Šestka musí šetřit. Na jelena a vánoční kouli ale peníze zbyly

Končí časy hojnosti a bohatství, bude se šetřit a zruší se vše, co se zrušit dá? Ekonomičtí experti se přou, jak hluboká bude ekonomická krize, kterou způsobila pandemie koronaviru. Méně peněz do radničních a obecních pokladen se dotkne i šestky. Přesto radnice pořídila svítícího jelena a kouli pro zamilované.

„Pandemie koronaviru má významný dopad na výši výdajů a současně způsobuje částečné snížení příjmů. Městská část Praha 6 připravuje návrh rozpočtu na rok 2021, do nějž se promítnou úsporná opatření v souvislosti s koronavirovou pandemií. Úspory se však týkají pouze běžných výdajů, investice odkládány nebudou. Realizaci jednotlivých investičních projektů ovšem může pandemie ovlivnit. Návrh rozpočtu na rok 2021 je v současné době projednáván v orgánech městské části tak, aby mohl být v prosinci předložen ke schválení zastupitelstvu,“ sdělil mluvčí radnice Prahy 6  Jiří Hannich.

Promítly se slevy z nájmů

Co pandemie s Prahou 6 udělá lze vyčíst z vyjádření politiků, kteří vedou v koalici KLID/TOP 09 a KDU-ČSL), STAN a ODS Prahu 6. Méně peněz než v minulých letech dostane šestka od nájemců obecních prostor, a to i proto, že během jarní vlny koronaviru poskytovala těmto podnikatelům slevy z nájmů.

Nebyly dále vybírány poplatky z ubytovacích kapacit nebo ty za restaurační předzahrádky „Nad to, se kvůli zákazu shromažďování se nekonaly velké kulturní akce a my tak přišli o poplatky ze vstupného. Na propad našich příjmů reagujeme šetřením a úsporou provozních výdajů úřadu městské části,“ tvrdí například předseda finančního výboru Zdeněk Hlinský (ODS).

I Koněv zamířil do karantény. Šestka odstěhovala kontroverzní sochu

Že šestka „zchudne“ potvrzuje i místostarosta Jaromír Vaculík (TOP 09) zodpovědný za ekonomiku, finanční a investiční politiku. Pozitivní je podle něho to, že příjmy na občana a příjmy na žáka od magistrátu zůstanou pro rok 2021 stejné. „Snížili jsme výdaje městské části o cca 40 milionů korun. Zásadních úspor jsme dosáhli snižováním počtu zaměstnanců a mzdových nákladů. Menšími úpravami pak prošly všechny oblasti s výjimkou výdajů na školství a péči o zeleň a úklid,“ poznamenává.

Stopka akcím a pomníkům

Opoziční zastupitel Roman Mejstřík (ANO) připomíná, že šestka vstupovala do probíhajícího volebního období v dobré finanční kondici a podle něj by tak „krizi“ měla ustát. „V rozpočtové části v běžných výdajích příliš prostoru na škrty není a do této části by se mělo zasahovat až na posledním místě. Došlo by tím ke zhoršení života rezidentů na území městské části,“ míní s tím, že spořit by měla šestka na tom, co má současné vedení radnice tak rádo.

„Možnosti šetření vidím především v akcích jako jsou výstavby pomníků, dočasné omezení nákupů mobiliáře, prostě takové výdaje, na kterých by v první řadě šetřil každý z nás, tj. uzpůsobil bych výdaje především na to nezbytné a nutné.“

Autobusy na šestce jedou jinak. Pohlídejte si, které linky změnily trasu

Finanční situace radnic bude letos a napřesrok tristní i z dalšího důvodu. O další peníze přijdou totiž městské části kvůli odsouhlasenému zrušení superhrubé mzdy. Jak připomíná opoziční pirátský zastupitel Vladimír Šraier, část daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti je totiž v rozpočtovém určení daní příjmem obce. „Hlavní město Praha tak přijde příští rok o 8,5 miliardy korun. Spolu s výpadkem 6,5 miliardy korun v důsledku klesající ekonomiky tak Praha přijde o celou čtvrtinu příjmů. Rozpočet Prahy 6 je propojen s rozpočtem hlavního města pupeční šňůrou,“ vysvětluje.

V pokladně mohlo být víc

Taktéž opoziční Zelení vidí možnosti, jak uspořit, lépe s penězi nakládat. „Za údržbu zeleně platí Praha 6 v jednotkových cenách až trojnásobek toho, co platí jiné městské části,“ upozorňuje například zastupitel Pavel Weber a dává další příklad toho, že v radniční pokladně mohlo být více peněz ještě před vypuknutím pandemie.

„Když radnice před třemi lety prodávala pozemek u Vítězného náměstí, vyvinula extrémní úsilí k tomu, aby ho prodala za nejnižší cenu ze tří znaleckých posudků, a připravila se tak až o 80 milionů,“ dodává opoziční zastupitel.

Z posledního vyjádření radnice na téma advent to však zatím na velké šetření nevypadá. Radnice totiž, protože se vzhledem k pandemii nemohou konat tradiční vánoční akce, rozhodla veřejnost potěšit jinak. A tak šestku vyzdobí svítící osmimetrový jelen na Kulaťáku a osvětlená vánoční koule pro zamilované v parku Petra Šabacha…

Dnes, 13:58
Policie dopadla čtyřiadvacetiletého muže, který údajně vyhrožováním donutil svou přítelkyni k tomu, aby přepsala byt...
Včera, 14:16
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
Včera, 12:00
Komerční článek
1. Jaké jsou v současnosti hlavní přednosti virtuálních strojů a jaké další formy virtualizace se...
Včera, 12:00
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
Včera, 09:25
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
Včera, 04:00
Národní technická knihovna se spolu s Prahu 6 rozhodla obdarovat literaturou seniory v domech s...
23.2.2021
Soud přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal...
23.2.2021
Díky spolupráci společnosti Czech Photo a České tiskové kanceláře zakončí svou tour venkovní výstava Nežádoucí...
23.2.2021
Opoziční zastupitel Tomáš Pek (TOP 09) kritizuje magistrát za přidělení dotace Praze 10 na téměř...
22.2.2021
Kunratický les rozkládající se na území městské části Praha–Kunratice nabízí úžasnou příležitost k rekreaci. Je...
22.2.2021
Spousty koček, čtrnáct psů, tři kozy, dvě slepice a prase. A také patnáct lidských bytostí,...
Reklama