Situace není dobrá, ale máme zásoby pomůcek, tvrdí Hamáček

Česku se daří udržovat přibližně dvouměsíční zásoby ochranných pomůcek pro boj s epidemií covidu-19, řekl předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. Vyzval lidi k dodržování vládních opatření, epidemická situace podle něj není dobrá a není jiná cesta ke zlepšení než snížit prostřednictvím tvrdých omezení počet kontaktů mezi lidmi.

Hamáček řekl, že ÚKŠ pravidelně sleduje centrální i krajské zásoby ochranných prostředků. „Byli jsme informováni ministerstvem průmyslu a obchodu, že zásoby jsou dostatečné. Daří se plus minus plnit dvouměsíční zásobu, kterou má každý zřizovatel držet,“ uvedl. Rozsáhlejší je podle něj zásoba v případě rukavic kvůli signálům, že by jich mohl být na trhu nedostatek.

Pomůcky potřebné k očkování si zajišťují jednotliví zřizovatelé. Pro případ výpadků dodávek si ale Česko zajišťuje padesátiprocentní rezervu na úrovni Správy státních hmotných rezerv (SSHR). „Pokud v některých nemocnicích by došlo k problému, měli bychom to být schopni kompenzovat ze SSHR, nebo zápůjčkou například z fakultních nemocnic,“ řekl.

Hamáček: Hasiče oceníme vždy, až když je problém

Hamáček nepředpokládá, že by při počtech dostupných očkovacích dávek v řádu statisíců mohl být v lednu či únoru nedostatek materiálu. „Komplikace by mohly přijít až při nasazení těch milionových objemů, na to jsme právě připraveni těmi dodávkami do SSHR a případným uvolňováním ze SSHR nemocnicím,“ uvedl.

Epidemická situace podle Hamáčka v Česku dobrá není. „Česko se pohybuje na evropské i světové špičce z hlediska nárůstu nových případů, klíčové je udělat maximum, aby tomu tak co nejrychleji nebylo,“ uvedl. Kabinet podle něj pro to dělá maximum, opatření jsou podobná jako na jaře i podzim, kdy fungovala. „Je klíčové, abychom ta opatření všichni dodržovali,“ dodal.

Hamáček řekl, že chápe únavu a naštvání lidí, kteří by se chtěli vrátit k běženému životu. „Epidemie to ale svou charakteristikou neumožňuje. Potvrzují se slova, že dokud nebude společnost adekvátně proočkována, jiná možnost než tvrdá, ale jediná fungující opatření, není,“ uvedl.

adp/ČTK

Dnes, 11:42
Na hrůzný podzim 2019 nezapomenou děti ze školky v pražské Dubči. Chůva, přezdívaná „teta Péťa“...
Dnes, 09:50
Policisté pátrají po muži, který na konci března v Praze údajně znásilnil osmatřicetiletou ženu. Bezpečnostní...
Dnes, 06:54
Komerční článek
Koronavirus je pro kybernetické útoky živnou půdou. Podvodné emaily obsahující zavirované odkazy se v poslední době...
Dnes, 06:54
Plánovaný přelet vojenských letounů nad Karlovým mostem, který se měl konat v sobotu večer při...
Dnes, 06:36
Získat vyřazenou starou IT techniku od dárců, upravit ji a předat potřebným rodinám má za...
památka Karlův most
Včera, 20:59
Nad pražským Karlovým mostem měly v sobotu proletět na žádost kardinála Dominika Duky gripeny, mělo...
Včera, 15:57
V hlavním městě je doposud několik oblastí, kde se občané nemají možnost připojit na kanalizační...
Včera, 09:36
Nejvyšší soud (NS) potvrdil podmíněný trest pro stavbyvedoucího kvůli úmrtí dvanáctileté dívky v bazénu wellness...
12.5.2021
Domácí násilí je ve společnosti dlouhodobě přehlíženo. Během pandemie koronaviru přitom případů domácího násilí bohužel...
V roce 1972 se trolejbusy loučily s Prahou, nyní se v modernější podobě pomalu vrací…
12.5.2021
Příští rok tomu bude padesát let od doby, kdy z ulic hlavního města zmizely trolejbusy....
12.5.2021
V neděli dostala policie oznámení o tom, že na Staroměstské náměstí přijel muž v černém...
Reklama