Skončily tramvaje T1 kvůli druhé největší tramvajové nehodě v historii?

Tramvaje Tatra T1 byly nejstarším typem československých tramvají nové koncepce, který se vyráběl v padesátých letech minulého století. V provozu v Praze byl až do 80. let. Jejich stažení z provozu bývá často spojováno s jednou z největších tramvajových nehod v Československu.

Tramvaje Tatry T1 byly nejstarší typ domácí tramvaje koncepce PCC. V USA tuto koncepci před druhou světovou válkou zvolili za nejlepší řešení tramvaje. V tuzemsku se vyráběla v 50. letech v podniku Tatra Smíchov a ČKD Stalingrad. Ve výrobě jej pak nahradil novější a modernější model Tatra T2. V provozu však „té jedničky“ sloužili až do 80. let a jejich stažení bývá dáváno do souvislosti s tramvajovou nehodou v Praze na Špejchaře 17. února 1982.

Okolnosti nehody

Byla středa, když přeplněná jednovozová tramvaj T1 na lince 26 jela po Letenské pláni po dnešní ulici Milady Horákové ve směru od Strossmayerova náměstí ke křižovatce Špejchar. V místě odbočky do tramvajové smyčky Špejchar si ve tři čtvrtě na pět v podvečer řidič nevšiml, že výhybka zůstala po předchozí tramvaji přehozená doleva. Tramvaj tak prudce zabočila ke smyčce, přičemž vykolejila, následně se převrátila na pravý bok a v pohybu pokračovala až ke sloupu veřejného osvětlení, který porazila. Mezitím se ještě stačila střetnout s osobním vozem a zničila zábradlí.

„Český Edison“ Křižík osvětlil města a rozjel tramvaje

Při nehodě na místě zemřelo šest lidí, sedmý pak po převozu do nemocnice. Zemřeli hlavně ti, kteří vypadli ze zadních dveří a tramvaj se pak na ně převrátila. Dalších čtrnáct lidí bylo zraněno těžce a čtyřicet tři lehce.

Mohla za nehodu tramvaj T1?

Patrně hlavní příčinou nehody byla ona osudná výhybka nastavená doleva, v pravidelném provozu totiž tímto směrem žádná linka neodbočovala. V onen den se však na příkaz dispečera jela do smyčky odstavit souprava linky 31. Řidič nešťastné tramvaje navíc nedodržel předepsanou rychlost jízdy přes výhybky, tramvaj do místa vjela rychlostí zhruba 45 km/h, ačkoliv tam měla jet rychlostí max. 15 km/h. Navíc se vizuálně nepřesvědčil o poloze výhybky a byl tak odsouzen jako jediný viník celé nehody.

Zde je potřeba povšimnout si jednoho důležitého momentu, řidičům tramvají se doporučuje, aby po odbočení do pravidelně neprojížděného směru za sebou vraceli výhybku do základní polohy. Je to však pouze doporučení, ne povinnost, tuto povinnost měli dříve průvodčí, tedy dokud existovali. V květnu 1974 ale byli zrušeni a na tuto jejich povinnost se jaksi pozapomnělo a nebyla na řidiče převedena, a to až do dnešních dnů.

V lednu následujícího roku byl pak na pražské lince 23 ukončen provoz tramvají T1 a takřka ihned se vyrojila celá řada spekulací, která tento krok dávala do souvislosti s největší pražskou a druhou největší československou tramvajovou nehodou.

Jedna z vítězných sněhových soch v Radotíně „Unavený sněhulák čekající na jaro“ autorů Edy a Natálky.
Dnes, 10:30
Děti i rodiče z pražského Radotína soutěžili o nejhezčího sněhuláka či jakéhokoli pajduláka, který je...
Dnes, 04:00
Magistrát představil podobu nové lávky, která přes Bělehradskou ulici spojí ulice Wenzigovu a U Zvonařky....
Včera, 19:08
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 19:08
Pražští policisté se dnes zatím nesetkali se závažným prohřeškem proti novým protiepidemickým opatřením. Nikomu nedali...
Včera, 15:03
Práce na opravě a odbahnění rybníka Rozpakov vyšly město Říčany na 8,5 milionu korun. Rybník...
Včera, 14:36
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 2 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Dvojky...
Včera, 12:03
Přímý přenos sobotního koncertu Národ sobě - kultura tobě z Národního divadla (ND) se stal...
Včera, 10:03
Dnes po půlnoci začali policisté kontrolovat dodržování nových protiepidemických opatření omezujících volný pohyb lidí mezi...
Včera, 04:00
Nedaleko náměstí I. P. Pavlova jsme se ptali náhodných chodců na jejich zkušenosti s covidem...
Včera, 04:00
Investiční skupina Penta zahájila stavbu kancelářských budov u Masarykova nádraží podle návrhu zesnulé Zahy Hadid....
28.2.2021
Že si přes mobilní aplikace můžete cokoli nakoupit, zacvičit, zaplatit účty nebo si třeba naplánovat,...
Reklama