Slovní přestřelka Hřiba s Udženií může mít koaliční dohru. Pospíšil mluví o opakovaně nepřijatelném chování pražského primátora vůči ženám

Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou může mít ještě nečekanou dohru. Hřibovo chování se nelíbí šéfovi Spojených sil pro Prahu Jiřímu Pospíšilovi a podle všeho se tak ještě přiostří dlouhodobě napjaté vztahy koaličních partnerů na radnici.

Zasedání pražského zastupitelstva provázejí přestřelky mezi opozicí a koalicí podobně jako tomu bývá ve sněmovně. Stejné to bylo i minulý čtvrtek, kdy po několika hodinách jednání stihli zastupitelé probrat jen dva body z obsáhlého a předem schváleného programu. Při dohadování o úpravě programu měl primátor Hřib odbýt radní pro legislativu Hanu Kordovou Marvanovou.

„Pan primátor přednesl, aby se probralo dalších 30 bodů podle neznámého výběru. Namítala jsem, že tím porušuje ducha jednacího řádu, když je schválený program a on si z toho vybere, co chce. On mi řekl, že na duchy moc nevěří,“ popsala začátek konfliktu radní Marvanová.

Té se měla zastat Alexandra Udženija, při jednání zastupitelstva se přitom dostala s primátorem do ostrého slovního konfliktu. Hřib ji totiž napomenul za kouření elektronické cigarety slovy: „Tady nejste na Balkáně, tady se nekouří“. Podle předsedkyně klubu ODS to byla xenofobní poznámka na její srbsko-český původ a Hřiba na oplátku nazvala „vidlákem ze Slavičína“. Později na sociálních sítích dodala, že se primátor chová jako dobytek.

„Netoleruji a nebudu nikdy tolerovat chování k ženě, které předvádí jen dobytek,“ napsala mimo jiné zastupitelka ODS na svůj facebook.

Celý konflikt by mohl mít fatální dohru v magistrátní koalici Pražské radnice. Do hry totiž vstoupil šéf Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil.

„Původně jsem se nechtěl vyjadřovat ke sporu paní zastupitelky Udženije a pana primátora Hřiba, ale nedá mně to. Celý svůj život totiž spolupracuji se ženami a považuji to za své životní štěstí – ať již v Museu Kampa, kde mám tu čest pomáhat paní Medě Mládkové a nebo v politice, kde již leta spolupracuji s paní Hanou Marvanovou a nebo předsedkyní naší strany Markétou Pekarovou Adamovu. Proto mě velmi urazí a štve, když se někdo chová k ženám arogantně a neurvale, a to je právě problém pana primátora,“ říká Pospíšil.

Jenže prý se nejedná o ojedinělý exces. Pospíšil připomíná další konflikt, který před časem směřoval dokonce k rozpadu koalice. Znovu mělo jít o nevhodné chování primátora tentokrát vůči radní Marvanové.

„Před pár měsíci jsme v koalici řešili podobě nevhodné chování pana primátora vůči naší radní Haně Marvanové. Koalice se otřásala v základech, topka (TOP09), která stála za Hanou Marvanovou požadovala smírčí řízení. Celou aféru přerušila koronavirová krize, doufal jsem tedy, že se pan primátor poučí. Mé doufání pohřbil jeho útok na Alexandru Udženiji na posledním zastupitelstvu,“ dodal Jiří Pospíšil.

Zatím ale není jasné, zda aktuální konflikt povede znovu ke smírčímu řízení, či dokonce přímému ohrožení stávající pražské koalice.

Včera, 18:35
Vladimír Holan (16. září 1905 v Praze – 31. března 1980 tamtéž) byl jeden z...
Včera, 16:40
Pankrácké náměstí je jedno ze tří hlavních kandidátů, kam by chtěl pražský magistrát umístit slavnou...
Včera, 12:20
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Včera, 12:20
V pilotním provozu testuje šestá městská část službu pro osoby se sluchovým handicapem. Využít ke komunikaci...
19.9.2020
Do veřejného prostoru se znovu vrací nápad na zpoplatnění vjezdu do centra Prahy. Týkat by...
Khamoro 2018
19.9.2020
Ačkoli kvůli šíření infekce covid-19 má letošní, již dvaadvacátý, ročník Světového romského festivalu Khamoro komornější...
19.9.2020
Podle mimořádné otevírací doby fungují pražské pobočky městské knihovny, kterých je v metropoli více než čtyři...
19.9.2020
Nestává se často, abychom informovali o jedněch zamčených vratech. Ale – co kdyby jste si...
18.9.2020
Mistrovství Evropy ve vodním slalomu. To je událost, jež obvykle zaplní tribuny, letos však bude...
18.9.2020
Vinobraní na Máchalce na Proseku dvě desítky let drželo tradici souběhu se Svatováclavskou poutí, která...
18.9.2020
K požáru v bytě v ulici Na Květnici došlo poslední srpnový večer v pražských Nuslích.
Reklama