Sinice zamořují hostivařskou přehradu a Šeberák. Mohou poškozovat játra a narušit nervový systém

Zvýšený výskyt sinic naměřili v polovině července pražští hygienici ve dvou ze sedmi přírodních koupališť, které sledují. Sinice tvoří na hladině zelené shluky zvané vodní květ mohou u citlivých jedinců vyvolat těžké alergické reakce. Nejlepší vodu ke koupání v přírodních nádržích mají Pražané v Radotíně, na Lhotce v Praze 4, v Motole a Divoké Šárce.

V pražském rybníku Šeberák se v průběhu července objevily sinice. V ostatních přírodních koupalištích v Praze je kvalita vody dobrá s výjimkou hostivařské nádrže, kde jsou sinice už od jarních měsíců. Vyplývá to z aktuálních informací na webu pražské hygienické stanice, jejíž pracovníci v metropoli dlouhodobě monitorují sedm přírodních koupališť.

Výskyt sinic v přehradě v Hostivaři a v rybníku Šeberák na okraji Kunratic potvrdili pražští hygienici měřeními provedenými v pondělí 12. července. V těchto lokalitách se zdraví ohrožující sinice objevují každoročně. Například loni sinice v přehradní nádrži na potoce Botiči v sousedství hostivařského lesoparku měření odhalila už v květnu. Koupání v Hostivaři a v Šeberáku odborníci zatím nezakázali, nedoporučují jej nicméně osobám s citlivou kůží.

Od května, kdy se měření prováděla letos poprvé, je voda nejvyšší kvality v koupalištích s přírodním čištěním vody v Radotíně, na Lhotce v Praze 4 a v rybníku Motol. Nejlepší známkou hygienici zhodnotili v červenci i vodu v nádrži Divoká Šárka v údolí Šáreckého potoka. V polovině měsíce se kvalita vody zlepšila v koupališti Džbán v Praze 6. Nyní je voda v této nádrži vybudované na Litovickém potoce zcela čistá. Předtím byla voda v Džbánu, který zaujímá 18 hektarů plochy, zakalená.

Do zelena zbarvený povlak vodních ploch zvaný vodní květ je charakteristický právě pro výskyt sinic. Jejich přemnožení je přirozenou reakcí mikroorganismů na zvýšené znečištění povrchové vody minerálními látkami, hlavně fosforem, které jsou pro sinice vítanými živinami. Sinice obsahují látky, které mohou vyvolat vážné alergické reakce. Podle citlivosti se mohou u koupajícího objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma i dýchací obtíže. Produkují také toxiny, při velmi vážné otravě může podle hygieniků dojít i k trvalému poškození jater. K množení organismů přispívá teplé počasí.

Zdroj: ČTK, Wikipedie

Dnes, 12:17
Spolek Občané Prahy 1 protestuje proti výstavbě čtyřpatrového proskleného obchodního domu na náměstí Miloše Formana...
Dnes, 08:18
V Praze bylo ke konci loňského roku hlášeno 90 183 psů, tedy o 4150 více...
Včera, 14:22
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:22
Život v metropoli se neustále zdražuje. Ceny potravin, služeb nebo nájmů jsou nad republikovým průměrem...
3.8.2021
Pražská zoo plánuje investovat zhruba 81 milionů korun do ubikací a výběhů pro velbloudy, voliéry...
3.8.2021
Na hlavních komunikacích v Praze v rámci letošní stavební sezóny probíhá a bude ještě probíhat...
2.8.2021
Transfuzní oddělení Zbraslav (Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2) hledá dobrovolné dárce krve, mimo jiné kvůli...
2.8.2021
Po devíti letech se v pražské zoologické zahradě narodilo další mládě velblouda dvouhrbého domácího. Pražské...
2.8.2021
Celý týden zaměstnávala pražské hasiče likvidace následků požáru skladu drogistického zboží v pražské Uhříněvsi minulou neděli....
2.8.2021
Od neděle 1. srpna jezdí řidiči po D1 v úseku Mirošovice – Hvězdonice bez omezení...
30.7.2021
Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a patrně půjde do...
Reklama