14℃
Dnes je 24. srpen , svátek má Bartoloměj

Šestkové školství v krizi. Potíže hlásí i rodiče z Petřin

Některé oblasti školství v Praze 6 zjevně procházejí krizí. Osm dětí ze Základní školy Věry Čáslavské se nově bude vzdělávat doma. To by možná nebylo v dnešní době nic zvláštního, kdyby ale nešlo o školáky ze čtvrté třídy a kdyby rozhodnutí rodičů „stáhnout“ děti ze školy a raději je vzdělávat doma nebylo posledním zoufalým pokusem o řešení podle nich špatné situace ve škole.

Reklama

Vypadá to však, že by se děti i rodiče nakonec mohli dočkat zlepšení – radnice se totiž rozhodla vyhlásit konkurz na dočasné obsazení místa ředitele či ředitelky této školy. Magazín Vaše 6 se školským tématům věnuje dlouhodobě.

Demografická studie varuje

V minulém vydání třeba upozornil na to, že v situaci, kdy nová demografická studie poukazuje na fakt, že dětí bude přibývat, radnice pokračuje v pronájmu několika školských budov soukromým subjektům. Rodiče dětí z Prahy 6 ale dlouhodobě trápí i nedostatek míst v mateřinkách. Někteří se třeba až koncem srpna dozvěděli, že pro jejich dítě se nakonec našlo volné místo v některé radnicí zřizované školce. Informace, nad kterou by jinak rodiče zajásali, ale přišla ve chvíli, kdy už museli mít dávno vyřešené, kam jejich potomek začátkem školního roku nastoupí.

Příliš se nepovedly ani loňské zápisy do základních škol. Někde byla situace natolik kritická, že se nedařilo přijmout ani děti spádové, tedy ty, které mají místo ve škole mít automaticky garantováno vzhledem ke svému trvalému bydlišti. Možnost vybrat si pro svého potomka svobodně kteroukoliv základní školu už neexistuje.

Praha 6 odmítá prodej pozemku na Hanspaulce plánovaný magistrátem

A tak se zdá, že zatímco dříve patřily školy na šestce bezpochyby k těm nejlepším v metropoli, nyní je trápí nejen nedostatek míst, ale i kvalifikovaného personálu a řada dalších potíží. Vypadá to tak, že místostarosta Jan Lacina (STAN), který minulé čtyři roky vedl školství v Praze 6, neměl na řešení potíží ve školství čas a nejspíš dával přednost své druhé gesci, kterou byla kultura.

Nespokojení rodiče se nyní ozývají z další školy. Do nového školního roku vstoupila v září Základní škola Petřiny-jih. Byla přejmenována na Základní školu Věry Čáslavské, nese tedy jméno po fenomenální sportovkyni. „Nová škola Věry Čáslavské? Ano i ne. Slavnostně jsme pojmenovali sportovní základní školu Petřiny-jih po legendě československé gymnastiky. Padesát let po jejím triumfu v Mexiku. A zároveň padesát let po okupaci, proti které protestovala a režim jí to pak dal náležitě sežrat,“ říkal loni v září starosta Ondřej Kolář.

Rodinný podnik

Otázka však je, zda by si Věra Čáslavská, která byla známa svou zásadovostí a nebála se otevřeně kritizovat režim, přála, aby její jméno nesla zrovna škola, která má podle řady rodičů problémy nejen s komunikací, ve škole řada dalších věcí dlouhodobě nefunguje. Petřiny-jih byly přitom vždy vnímány jako jedna z nejlepších šestkových škol. A i když to možná nevíte, nejspíš tuhle školu znáte, byť jste třeba na Petřiny nikdy nezavítali. Stačí si vzpomenout na scény z dnes už legendárního filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku. Dnes tady, spíš než filmovou slávu, řeší to, jak vrátit škole její bývalou prestiž.

Základní škola Věry Čáslavské je poměrně specifická tím, že funguje tak trochu jako „rodinný podnik“. Současná ředitelka Vladimíra Koreňová totiž ve vedení školy nahradila svoji matku Milenu Koreňovou, která školu řídila dříve (pozn. red. na konci školního roku 2014 odstoupila na vlastní žádost). Koreňová mladší si však svoji matku vybrala coby zástupkyni a po čase, když odešla na mateřskou, respektive rodičovskou dovolenou, se do čela školy opět vrátila její matka coby statutární zástupce. Ve funkci zástupkyně se nově objevila i sestra ředitelky.

Míst pro školáky je málo. Vhodné budovy šestka raději pronajímá

Situace se podle názoru několika rodičů „vyhrotila“ letos hned na začátku školního roku. Děti, které nastupovaly do jedné ze čtvrtých tříd, dostaly novou učitelku, se třídou vydržela jen několik týdnů a rodiče vůči ní měli řadu připomínek, dokonce se objevilo podezření na alkohol, které škola podle rodičů nešetřila. Poté děti suplovali několik měsíců různí učitelé a další učitelka údajně vydržela ve škole jen jeden týden. Rodiče nemohli pochopit ani výběr další učitelky pro čtvrťáky, která nemá žádné pedagogické vzdělání. Rodiče dětí prvního stupně jsou navíc nespokojeni se způsobem, jakým byl vyúčtován lyžařský kurz.

Dlouhodobě se neřeší ani vážné kázeňské problémy dětí, které narušují chod výuky. Vadilo jim však více věcí, děti si stěžovaly třeba na kvalitu jídla v jídelně, na zaměstnance školy, který se chová hrubě k dětem i rodičům, rodičům vadilo, že děti prý jedna z učitelek pustila neplánovaně ze školy o hodinu dříve, než měla, a některé se pak bezprizorně pohybovaly po Praze, anebo trest, který třída dostala a který spočíval v tom, že školáci museli dvě hodiny v kuse číst školní řád.

