23℃
Dnes je 17. červenec , svátek má Martina

Sofie je celý život připoutána na vozík. Chce žít doma, ale nemá to vůbec lehké

V úterý 19. března zahájila Polovina nebe, o. p. s., ve spolupráci s Beauty Body Clinic dobročinnou veřejnou sbírku pro Sofii Stránskou, těžce postiženou mladou ženu, která je celý život upoutaná na vozíku.

Reklama

Narodila se s dětskou mozkovou obrnou. Dodnes má velkou spasticitu těla až křeče, na které nezabírají rehabilitace ani alternativní techniky. Je téměř nepohyblivá. Od sedmi let žila v ústavní péči.
„Do ústavu už nechci. Nutili mě tam do věcí, které nezvládám nebo jsem z nich příšerně vyčerpaná. Nutili mě, abych se nakrmila sama. Bylo mi z toho tak únavou zle, že takové jídlo pro mě ztrácelo smysl,“ vzpomíná Sofie na svůj dvanáctiletý ústavní pobyt.
„Věřím, že mým posláním je ukázat lidem, že je možné díky péči blízké osoby, nebo v mém případě asistentů, žít s postižením doma, ve svém bezpečném prostředí.“

Stát přispívá na péči v domácím prostředí 13 200 Kč. K tomu dostává Sofie invalidní důchod ve výši 9 758 Kč, ze kterého pokryje nájem, jídlo a ošacení. Sofie nemá blízkého člověka, který by o ni celodenně pečoval, proto využívá sociální služby osobní asistence. Ideální péče o ni představuje přítomnost asistenta 15 hodin denně. To ale stojí kolem 45 tisíc korun měsíčně, proto je teď už delší dobu nucena využívat asistenci jen devět hodin denně. Maximálně se uskromňuje na jídle a všem ostatním, aby si aspoň toto mohla dovolit. Nicméně takto každý den zůstává až šest hodin o samotě a bez pomoci, z čehož má úzkost a cítí se bezmocná.

Identifikační číslo lamp pomůže upřesnit místo, kde potřebujete pomoci

Sofie potřebuje asistenci permanentně, na celý den. Za plné pomoci asistenta je schopná dělat spoustu věcí: zvládat běžné denní činnosti, zajistit chod domácnosti, pracovat na vlastní tvorbě (třeba psaní, resp. diktování knihy, korespondence), komunikaci se světem, učení novým věcem, cestování.
„Vím, že asistence něco stojí, ale moje finanční prostředky nepokryjí počet hodin, které potřebuji. Ale chci dál bydlet sama a vést samostatný život za pomoci asistentů. Proto jsem přišla s nápadem adopce na dálku. Jako si rodina adoptuje dítě z Afriky, a potom mu přispívá třeba na školu nebo učebnice a celkově, aby se mohlo rozvíjet a mít kvalitní život, tak by si v podobném smyslu někdo adoptoval mě a přispíval mi tak na asistenci. Měsíčně mi chybí přes 30 tisíc, abych mohla mít asistenta na celý den,“ říká Sofie.

Tato mladá žena se před pěti lety vydala na vozíku s pomocí asistentky na poutní cestu do Santiaga de Compostela. Společně ušli 270 kilometrů. Dokážeme takové bojovnici pomoci? Každá stokoruna jí umožní o hodinu méně strádat samotou a vést aktivní a plnohodnotný život s pomocí osobního asistenta. Transparentní účet: 2504627359/0800. Do poznámky napište Sofie.
Chcete-li poznat Sofii a její životní pouť blíže, kupte si její knihu Na křídlech do Santiaga, kterou byla schopna napsat právě jen s pomocí osobního asistenta. Knihu objednávejte na info@polovinanebe.cz, minimální částka za ni je 190 Kč a zpráva pro příjemce: Kniha Sofii.

Sbírka bude probíhat až do 3. prosince.

Zdroj: Polovina nebe, web Prahy 11

FOTO: Pomozte Sofii žít doma

Pomozte Sofii žít doma - 1 p11Pomozte Sofii žít doma - 2 DSC_1401Pomozte Sofii žít doma - 3 DSC_1438Pomozte Sofii žít doma - 5 p11++Pomozte Sofii žít doma - 6 sbírka poln
Další fotky
Pomozte Sofii žít doma - 0 DSC00415 poln
Před 2 hodinami
V městské části Praha-Nedvězí podali registračnímu úřadu pro nové volby do zastupitelstva jednu kandidátní listinu....
Dnes, 11:05
Výstavba obecních bytů v metropoli byla poměrně velká v 90. letech, od roku 2010 se...
Dnes, 10:26
Praha 2 je v rámci hlavního města Prahy územím s nejvyšším indexem stárnutí. Očekává se,...
Dnes, 09:31
Předsedou Komise pro udržitelnou energii a klima Rady hlavního města Prahy byl jmenován ekolog a...
Dnes, 08:28
Také střecha Centra Černý Most se během léta proměnila ve velkokapacitní letní kino.
Včera, 18:35
V Tursku u Prahy hoří bývalé zemědělské haly, které nyní slouží jako sklady různých firem....
Včera, 18:00
Policie zadržela dva cizince ve věku 23 a 30 let, kteří podle oznámení v pondělí...
Včera, 16:57
Dům fotografie (Revoluční 5, Praha 1) hostí snímky jubilujícího Jiřího Hankeho. Kurátorem výstavy je Josef...
Včera, 16:24
Příznivci díla Vladimíra Holana usilují o rozšíření expozice věnované tomuto básníku a překladateli ve Werichově...
Včera, 14:32
Po adaptaci nové budovy Polikliniky Prahy 7 v ul. Františka Křížka se městská část pouští...
Reklama