODS).

„Zatímco v kauze Koněv se politici Prahy 6 předháněli ve své zásadovosti, aktuální porušení mezinárodního práva i snaha zmasakrovat kurdské etnikum se zdají být méně důležité než výjezd za teplem,“ říká Barbora Truksová, spolupředsedkyně Zelených v Praze 6. Zelení proto nadále usilují o přerušení partnerství do vyjasnění situace.

Delegace představila šestku

Turecko chce vytvořit na severu Sýrie několik desítek kilometrů širokou zónu, odkud chce vyhnat kurdské obyvatelstvo. Na ovládnuté území chce přesunout několik milionů syrských uprchlíků. Kurdové jsou nicméně odvěkými nepřáteli Turecka a tamní režim je opakovaně obviňuje z terorismu. Turkům by se tato invaze nejspíš nikdy nepodařila, pokud by předtím území poněkud překvapivě neopustily americké jednotky.

A co že šestková delegace v Turecku v tak to napjaté době dělala? Podle vyjádření mluvčího radnice šesté městské části Ondřeje Šrámka se zástupci MČ Praha 6 zúčastnili oficiálních aktivit festivalu, které byly organizovány pouze pro zvané hosty, ale i kulturního programu pro širokou veřejnost.

„V rámci programu navštívili primátora města Antalya pana Muhittina Böceka v budově magistrátu, proběhla schůzka se starostou městské části Antalya-Muratpasa panem Ümit Uysalem na radnici Muratpasy, statutární místostarosta MČ Praha 6 se zúčastnil návštěvy u guvernéra regionu Antalya. Na Fóru zúčastněných měst představil pan statutární místostarosta městskou část Praha 6, její přírodní i kulturní památky a odprezentoval i spot o kulturních památkách hlavního města Prahy, který MČ Praha 6 poskytl Prague city tourism. Během fóra proběhl networking všech zúčastněných měst související s tématem festivalu. Součástí programu byla návštěva rozsáhlých vykopávek starobylého města Perge a antického města Aspendos s amfiteátrem pro 20 000 osob,“ popsal Šrámek program šestkových politiků v Turecku.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Dnes, 17:40
Franz Kafka. Proces. Komedie. Že to moc nejde dohromady? Rock Opera Praha přesvědčí všechny diváky,...
Dnes, 17:00
Venkovní výstava vybraných soutěžních fotografií z letošního ročníku fotografické soutěže Czech Nature Photo je od...
Dnes, 16:20
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 16:20
Krásných a slavených domů je na Hanspaulce hodně, dokonce tolik, že o nich vychází celá...
Dnes, 15:00
Psal se rok 2015, kdy hokejová Slavia po nepovedené extraligové sezoně neuspěla ani v baráži...
Dnes, 13:00
Soubor pěti lodí, vytvořených z perforovaného plechu, zakotvil na Smíchovské náplavce mezi kobkami 16 a 17....
Dnes, 12:20
Policie se nebude zabývat trestním oznámením, které podal na jaře opoziční zastupitel Prahy 4 a...
Dnes, 11:49
Kolony jsou v Praze pravidelné. Pokud ráno prší, situace je o to horší. Ale aby...
Dnes, 11:00
Pražský magistrát nechá rozšířit protipovodňová opatření na Zbraslavi. Výstavba se týká oblasti u zbraslavského zámku...
Dnes, 09:40
Změnu vašeho programu si však vyhrazují kapely a pořadatelé a ministr zdravotnictví, který už avizoval,...
Dnes, 07:35
Vynadal jí do krav a za trest jí zastavil až v další vesnici. Hrozný zážitek...
Reklama