Sparťané i celý fotbalový svět truchlí nad ztrátou Josefa Šurala

Na sociálních sítích a během pietních akcí v Turecku i v České republice v pondělí uctil fotbalový svět památku tragicky zesnulého Josefa Šurala.

FOTO: Josef Šural

Josef Šural - alanyaspor šural 2Josef Šural - alanyaspor šuralJosef Šural - šural spartaJosef Šural - šural sparta 2Josef Šural - šural liberec

V pondělí ráno otřásla fotbalovým světem zpráva, že v Turecku zemřel teprve osmadvacetiletý reprezentační záložník Josef Šural. Bývalý kapitán Sparty a hlavně otec dvou malých dětí se stal jedinou obětí havárie týmového minibusu. V něm jel Šural s dalšími šesti spoluhráči z Alanyasporu, mezitímco zbytek týmu se domů z utkání s Kayserisporem dopravoval letecky.

Všichni hráči v minibusu byli cizinci a pro tuto cestu se rozhodli, protože chtěli více poznat pro ně neznámé části země. Toto rozhodnutí se však pro českého fotbalistu stalo osudným. Řidič minibusu usnul za jízdy a sjel s vozidlem ze silnice. Josef Šural ještě bojoval o svůj život v nemocnici, ale nad ránem vážným zraněním podlehl. O tragické hávarii informoval v ranních hodinách klub i agentura Reuters.

Na sociálních sítích i všude po internetu se okamžitě začaly objevovat kondolence z celého světa. Svoji lítost vyjádřili samozřejmě kluby z Turecka, Česka, ale i třeba týmy jako Ajax nebo PSG, dále také mnozí současní a bývalý profesionální hráči, novináři a velké množství fanoušků, a to i ze znepřátelených táborů.

Jeho běhací kolo se stalo konstrukčním základem kol a motorek. A ještě je tu drezína

„V takových chvílích si všichni uvědomí, že fotbal a všechno okolo je naprosto nepodstatné,“ řekl výstižně pro Radiožurnál bývalý trenér Sparty Zdeněk Ščasný, kterého toto neštěstí jeho bývalého svěřence velmi zasáhlo. „Pepa Šural přišel, když jsem ve Spartě byl poprvé. Skvělý kluk, výborný fotbalista a nakonec to rozhodnutí odejít do Turecka bylo osudové. Je to obrovská tragédie.“

Ve svém novém působišti Šural moc dlouho nepobyl. Do Turecka přišel teprve v lednu a do zakladní sestavy se dostal poprvé až v březnu. Stihl zde naskočit pouze do devíti utkání a vstřelil jediný gól. I tak si ale pro něj klub připravil hned v pondělí velkou rozlučku, kde byli přítomni kromě hráčů a funkcionářů třeba i ministři země nebo krajan Čelůstka. Na pódiu připraveném na hřišti tureckého celku pronesli několik proslovů, při kterých mnozí přítomní nezadržely slzy.

Funkcionaři klubu i s rodinou se v nejbližší době vydají do Prahy, kde se mezitím na Letné vytvořilo pietní místo. Další je i u stadionu Slovanu Liberec, v němž Šural prožil před svým působením ve Spartě mnoho úspěšných let. Fanoušci zde chodí uctít památku bývalého reprezentanta a kapitána Sparty. U jeho fotek a dresu se do pondělního večera nashromáždilo velké množství svíček, šál a květin. Letenský klub ještě připravuje větší upomínkovou akci.

Dnes, 14:20
Na pražské Jižní spojce začne ve středu 23. září poslední fáze oprav. Rekonstruován bude pravý...
Dnes, 13:00
Pražskou zoologickou zahradu navštívilo letos zatím přes 800 tisíc návštěvníků. Přes toto číslo se návštěvnost...
Dnes, 12:20
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 12:20
Vadí jim zejména, že to nekonzultoval s koaličními Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a...
Dnes, 11:00
Pražští kriminalisté vyšetřují vraždu muže, jehož tělo našli v pátek v suterénu jednoho z domů...
Dnes, 07:35
Vedení hlavního města chce mít zástupce v Ústředním krizovém štábu. Důvodem je to, že v...
Včera, 18:35
Vladimír Holan (16. září 1905 v Praze – 31. března 1980 tamtéž) byl jeden z...
Včera, 16:40
Pankrácké náměstí je jedno ze tří hlavních kandidátů, kam by chtěl pražský magistrát umístit slavnou...
Včera, 12:20
V pilotním provozu testuje šestá městská část službu pro osoby se sluchovým handicapem. Využít ke komunikaci...
19.9.2020
Do veřejného prostoru se znovu vrací nápad na zpoplatnění vjezdu do centra Prahy. Týkat by...
Khamoro 2018
19.9.2020
Ačkoli kvůli šíření infekce covid-19 má letošní, již dvaadvacátý, ročník Světového romského festivalu Khamoro komornější...
Reklama