Smrtící nebezpečí za sklem. V Arkádách Pankrác otevřelo největší medúzárium v Evropě

Praha jako evropský domov medúz? Už nic nemožného – v pátek se totiž pro veřejnost otevřel Svět medúz.

Ten přináší do české metropole četná nej – krom toho, že půjde o jedno ze tří největších medúzárií na světě a vůbec největší v Evropě, se návštěvníci mohou těšit na zástupce těch nejvzácnějších druhů medúz, mezi kterými najdou od těch extrémně jedovatých až po téměř nesmrtelné. Medúzárium se nachází v prostorách, které vznikly přímo pro tyto účely přístavbou na střeše Obchodního centra Arkády Pankrác.

Medúzária jsou oblíbenou turistickou atrakcí po celém světě. Od populárních mořských světů či jiných domovů vodních živočichů se však specializují jen a pouze na medúzy.
Pražský Svět medúz bude domovem více než 10 tisíc těchto průhledných živočichů.
Rozlohou prostor i počtem exemplářů se tak stane evropskou jedničkou, přičemž na tomto místě vystřídá medúzárium v Paříži.

Víte, jaké fígle používají rostliny ke svému rozmnožování? Intimní život rostlin v trojské botanické

Medúzy jsou jedním z nejstarších živočišných druhů vůbec.
Hlubiny světových oceánů obývají již miliony let.
Vyznačují se hypnotizujícím vzhledem, který navíc umocňuje široká škála až fluorescenčních zbarvení, kterými prosvěcují napříč podmořskou temnotou.
Medúzy patří do kmene žahavců, což je důvodem, proč kolem nich panuje jistá atmosféra strachu. Jako nezbytný nástroj přežití využívají dlouhých chapadel, kterými vypouštějí jedovaté látky. Medúzy jimi dokážou zabít – počet lidských obětí se každoročně pohybuje v řádu desítek.

V pražském Světě medúz budou k vidění i ty nejjedovatější medúzy světa – čtyřhranky Fleckerovy, které někdy bývají nazývány nejsmrtelnějším tvorem vůbec. Jed v jejích žahadlech dokáže usmrtit na 60 lidí.
Ne všechny medúzy jsou ale nebezpečné. Jednotlivé druhy se od sebe vzájemně odlišují například délkou chapadel, zbarvením, ale i velikostí. Najdeme mezi nimi miniaturní tvorečky o velikosti pár milimetrů, ale i kolosy dorůstající třeba tří metrů.
Do první skupiny bychom zařadili třeba druh Turritopsisdohrnii, přezdívaná též medúza Benjamina Buttona. Ta bývá vědci označována za biologicky nesmrtelného živočicha, protože je schopna obrátit svůj životní cyklus a z dospělého jedince se vrátit zpět do stádia polypu.

Třicet památek znovuzrozených po revoluci. Nová výstava ve vodárenské věži na Praze 7

Tisíce medúz čekají na své diváky v 38 designových akváriích. Mezi ta patří i obří kulovité akvárium, které usiluje o zapsání do Guinessovy knihy rekordů jako největší medúzí akvárium světa. Ta pochází z dílny předního českého experta na medúzy Viléma Vedrala, který se specializuje právě na výroby a design takových akvárií.
„To, že akvária pro medúzy mají vždy kulovitý tvar, má svůj důvod,“ vysvětluje Vedral. „Specificky se totiž orientují v prostoru, v podstatě vodou pouze proplouvají. Pokud by tedy byly uzavřeny v akváriu tvaru krychle nebo kvádru, existuje riziko, že by se zasekly, což by je mohlo vážně ohrozit na životě.“

Interiéry Světa medúz byly navrženy tak, aby evokovaly v návštěvníkovi intenzivní pocit, že se opravdu nachází pod mořskou hladinou. Tomu mají dopomáhat i četné 3D projekce s bohatými audiovizuálními efekty.

Medúzárium bude mít otevřeno každý den v týdnu od 9 do 21 hodin. Základní vstupné je 260 korun, v nabídce jsou i zlevněné vstupenky pro děti a seniory a rodinné balíčky.

FOTO: Medúzárium v Arkádách Pankrác

Medúzárium v Arkádách Pankrác - 0 otevření medúzária obr. 7Medúzárium v Arkádách Pankrác - 2 otevření medúzária obr. 6Medúzárium v Arkádách Pankrác - 3 otevření medúzária obr. 4Medúzárium v Arkádách Pankrác - 1 otevření medúzária obr. 5 JPG
Včera, 19:11
Na výpadovce na Úvaly (Českobrodská – Starokolínská – Novosibřinská) se v Újezdě nad Lesy se...
Včera, 10:11
Únorové vydání humoristického měsíčníku SORRY, které vydává naše vydavatelství A11, je už nějakou dobu na...
Včera, 08:11
Michnovský letohrádek na Kampě zůstane zatím v rukou Radnice. O jeho budoucnosti rozhodnou lidé v...
Včera, 06:38
V úterý 25. února začne Technická správa komunikací s přípravnými pracemi před opravami Novodvorské ulice...
24.2.2020
Folk, jazz, blues, rock, šansony, trocha té prvorepublikové hudby... Ať už se vám líbí jakýkoli...
24.2.2020
Uměleckoprůmyslové muzeum otevřelo 19. února návštěvníkům výstavu zaměřenou na díla Boženy Sudkové a především Josefa...
24.2.2020
V souvislosti s blížícím se 70. výročím umučení číhošťského kněze Josefa Toufara proběhne v úterý...
24.2.2020
Koupaliště Petynka v Praze 6 letos v prosinci přejde do vlastnictví městské části, řekl místostarosta...
23.2.2020
Vichřice Sabine, která se přehnala Evropou a v neděli 9. února dorazila i k nám,...
23.2.2020
Rada Prahy 2 v pondělí 17. února projednala záměr pražského magistrátu a společnosti Telefonica O2...
Reklama