Slavný díky předkům. V Zoo Praha se narodilo geneticky cenné mládě orangutana

Pražská zoologická zahrada má důvod k velké radosti. Sedmnáctého listopadu se před půl dvanáctou dopoledne narodilo mládě orangutana sumaterského. V tento sváteční den se tak narodil historicky třetí orangutan v Zoo Praha. Samice Mawar si odrodila již svého čtvrtého potomka, které se zároveň stalo prvním pravnoučetem orangutanů, kteří do zoo přišli z lesů Sumatry. Jedná se proto o velmi geneticky unikátního primáta.

„Jako bych to tušil. Dnes dopoledne jsem se rozjel do zoo – a chvilku poté, co jsem dorazil do kanceláře, mi přišla zpráva, že samička orangutana sumaterského Mawar začala rodit. Před půl dvanáctou bylo mládě na světě. Ve sváteční den se tak narodil historicky třetí orangutan v Zoo Praha,“ napsal do příspěvku na webu zoopraha.cz 17. listopadu ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek. Orangutan sumaterský je jeden ze tří druhů orangutanů a jedná se o jednoho z nejohroženějších lidoopů na planetě. „Snad všechno dobře dopadne a 17. listopad pro nás bude rovnou dvojitý svátek. Byl by to velký úspěch našich chovatelů i celé Zoo Praha,“ uvedl ředitel.

Rodiči novorozeného mláděte je jedenatřicetiletá Mawar a devatenáctiletý Pagy. Současně se jedná o první vnouče slavného Kamy (1971–2013). Ten se narodil v pražské zoo (jako první v celém Československu) rodičům, kteří pocházeli přímo z volné přírody. Kama byl odchován uměle – jeho chovatelka ho dokonce vozila i v kočárku. Kama měl dva syny: Filip žije v Bratislavě a Pagy je nově otcem v Praze. Vnouček orangutanů, kteří přišli z lesů Sumatry, je geneticky velmi mimořádně cenný a možná dokonce nejcennější v Evropě.

V odpoledních hodinách, tedy jen několik málo hodin po porodu, se již orangutani přišli pochlubit s mládětem do expozice Indonéské džungle. „Ve slábnoucím podzimním světle tak bylo možné z ochozu, zpoza pletiva a částečně i rostlin, udělat první snímky našeho orangutaního přírůstku. Mládě již začalo pít a Mawar se o něj dobře stará, alespoň prozatím, a odhání od něj i svou starší dceru, zvědavou Diri,“ vyjádřil se Miroslav Bobek.

Včera, 18:20
Rozpočet hlavního města na příští rok počítá s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun, což...
Včera, 17:40
Vedení třetí pražské městské části se od pondělí rozhodlo rozšířit úřední hodiny nad rámec deseti...
Včera, 14:20
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
bezdomovectví_ilustrační obrázek
Včera, 14:20
Nevládní organizace Naděje zahájí 1. prosince zimní pomoc pro lidi bez domova v Praze, Středočeském,...
Včera, 12:20
V pražské Ječné ulici dnes ráno hořel byt, požár zkomplikoval dopravu v centru města. Hasiči...
Včera, 10:20
Pražský dopravní podnik, a především designérka Anna Marešová se dočkali nejvyššího ocenění pro speciální vyhlídkovou...
Včera, 09:40
Stravenky pro zvířata jsou v prodeji ani ne tři týdny a už pražské zoo vydělali...
Včera, 08:59
Nový kostel má do neděla Praha. Vyrostl na pražském sídlišti Barrandov, nese název kostel Krista...
Včera, 07:35
Při včerejším večerním požáru bytu v šestém patře panelového domu v pražské Krči zemřel jeden...
25.11.2020
Pražský magistrát letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru neuspořádá slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském...
25.11.2020
Magistrát letos přestěhoval z domova ve Svojšicích zpět do Prahy do městských bytů 15 klientů...
Reklama