15℃
Dnes je 18. červen , svátek má Milan

Šestnáct pražců na kolejích a kytaře aneb Folkové Podviní

Je to už šestnáctý rok, co kamenné hradiště přírodního parku ve Vysočanech bude patřit zvuku banja, kytar, mandolíny, neboli ve stručném překladu folkové a trampské muzice. Letos to vyšlo na čtvrtek 13. června.

Reklama

Festival Folkové Podviní má za ta léta své pevné místo nejen v diářích mnoha spřízněných duší, ale i v kulturním životě a tradicích Prahy 9. Co pěkného nás čeká letos pod podivným stromem, jehož kořeny rostou do nebe?
Celý letošní festival otevře vystoupení muzikantů – žijících klasiků. Za pětistrunným banjem legenda české country and western music Marko Čermák (Greenhorns, White Stars), u kytary a mikrofonu Venca Limberk, rovněž z legendárních White Starů, dva dívčí vokály, kontrabas a mandolína, neboli trampgrass jak vystřižený ze zlatých šedesátých a to vše pod vlajkou PABĚRKY!

Jako druhý se na pódiu objeví Petr Lüftner se svými kumpány.
Nadaný folkový vizionář z Ústí nad Labem, který před šesti lety rozčísl klidné vody nejen českého Polabí svým protest songem „Ty jsi to Ústí“. A pak pod producentskou taktovkou Xindla X vydal v roce 2016 první řadové album „Až se příště narodím“. A aby toho snad nebylo málo, vydává letos ochutnávku i své nové tvorby, šestipísňové EP „To nevadí“.

Třetí z letošních hostů Podviní bude trampská kapela FALEŠNÁ KARTA. Tři kytary, kontrabas a čtyři zpěvy aneb kvarteto pekelníků z Nového Města na Moravě. Kapela, která byla založena v roce 1995, má v repertoáru nejen písně Hop Tropu, ale i dostatek vlastního střeliva, které bezpečně zasáhne nejedno trampské srdce.

Staropramen pokřtil knihu Smíchov sobě – Velký příběh smíchovského pivovaru

Předposlední ozdobou a klenotem tohoto večera bude uskupení s podivným jménem PŮLJABLKOŇ.
Frontman a pěvec legendární kapely Jablkoň Michal Němec se rozhodl vedle mateřské kapely vytvořit i křehčí projekt a vzal si na pomoc dívčí vokál Marie Puttnerové. Křehké i divoké písně v podání dvou hlasů a jedné akustické kytary jsou čímsi, co je vlastně těžké pojmenovat. Ale ať už je Půljablkoň folk, alternativa nebo cokoli jiného, jsou to hlavně krásné písničky.

A o závěr a zlatý hřeb večera se už postará jihočeská folková legenda, kapela NEZMAŘI. Loni tento soubor, kterým svého času prošla třeba i Pavlína Jíšová, oslavil rovných 40 let své existence a nadělil si 2CD „Výběr XL“, vydané právě k tomuto pěknému výročí. A písničky, z nichž je složen program jejich letošních vystoupení, jsou průřezem toho nejlepšího, co kapela za ta dlouhá léta přivedla na svět.

Zdroj: Otto Sepl, web Prahy 9

FOTO: Folkové Podviní ´19

Folkové Podviní ´19 - 0 p6021979Folkové Podviní ´19 - 2 plakat_3Folkové Podviní ´19 - 1 p1070904Folkové Podviní ´19 - 2 lüftner img-0561Folkové Podviní ´19 - 6 mapka_pp_1
Další fotky
Folkové Podviní ´19 - 0 falešná karta
Včera, 18:27
Malešická spalovna za 700 milionů korun vyměnila první ze čtyř kotlů, ve kterých se spaluje...
Včera, 18:01
Vedení Prahy chce jednat s vlastníky nemovitostí a provozoven o vnější podobě obchodů či restaurací...
Včera, 15:46
Tento týden učiníme výjimku a fotografický doprovod této pozvánky nebudeme věnovat akcím, které se nabízejí,...
Včera, 15:29
Hlavní město v návaznosti na žádosti některých městských částí připravuje úpravy systému parkovacích zón. Primátorův...
Včera, 13:25
Všechny autobusové zastávky budou v Praze na znamení nejdřív v létě příštího roku. Vedení metropole...
Včera, 12:31
Půl hodiny po půlnoci 18. června bude zahájeno největší taktické cvičení, pořádané Krajským ředitelstvím policie...
Včera, 11:30
Na konci března bylo v Ječné ulici v Praze 2 pokáceno sedm akátů, které byly...
Včera, 10:30
Praha ve spolupráci se společností Lime připravuje pravidla pro sdílené elektrokoloběžky. Podle náměstka primátora Adama...
16.6.2019
Obsahuje bezmála tisícovku stran, váží asi pět kilo, pracovalo na ní sedmnáct odborníků po sedm...
16.6.2019
Hlavní město přispěje Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) 12,5 milionu korun na rozšíření vršovického nádraží...
Reklama