Sochy ve veřejném prostoru vzbuzují různé emoce, své vědí na Zbraslavi

Další fotky

Jiří David, Vojtěch Míča, Pavel Hošek. Sochy těchto umělců jsou od 8. dubna vystaveny ve veřejném prostoru pražské Zbraslavi. Uměleckými díly se lze, v rámci prvního ročníku cyklu Místa ´21 – Sochy pro Zbraslav, pokochat v lokalitě Žabovřesky (u křižovatky ulic E. Přemyslovny a K Výtopně), na Zbraslavském náměstí, v parku mezi budovou Husova sboru a Matjuchinovou ulicí, před Městským domem a v Městské zahradě. Kurátorkou výstavy je Iva Mladičová a pořadatelem MČ Praha-Zbraslav.

FOTO: Sochy na Zbraslavi

Sochy na Zbraslavi - All-focusSochy na Zbraslavi - MC Praha-Zbraslav 1Sochy na Zbraslavi - MC Praha-Zbraslav 2Sochy na Zbraslavi - MC Praha-Zbraslav 3Sochy na Zbraslavi - MC Praha-Zbraslav 2
Další fotky
Sochy na Zbraslavi - MC Praha-Zbraslav 3Sochy na Zbraslavi - MC Praha-Zbraslav 4Sochy na Zbraslavi - MC Praha-Zbraslav 5Sochy na Zbraslavi - MC Praha-Zbraslav 6Sochy na Zbraslavi - MC Praha-Zbraslav 7Sochy na Zbraslavi - MC Praha-Zbraslav 8Sochy na Zbraslavi - MC Praha-Zbraslav 1

„Kulturní program koncipujeme vždy tak, aby v něm bylo něco pro různé věkové a zájmové kategorie ze všech možných oblastí kultury. Sochy jsou v této paletě čímsi jako staronovou disciplínou. O jejich návratu na Zbraslav přemýšlíme už dlouho a asi před rokem jsme začali pracovat na konceptu, jak jejich návrat uskutečnit,“ uvedla pro Náš REGION místostarostka Zbraslavi Michaela Bernardová, která má kulturu ve své gesci.

Masivní kámen přivezla loď do Zbraslavi v roce 1922. Od té doby tvoří základ pomníku na uctění padlých

Ohlas veřejnosti je podle jejích slov pravděpodobně nejsilnější, jaký kdy byl. „Je to tak půl na půl. I forma komunikace. Část veřejnosti přichází diskutovat, část se vyjadřuje na sociálních sítích. Sochy vzbudily velkou pozornost a jsem ráda i za konstruktivní hlasy proti. Nejhorší by bylo, kdybychom na pět míst umístili objekty a nikdo by si toho nevšiml,“ dodala.

Hmota, která cosi vyjadřuje

Sochy podle ní do veřejného prostoru patří, právě i proto, že vzbuzují emoce. Připomněla nedávné vášně kolem soch historických postav či jejich odstraňování. „Obrazy jsou nám bližší, žijeme s nimi intenzivněji. Sochy jsou komplikovanější, a přesto se k nim lidé vztahují se silnými pocity. Ta hmota jako by měla sílu pobízet k rozhovoru, nějak působit, vysílat energii, které nelze odolat. Nutí to přemýšlet, pracovat se svými dojmy,“ uvedla. Sochy budou na Zbraslavi umístěny do 22. února 2022, tedy téměř rok, pak se obmění.

Obměna soch povede k přemýšlení

„Koncept ročního pobytu soch u nás se mi moc líbí a jsem ráda, že oslovil i autory. Chodíte kolem sochy každý den, díky čemuž jinak nahlížíte například na keř i stavbu za ní. Sledujete ji v různých ročních obdobích. A pak socha zmizí. A opět nastane moment úvah. S některými sochami se lidé ztotožní, s jinými ne. Některé nám budou chybět, u jiných se budeme těšit na ty nové. A až se tyto cykly několikrát zopakují, možná Zbraslav jednou najde trvalou sochu, která bude součástí zdejší nálady, atmosféry,“ dodala.

Tip na výlet: Položení kytičky u zbraslavského pomníku Vladislava Vančury

Jelikož cyklus Místa ´21 se na Zbraslavi koná poprvé, městská část nemohla požádat hlavní město o dotaci. Učiní tak příští rok. „Už letos nás ale podpořila Galerie hlavního města Prahy a záštitu nad projektem převzala pražská radní pro kulturu, paní Hana Třeštíková. Jsme za to moc rádi,“ uzavřela Michaela Bernardová.

Dnes, 15:01
Ani nebudeme počítat, jak dlouho nebyli v Malostranské besedě diváci. Nač se ohlížet zpět, když...
Dnes, 06:49
Rušná křižovatka Anděl, kde se koncentruje velké množství lidí, přitahuje drogově závislé. Praha 5 je...
19.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
19.6.2021
Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla
19.6.2021
Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09.
18.6.2021
Téměř dva kilogramy marihuany a dva sáčky obsahující bílou krystalickou látku odhalili policisté v úterý...
18.6.2021
Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů...
17.6.2021
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
17.6.2021
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
15.6.2021
Pokud bude developer chtít stavět tam, kde se to nesmí, bude si moci podle plánu...
Reklama