Zastupitelé šestky rozhodli: Koněv se odstěhuje z Dejvic

Mimořádná bezpečnostní opatření provázejí dnešní jednání zastupitelstva šesté městské části. Před budovu radnice byly umístěny zátarasy, na místě hlídají policisté, před zahájením jednání ji prohledali policejní psi. Důvodem je jeden z bodů, který mají dnes zastupitelé projednat – pomník maršála Koněva. Zastupitelé po zhruba šestihodinovém jednání odsouhlasili návrh, podle něhož se Koněv z Prahy 6 odstěhuje a nahradí ho památník osvobození.

Sochu na náměstí Interbrigády 21. srpna pomaloval a popsal vandal nápisem „Ne krvavému maršálovi, nezapomeneme“. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář na to zareagoval vyjádřením na svém facebookovém profilu. Nejspíš ani on sám netušil, co tím rozpoutá…

„Je vidět, že je srpen. Koněv je zase rudý. Jako každý rok. Za jeho čištění, opravy a renovace jsme utratili za poslední roky už statisíce z peněz Prahy 6. Ale Praha 6 nám každý rok jednoznačně říká, že tady Koněva nechce. Já tak říkám, že budeme znovu jednat s Rusy a znovu jim nabídneme, že si mohou sochu dát třeba k nim na ambasádu. A dodávám, že dokud nezačnou jednat konstruktivně a z jejich strany uslyším jen normalizační fráze o přepisování dějin, zůstane socha pomalovaná. Nakonec, rudý je rusky krásný…,“ napsal Kolář na sociální síť 22. srpna.

Od té doby jako by jiné téma, než Koněv, v Praze neexistovalo…

Situace se na obou stranách vyhrotila natolik, že starostu Koláře dokonce koncem srpna začala hlídat policie, dostal totiž několik výhrůžek fyzickou likvidací. Praha 6, v jejíž správě socha je, jako by ale najednou pod tlakem nevěděla, co s ní dál. Padl návrh, že by ji mohl nahradit pomník padlým hrdinům, o sochu také projevila zájem Koněvova dcera Natalja.

Podle šestkových Zelených se pomník už nyní stal „ikonickým místem pro prokremelské a fašizoidní skupiny.“ „Za nás existuje jediné opravdu důstojné místo, kam je možné sochu Koněva přemístit. Vojenský hřbitov na Olšanech, kde jsou pohřbení padlí rudoarmějci. Pokud se socha přesune tam, nemůže to nikdo vnímat jako znevažování vojáků padlých při boji proti nacismu,“ řekl zastupitel Zelených Pavel Weber.

Starosta Kolář uvedl, že o budoucnosti sochy Praha 6 chtěla opakovaně jednat s ruskou ambasádou, podle něho ale bez zájmu. Naopak zájem o samotného Koláře projevil ruský ministr kultury, který ho v rozhovoru přirovnal k vůdci regionální odbočky nacistické NSDAP.

Praha 6 nechala dokonce kolem sochy postavit lešení a zakryla ji plachtou. Ta ale na místě moc dlouho nezůstala, na místě se totiž sešli proruští aktivisté a plachta byla stržena. Šestka nakonec od zakrytí ustoupila.

Úřad Prahy 6 je dnes mimo provoz, a to právě kvůli jednání zastupitelů. Možný je pouze výdej osobních a cestovních dokladů a dalších neodkladných úkonů, a to jen po předchozí telefonické domluvě. Bezpečnostní opatření se dotkla i médií, zatímco vždy měla na jednání zcela neomezený přístup, na dnešní schůzi se museli novináři předem akreditovat a jednání sledují z vyhrazené místnosti na televizní obrazovce. Velkou část přítomných novinářů tvoří ruské televizní štáby.

Projednávání bodu o soše Maršála Koněva zahájil svým projevem starosta Kolář, tomu ostatní zastupitelé odhlasovali, že nemusí dodržet stanovený časový limit, ale může hovořit neomezeně dlouho. V emotivním vystoupení starosta upozornil na výhružky, které dostává, připomněl také svoji slovní přestřelku s Pražským hradem.

„Tento hnus se vylinul z Pražského hradu a my ho nemůžeme tolerovat. Stali jsme se svědky toho, že člověk, který má jiný názor, je nálepkován jako ve dvacátých nebo třicátých letech. Div že mi někdo nenašil na klopu hvězdu,“ uvedl.

Možnost vyjádřit se k tématu dostala i veřejnost, do diskuse se zapojila zhruba desítka zájemců. Pro zajímavosti, těm, kteří nejsou z Prahy 6, musí možnost promluvit schválit zastupitelé. Slyšet zjevně nechtěli názory bývalé komunistické poslankyně Marty Semelové. Té totiž oproti ostatním „mimošestkovým“ promluvit nedovolili. Semelová na sebe upozornila řadou kontroverzních výroků, třeba i tím, kdy zpochybnila, že přiznání Milady Horákové ve vykonstruovaném procesu bylo vynucené.

Piráti vznesli návrh, aby o budoucnosti památníku rozhodli obyvatelé šestky v referendu. „Zaznělo, že referendum je drahé, demokracie je drahá. Lešení a plachty nahoru a dolů byly trošku dražší, cenově se myslím vyrovnají referendu. To jde spojit s volbami a účast je zajištěna,“ řekl předseda klubu Pirátů Ondřej Chrást. Návrh ale zastupitelé neschválili.

Celý den ale řešili to, zda se bude hlasovat v tajné volbě, jak navrhoval starosta Kolář. Nakonec odhlasovali, že volba bude veřejná a schválili návrh, aby místostarosta Jan Lacina (STAN) vypsal otevřenou soutěž na vznik památníku osvobození namísto památníku Koněva. Ten se z Prahy 6 odstěhuje.

„Doufáme, že situace uklidní. Usnesení dává najevo, že Praha 6 má zájem situaci řešit důstojně. Nečekejte, že budeme sochu strhávat nebo ničit. Budeme hledat důstojné uplatnění v nejlépe paměťové instituci, muzeu nebo památníku,“ řekl po schválení usnesení Kolář.

Dnes, 13:14
Na tzv. nostalgické lince v Praze budou jezdit historické tramvaje T2. Veřejnost se jimi bude...
Dnes, 13:01
Smíchovskou náplavku ovládnou v sobotu mezi 10. a 18. hodinou vepřové hody, vtipně zvané vepřobraní.
Dnes, 11:01
V pražském průchodu sídla YMCA (Na Poříčí 12, Praha 1), kde už se představil nejeden...
Dnes, 07:58
„Jeho citlivý smysl pro úměrnost, jasnou koncepci a logickou, účelností vázanou komposici, staví jej v...
Dnes, 07:01
Praha 16 hlásí – další etapa Místa u řeky je téměř dokončena. Tato část navazuje...
Včera, 16:34
Jména nových ulic schvalovala Rada hl. m. Prahy koncem roku. Tři vznikly i ve Vysočanech....
Včera, 14:34
V pondělí 24. února začne Technická správa komunikací s opravami vozovky v ulici Poděbradská v...
Včera, 12:11
Radní Prahy 8 jako první vyslovili nesouhlas se stavbou regulačního semaforu z Bohnic do Troje....
Včera, 10:11
Radnice Prahy 4 letos opraví chodníky a lampy na koupališti na Lhotce a rovněž zde...
Včera, 09:11
První a zároveň poslední výstava Uměleckého svazu Devětsil v Galerii hlavního města Prahy se konala...
Reklama