Soud první instance označil výpověď z nájmu v písnickém bytě za neoprávněnou

Výpověď z nájmu, kterou od společnosti CIB RENT Písnice dostali manželé E. a L. M., kteří jsou dlouholetými nájemníky písnického sídliště, je neoprávněná. V úterý o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 4. Rozsudek zatím není pravomocný, do patnácti dnů od jeho doručení se lze odvolat. U soudu první instance uspěli i jiní nájemníci, kteří stejně jako manželé M. podali kvůli výpovědi žalobu.

Společnost, prostřednictvím právní zástupkyně, výpověď hájila tím, že se vůči ní nájemníci dopouští „šikanózního výkonu práva“. Ten majitel domů spatřuje mimo jiné ve skutečnosti, že se někteří nájemci žalobou podanou u Obvodního soudu pro Prahu 4 domáhali určení, že společnost není vlastníkem daných nemovitostí. U soudního jednání zaznělo, že pan L. M. od dané žaloby, týkající se vlastnictví písnických nemovitostí, odstoupil.

Na sídlišti žije desítky let

Pan L. M. již v minulosti pro Náš REGION uvedl, že žije v písnickém bytě desítky let, v osmdesátých letech v rámci bezplatných brigád pomáhal sídliště stavět. Na stavbě odpracoval ve svém volném čase čtyři sta hodin a musel se zavázat, že v podniku, který mu byt přidělil, setrvá deset let.

Pravomocný štempl Vrchního soudu: nájemníci Písnice se nemusí omlouvat majitelům sídliště

Soudkyně Monika Ptáček Číhalová se při odůvodnění rozsudku, který výpověď označil za neoprávněnou, mimo jiné odvolala na odůvodnění rozsudku Nejvyššího soudu z 18. března 2019, který rozhodoval o dovolání v podobné záležitosti. Ve čtvrtek 4. června od 10 hodin bude Obvodní soud pro Prahu 4 jednat o žalobě dalších písnických nájemníků, podané ze stejných důvodů.

Soud o určení vlastnictví

Byty energetických závodů byly v 90. letech bezplatně převedeny na ČEZ, který následně nájemníkům opakovaně slíbil jejich odprodej. Ti za tímto účelem prodali majetky a založili družstva, kam vložili finanční prostředky. Následně ale ČEZ nastavil prodej tak, že nebylo v možnostech kohokoli z nájemníků byty (které se prodávaly jako celek) koupit.

V rámci Vzpurné Prahy mluvili o své zkušenosti nájemníci z Písnice

V otevřené soutěži zvítězil podnikatel Pavol Krúpa, který se nakonec koupě vzdal, druhá v pořadí byla společnost CIB RENT Písnice. Té byly byty v červnu 2017 prodány. Již v únoru 2017, tedy dlouho před podepsáním kupní smlouvy, podali zástupci nájemníků žalobu o určení vlastnictví. Další soudní jednání ve věci žaloby o určení vlastnictví se uskuteční v úterý 9. června od 14 hodin u Městského soudu v Praze.

Dnes, 18:04
Hlavní město Praha za podpory Rady hl. m. Prahy odsouhlasilo návrh na vyhlášení Programu podpory...
Dnes, 17:10
Středočeský kraj se zapojí do akcí, které příští rok připomenou 1100 let od mučednické smrti...
Dnes, 15:37
andscape festival se v sobotu rozrostl o další umělecké dílo. Přední český umělec Patrik Hábl...
Dnes, 13:12
Ani jsme se nenadáli a čtvrtina prázdnin je pomalu pryč. Chtělo by to nějaký plnohodnotný...
Dnes, 12:29
V návaznosti na celkovou rekonstrukci bývalého rybníka ve Stromovce se uskutečnila také oprava prostoru před...
Včera, 08:58
Přívoz je v provozu je každý den od 10 do 22 hodin. O sobotách, v...
Včera, 07:39
Letní slavnosti staré hudby nedomyslitelně patří k prázdninové Praze. Do třetího desetiletí své existence vstupují...
12.7.2020
S rekonstrukcí bývalého rybníka ve Stromovce byl také opraven prostor před Šlechtovou restaurací, tedy parter...
12.7.2020
Tryskovice a Krteň. Dvě obce, které se nacházely na území dnešní Prahy, ale dnes už...
11.7.2020
Na celkové řešení budoucí podoby Vítězného náměstí vyhlásila před dvěma lety rada hlavního města prostřednictvím...
Reklama