10℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Šestnáct pražců na kolejích a kytaře aneb Folkové Podviní

Je to už šestnáctý rok, co kamenné hradiště přírodního parku ve Vysočanech bude patřit zvuku banja, kytar, mandolíny, neboli ve stručném překladu folkové a trampské muzice. Letos to vyšlo na čtvrtek 13. června.

Reklama

Festival Folkové Podviní má za ta léta své pevné místo nejen v diářích mnoha spřízněných duší, ale i v kulturním životě a tradicích Prahy 9. Co pěkného nás čeká letos pod podivným stromem, jehož kořeny rostou do nebe?
Celý letošní festival otevře vystoupení muzikantů – žijících klasiků. Za pětistrunným banjem legenda české country and western music Marko Čermák (Greenhorns, White Stars), u kytary a mikrofonu Venca Limberk, rovněž z legendárních White Starů, dva dívčí vokály, kontrabas a mandolína, neboli trampgrass jak vystřižený ze zlatých šedesátých a to vše pod vlajkou PABĚRKY!

Jako druhý se na pódiu objeví Petr Lüftner se svými kumpány.
Nadaný folkový vizionář z Ústí nad Labem, který před šesti lety rozčísl klidné vody nejen českého Polabí svým protest songem „Ty jsi to Ústí“. A pak pod producentskou taktovkou Xindla X vydal v roce 2016 první řadové album „Až se příště narodím“. A aby toho snad nebylo málo, vydává letos ochutnávku i své nové tvorby, šestipísňové EP „To nevadí“.

Třetí z letošních hostů Podviní bude trampská kapela FALEŠNÁ KARTA. Tři kytary, kontrabas a čtyři zpěvy aneb kvarteto pekelníků z Nového Města na Moravě. Kapela, která byla založena v roce 1995, má v repertoáru nejen písně Hop Tropu, ale i dostatek vlastního střeliva, které bezpečně zasáhne nejedno trampské srdce.

Staropramen pokřtil knihu Smíchov sobě – Velký příběh smíchovského pivovaru

Předposlední ozdobou a klenotem tohoto večera bude uskupení s podivným jménem PŮLJABLKOŇ.
Frontman a pěvec legendární kapely Jablkoň Michal Němec se rozhodl vedle mateřské kapely vytvořit i křehčí projekt a vzal si na pomoc dívčí vokál Marie Puttnerové. Křehké i divoké písně v podání dvou hlasů a jedné akustické kytary jsou čímsi, co je vlastně těžké pojmenovat. Ale ať už je Půljablkoň folk, alternativa nebo cokoli jiného, jsou to hlavně krásné písničky.

A o závěr a zlatý hřeb večera se už postará jihočeská folková legenda, kapela NEZMAŘI. Loni tento soubor, kterým svého času prošla třeba i Pavlína Jíšová, oslavil rovných 40 let své existence a nadělil si 2CD „Výběr XL“, vydané právě k tomuto pěknému výročí. A písničky, z nichž je složen program jejich letošních vystoupení, jsou průřezem toho nejlepšího, co kapela za ta dlouhá léta přivedla na svět.

Zdroj: Otto Sepl, web Prahy 9

FOTO: Folkové Podviní ´19

Folkové Podviní ´19 - 0 p6021979Folkové Podviní ´19 - 2 plakat_3Folkové Podviní ´19 - 1 p1070904Folkové Podviní ´19 - 2 lüftner img-0561Folkové Podviní ´19 - 6 mapka_pp_1
Další fotky
Folkové Podviní ´19 - 0 falešná karta
Dnes, 15:36
294. derby pražských "S" bylo jako již tradičně velmi vyhrocené. Kromě dvou červených karet a...
bytový dům Hadovka, foto Fefík
Dnes, 15:05
Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě těch komerčních se...
Dnes, 10:44
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 10:44
Dominantou dětského hřiště v Centrálním parku Prahy 13 bude obří herní sova o výšce 3,6...
Včera, 16:44
V hlavním městě se při oslavách 30. výročí 17. listopadu 1989 uskuteční například koncerty, výstava...
Včera, 12:11
Městská doprava na ruzyňské letiště se potýká v posledních letech s kapacitními problémy. Nejezdí tam...
Staroměstské náměstí
Včera, 09:01
V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat....
21.9.2019
Před budovou Národního technického muzea (NTM) na pražské Letné probíhá Recyklační víkend. Výměnou za své...
21.9.2019
Budoucí podobu historických budov v centru Prahy, které jsou spojené s palácem Savarin a tvoří...
21.9.2019
Bohemka na domácím stadionu zůstává neporažena. Po posledním dramatickém utkání se Zlínem, ale nebyl trenér...
21.9.2019
Sochař Jan Hána se narodil 28. října 1927 v Dobronicích u Bechyně, kde začal pracovat...
Reklama