30℃
Dnes je 25. srpen , svátek má Radim

Soud zamítl žalobu Dolních Chaber kvůli trase pražského okruhu

Pražský městský soud zamítl návrh městské části Dolní Chabry na zrušení opatření, které určuje trasu pražského silničního okruhu. Informovala o tom mluvčí soudu Markéta Puci. Městská část mimo jiné poukazovala na zákonné limity chránící lidské zdraví před hlukem a znečištěním ovzduší a namítala, že hlavní město nevyhodnotilo veškeré vlivy okruhu na dotčené území.

Reklama

Správní žaloba Dolních Chaber, spolku Chvalská a několika jednotlivců směřovala proti té části aktualizace zásad územního rozvoje z října 2014, která vymezuje silniční okruh kolem Prahy. Za nezákonné žaloba označila mj. vyhodnocení vlivů okruhu na území NATURA 2000, především na evropsky významné lokality Kaňon Vltavy u Sedlce, Blatov a Xaverovský háj.

„Aktualizace zásad územního rozvoje podle názoru soudu přináší dostatečný soubor kompenzačních opatření, které budou schopny eliminovat případné negativní vlivy realizace silničního okruhu,“ uvedla předsedkyně soudního senátu Viera Horčicová. Správní soudy podle ní opakovaně konstatovaly, že zásady územního rozvoje jsou výsledkem politické dohody o využití území, a že má proto soudní moc být v zásazích do územního plánování zdrženlivá.

Aktuální verdikt je pravomocný, lze však proti němu ještě podat kasační stížnost.

Soudkyně připomněla, že pražský městský soud se v roce 2016 zabýval obdobnou žalobou, kterou kvůli trase okruhu podaly některé pražské městské části včetně Dolních Chaber a okolní obce. Tento návrh soud rovněž zamítl, což následně potvrdil i Nejvyšší správní soud. „Navrhovatelé nyní v zásadě doplnili argumentaci vznesenou v předchozím návrhu. Nová argumentace nepřinesla žádné skutečnosti, které by vedly k zásahu soudu,“ vysvětlila Horčicová.

Podle aktualizovaných zásad rozvoje má pražský okruh vést od Ruzyně kolem Suchdola k dálnici D8 a dále kolem Vinoře a Satalic k dálnici D10 a D11. Podle kritiků trasa přivede tranzitní dopravu do obydlených oblastí a zhorší životní prostředí.

Pražský okruh je dálnice, která po dobudování vytvoří vnější obchvat hlavního města a bude z něj paprsčitě vycházet většina hlavních silničních tahů v Čechách. První úseky začaly řidičům sloužit v roce 1984, okruh ale dodnes není dokončený, plánuje se po částech a trasování provázejí politické i soudní spory.

Zdroj: čtk

Předvánoční Praha v 60. letech. Menší výběr zboží a auta na Karlově mostě

Včera, 21:39
Bohemka zavítala v dobré formě na stadion svého rivala z Vršovic, který v zápase pošetřil...
Včera, 16:36
Oblíbený Den otevřených dveří s prohlídkami pro školy i veřejnost chystá ve středu 11. září...
Včera, 15:01
Radnice Jižního Města chce na svém území zvýšit počet parkovacích míst. V současné době připravuje...
Včera, 10:14
Ve druhé polovině srpna si karlínská Invalidovna připomene výročí filmu Amadeus režiséra Miloše Formana, který...
23.8.2019
Atletická hala pro sportovce z hlavního města by mohla vzniknout v Jižním Městě v ulici...
23.8.2019
V Praze chodí do divadel ze 74 procent ženy, což je podobně jako ve čtyřech...
23.8.2019
Šlechtovu restauraci ve Stromovce, procházející postupnou rekonstrukcí, bude po jejím skončení provozovat Vinohradský pivovar. Vybral...
23.8.2019
Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit...
23.8.2019
Když před dvěma roky Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) oznámil cestujícím, že začne v...
23.8.2019
Praha 10 nechá pokácet čtyři okrasné sakury ve stromořadí v ulici V Olšinách. Důvodem je...
Reklama