Skandál v centru Prahy. Luxusní restauraci si od města pronajme kontroverzní podnikatel z Albánie

Nabídka snů. V centru Prahy přímo na Staroměstském náměstí se přes prázdniny uvolnila luxusní restaurace v památkově chráněném domě. Výměra? Neuvěřitelných 900 metrů čtverečních. Není se čemu divit, že o pronájem se mezi podnikateli strhla nabídková bitva. O to překvapivější je ale její vítěz. Podnikatel s kontroverzní minulostí, který se navíc v minulosti s městem soudil o statisícové částky.

„Jedná se o prostory se zázemím. Rozkládají se v přízemí, prvním a druhém patře a ve dvou patrech suterénních prostor s gotickými klenbami,“ popisuje magistrát pohádkovou nabídku. Teď, v době koronakrize, je provozování restaurace v centru Prahy nelehký byznys. Ale jakmile krize pomine, budou prostory díky lukrativní adrese a prestižnímu prostředí opět plné turistů. A restaurace tak svému nájemci ponese astronomické částky.

Magistrát zprvu postupoval logicky. Vypsal záměr pronajmout restauraci, následně vyhlásil výběrové řízení na uzavření smlouvy. Výběrové řízení už ale měla na starosti společnost Trade Centre Praha, která pro město vykonává služby správy a zajištění obchodního využití vybraných nemovitostí.

Do výběrového řízení se přihlásilo sedm zájemců, mezi nimiž byli i zkušení restauratéři. Na základě vyhodnocení předem daných kritérií však nakonec byla vybrána společnost Lorinfaj Promotion podnikatele albánského původu Lorence Hysiho. Jeho jméno vzbudilo v restauratérské komunitě poprask.

Tvrdé střety u soudu

Co je v nepořádku? Kritéria výběru skutečně byla předem jasná. Jasné však není to, zda je nakonec společnost skutečně splnila. Problémové může být už to, že firma v minulosti podle dostupných zdrojů vedla s hlavním městem hned několik soudních sporů. Některé z nich dokonce nebyly v době výběrového řízení ukončeny. V některých šlo o statisícové částky.

Soud dával dosud za pravdu magistrátu. Město ale nespecifikovalo, o co ve sporech šlo. Podle anonymních zdrojů, jejichž totožnost redakce zná, šlo o problémy s platbami za pronájem jiných prostor. Podle listin z obchodního rejstříku firma v podnikání úspěšná není – pravidelně končí ve ztrátě. Podle obchodního rejstříku navíc nemá uvedenu restaurační činnost ani v předmětu podnikání. Proč ale firma i přes tuto problematickou skutečnost dostane k pronájmu další prostory, dokonce restaurační? To je nejasné.

Magistrát: ptejte se jinde

Magistrát na sérii otázek redakce Našeho regionu Praha neodpověděl. „Doporučuji se primárně obrátit právě na Trade center Praha (zprostředkující firmu, pozn. red.), kde Vám poskytnou základní informace,“ napsal jeho mluvčí Vít Hofman. Součástí přitom byly i otázky na proběhlé soudní spory, které s novým nájemníkem restaurace na Staroměstském náměstí vedl právě magistrát…

Redakce se pokusila spojit i s majitelem Lorinfaj Promotion, Lorencem Hysim. To se však nepovedlo. Firma neprovozuje vlastní internetovou prezentaci, k nalezení není ani na sociálních sítích. Stejné jméno však figuruje ve skandálu z minulosti, tentokrát však z fotbalového prostředí.

Hysi podle dostupných zdrojů byl manažerem někdejšího slávistického fotbalisty Bassirou Dembélého. Bývalý fotbalový reprezentant z Mali ale s Hysim spokojený nebyl. „Sebral mi peníze, okradl a podvedl mě. Je to lhář, zloděj a podvodník. Nevěřím tomu, co se všechno děje, že může agent beztrestně okrást svého hráče. To je přece ostuda,“ řekl fotbalista v roce 2011. Skončil na dlažbě, na živobytí si musel vydělávat roznosem letáků. Dvojice mužů si následně vyměňovala kritiku přes média. V roce 2012 ale udělal fotbalista za Hysim tlustou čáru. „Neměl jsem štěstí na manažera. Teď už se dívám do budoucna,“ uzavřel kauzu fotbalista.

Redakce Náš region Praha se kauzou luxusní restaurace pronajaté kontroverznímu podnikateli bude věnovat i nadále.

vlb

Včera, 19:13
Komerční článek
Poslední rok nebyl pro nikoho lehký. Obrovský nápor v nemocnicích a velká psychická zátěž pro...
Včera, 16:05
Na začátku roku 2021 Moskva informovala svět, že zdejší metro nově řídí i ženy. Do...
Včera, 15:57
Komerční článek
Koronavirus je pro kybernetické útoky živnou půdou. Podvodné emaily obsahující zavirované odkazy se v poslední době...
Včera, 15:57
Narkoman v Praze zdemoloval zahrádku. Polykal předměty a obnažoval se.
Včera, 14:21
Muž s pěti zákazy řízení a na odcizené motorce ujížděl v neděli večer před policií....
Včera, 12:18
Lidé hned ráno využili, že se po více než čtyřech měsících mohly otevřít všechny prodejny,...
Včera, 11:30
Praha 7 chce odstranit mohutnou betonovou zeď, která odděluje pozemek velvyslanectví Ruské federace od Stromovky....
Včera, 10:33
Na návrh radnice Prahy 9 souhlasila Místopisná komise Rady hl. m. Prahy, aby jedna z...
Včera, 09:04
Příští řádnou schůzi Sněmovny, která začne v úterý 25. května, budou moci zájemci sledovat z...
Včera, 06:55
Sociologicko-antropologický výzkum o tom, jak se lidem na Palmovce žije, má pomoci této městské části...
9.5.2021
Byty pro turisty pronajmeme pro sociálně slabé Pražany. Takový je ve zkratce plán hlavního města,...
Reklama