Děti se učí doma

Některé děti z Petřin proto odešly do jiných škol, část rodičů zvolila raději domácí vzdělávání. S tím jim přitom vzniknou nejen finanční náklady, ale i další problémy. „Musíme dětem zajistit stravování, dopravu za vzděláním a další. Navíc tahle komplikace přichází zrovna ve čtvrté třídě, tedy poslední rok před tím, než by se naše děti mohly hlásit na víceleté gymnázium,“ poznamenává jedna z maminek.

Hlavním problémem školy je podle rodičů neřešení problémů, nekompetentnost a nulová komunikace. Vše je problém, nikoho názor nebo stížnost rodičů nezajímají a ti už nevědí, na koho se obrátit. I proto nakonec podali podnět České školní inspekci. „Předávání řídících funkcí v téhle škole probíhá asi čtrnáct let. Nemyslím si, že je to šťastné, vždyť profesní konkurence na pracovišti může být jen ku prospěchu věci,“ míní opoziční zastupitel a zároveň člen školské rady školy Roman Mejstřík (ANO), který je s nespokojenými rodiči v kontaktu.

„Radnice, která se prezentuje dlouhodobě jako občanům otevřená, by měla požadovat otevřenost i po svých organizacích,“ kritizuje nedostatečnou komunikaci. Co se týče školské rady, do ní jsou vždy zvoleni zástupci rodičů, pedagogů a zřizovatele, tedy městské části. Ta do ní vyslala jednak zmíněného zastupitele Romana Mejstříka, jednak Zuzanu Kopasovou. To je pro zajímavost expartnerka starosty Ondřeje Koláře.

Inspekce našla chyby

To, že v pořádku škola není, dokládají i výsledky zprávy, kterou zpracovala Česká školní inspekce, na ni se totiž neobrátili jen rodiče, ale i šestková radnice. Ze závěrů plyne, že došlo k několika pochybením, zejména v personální oblasti a v komunikaci současného vedení školy s rodiči. Podle opozičního zastupitele Antonína Nechvátala (SZ) však mohla být personální situace vyřešena už dávno, tedy už v době, kdy šestkové školství vedl Jan Lacina. „Spoluodpovědnost za tento vývoj má bývalý radní pro školství Jan Lacina. Řešením je řádný konkurz na ředitele a inspekce výuky i hospodaření se všemi důsledky,“ míní Nechvátal.

Že škola „dříve oblíbená a úspěšná“ o svoji pověst v podstatě přišla, připouští i předseda radničního výboru pro výchovu a vzdělání Jiří Růžička (TOP 09). „Na to, proč úroveň této školy není taková, jak bychom si přáli, je poměrně jednoduchá odpověď. Nedostatky v personální práci ze strany vedení školy, osobní selhání konkrétní učitelky, pozdní a nedůsledné řešení problémů zastupující ředitelkou. Ukazuje se, že současné vedení školy má se zvládnutím celé situace problémy,“ připouští s tím, že městská část sama provedla kontrolu hospodaření školy a našla pochybení.

Šestka postavila na Babě moderní hřiště pro skejťáky. To současné už bylo zastaralé

Situaci ve škole se snaží vyřešit radní pro školství, která do funkce nastoupila na podzim po volbách, Marie Kubíková (ODS). „Požádali jsme o přešetření nastavení kompetencí a procesů v této škole. Ze závěrů víme, že došlo k několika pochybením, zejména v personální oblasti a v komunikaci současného vedení školy s rodiči. I proto jsem 12. února Radě městské části předložila návrh na vyhlášení konkurzního řízení na dočasné obsazení vedoucího pracovního místa ředitele či ředitelky této základní školy,“ uvedla radní. Naopak kdo s rodiči o potížích nekomunikoval, byl starosta Kolář, byť ho jedna z maminek kontaktovala.

Dalším problémem školy je i stav sportoviště, které je ve správě městské části. Na podzim vznikla petice za udržení tenisové školy alespoň přes zimu, „nahnu té“ to má i u rodičů oblíbený klub Achtík. Tomuto tématu se budeme věnovat v příštím vydání.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Včera, 18:32
Atletická hala pro sportovce z hlavního města by mohla vzniknout v Jižním Městě v ulici...
Včera, 15:01
V Praze chodí do divadel ze 74 procent ženy, což je podobně jako ve čtyřech...
Včera, 14:18
Šlechtovu restauraci ve Stromovce, procházející postupnou rekonstrukcí, bude po jejím skončení provozovat Vinohradský pivovar. Vybral...
Včera, 12:19
Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit...
Včera, 07:33
Když před dvěma roky Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) oznámil cestujícím, že začne v...
Včera, 07:17
Praha 10 nechá pokácet čtyři okrasné sakury ve stromořadí v ulici V Olšinách. Důvodem je...
22.8.2019
Sochu sovětského maršála Ivana Koněva, která stojí v Praze 6, někdo polil rudou barvou. Policie...
22.8.2019
Hlavní město zvažuje možnost využít ke svozu odpadu do spalovny v Malešicích nákladní tramvaje, řekl...
22.8.2019
Na neblahé události 21. srpna 1968 a 1969 ve středu zavzpomínali lidé v různých částech...
22.8.2019
Pražané za prvních sedm měsíců tohoto roku vytřídili asi 236,6 tuny kovových obalů, loni to...
Reklama