19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Spočinuli tu herci, spisovatelé, muzikanti a zapovězený prezident. A filosofu Klímovi sem lidé nosí na hrob cigára

Další fotky

Pražská informační sužbu pořádá v neděli 9. června vycházku na Malvazinecý hřbitov. Sraz s průvodkyní Stanislavou Mickovou je ve 14 hodin před vchodem na hřbitov. Navštívit jej ale můžete samozřejmě i jindy.

Reklama

Původní smíchovský hřbitov se nacházel kolem kostela svatého Filipa a Jakuba na Jakubském, dnes Arbesově náměstí. Byl však zrušen po roce 1787 v období josefínských dekretů, zakazujících pohřbívání uvnitř městských hradeb. Kostel byl pak roku 1891 také zbořen, a to i přes značné protesty obyvatel. Malostranský hřbitov, nacházející se v Košířích, se tak stal hlavním pohřebištěm pro celou levobřežní část Prahy. I přes jeho rozšíření roku 1862 přestal záhy kapacitně dostačovat a tak byl nakonec roku 1884 definitivně uzavřen.

Pozemky, na kterých se Malvazinecký hřbitov rozkládá, dříve náležely k usedlosti pražského měšťana Tomáše Malvazy (podle některých pramenů Malvazína), založené roku 1628 na místě bývalé vinice. Odtud také pochází název Malvazinky. V roce 1875 je zakoupila smíchovská obec s úmyslem zbudovat zde nový hřbitov.

Návrh řešení a úpravu hřbitova vypracoval architekt Antonín Barvitius (1823 v Praze – 1901 tamtéž), mj. autor kostela sv. Václava na Smíchově, dnes již neexistující budovy Těšnovského nádraží v Praze, budovy smíchovské radnice, Lannovy vily, ale také jeho a Schebkovic unikátní hrobky na Olšanských hřbitovech a řady dalších staveb po celých Čechách.

Muži na židovský hřbitov chodí s pokrývkou hlavy, když ji nemáte, půjčí vám papírový „šábesdekl“

Hřbitov byl vysvěcen 31. prosince 1876, kdy zde zároveň proběhl i první pohřeb. Za dobu své existence byl hřbitov dvakrát rozšířen, naposled roku 1897, kdy bylo vybudováno nové zázemí hřbitova a márnice, která byla později využívána jako kaple a smuteční síň. Z původní rozlohy 3,2 hektaru se hřbitov do současnosti rozrostl na dnešních 7,58 hektaru a je tak čtvrtým největším pohřebištěm v Praze.

Roku 1896 byl slavnostně vysvěcen zdejší novorománský kostel, pojmenovaný po ss. Filipovi a Jakubovi, patronech Smíchova. Kostel byl postaven podle návrhu městského stavitele Adolfa Duchoně (1854 – ?)) a při jeho stavbě byl použit materiál ze zrušeného stejnojmenného kostela na dnešním Arbesově náměstí. Byly sem přemístěny také Wildmannovy a Brokoffovy sochy a rovněž i dva zvony, pocházející z tohoto kostela.
Socha sv. Václava v tomto kostele je dílem Čeňka Vosmíka.
Od roku 1879 se zde konaly pravidelně hřbitovní májové slavnosti, které pořádalo Družstvo svatého Václava, ve své době velmi oblíbené a hojně navštěvované.
U hlavní brány do hřbitova se nachází 6 metrů vysoký, raně barokní sloup se slunečními hodinami, pocházející z roku 1675. Původně byla tato boží muka umístěna na takzvané zbraslavské silnici, naproti dnešnímu Smíchovskému nádraží, u dnes již neexistujícího domu č. p. 193. Nápis na základové desce zní „Roku, kdy Vltava vystoupila až sem a způsobila povodeň“ a vztahuje se k velké vodě roku 1737.

K Malvazineckému hřbitovu přiléhá na západní straně takzvaný Nový židovský hřbitov na Smíchově, který byl založený roku 1903 a pohřbívalo se na něm až do roku 1990, urny dodnes. Hřbitov je přístupný z Peroutkovy ulice po domluvě se správcem hřbitova (603 299 796).

Hrob českého mechanika Josefa Božka nyní vypadá jako kolébka. Víte, kdo a proč hrob adoptoval?

Na hřbitově je pohřbeno několik významných osobností – prezident Antonín Novotný, objevitel krevních skupin Jan Janský, spisovatelé Jakub Arbes, Ondřej Sekora, Ladislav Klíma, Egon Bondy, Jiří Gruša nebo Jiří Karásek ze Lvovic, herci Ferenc Futurista a jeho bratr Eman Fiala, Soběslav Sejk a herečka Antonie Nedošinská, operetní diva Mařenka Zieglerová, filmový režisér František Vláčil, divadelní režisér Petr Lébl, moderátor, herec a režisér Vlado Štancel, prvorepublikoví novináři K. Z. Klíma, Franta Kocourek, František a Ivan Sekaninové, hudebníci Mejla Hlavsa a Rudolf Rokl, skladatel Jan Malát, sochaři Čeněk Vosmík a Celda Klouček, filosof Milan Machovec, historik Emanuel Poche, historik umění Vincenc Kramář, fotbalista František Veselý nebo Josef Walter, konstruktér, průmyslník a zakladatel firmy Walter.
Na loučce rozptylu spočinul popel herce Eduarda Cupáka a hudebníků Ivo Pešáka a Karla Velebného. A vzpomínám matně, že jsem tam také viděl hrob Raoula Schránila v době, kdy byl populární herec ještě živ.

Zdroje: Správa pražských hřbitovů; Jeroným Lány: Hřbitov Malvazinky

FOTO: Malvazinecký hřbitov

Malvazinecký hřbitov - 1 P1180522Malvazinecký hřbitov - 2 Malvazinky_sv._Filip_a_Jakub_vítvít wiMalvazinecký hřbitov - 3 P1180511Malvazinecký hřbitov - 4 P1180534Malvazinecký hřbitov - cof
Další fotky
Malvazinecký hřbitov - cofMalvazinecký hřbitov - cofMalvazinecký hřbitov - 6 P1180533 arbesMalvazinecký hřbitov - 7 P1180530 štancelMalvazinecký hřbitov - 8 P1180515 českým ženám v odbojiMalvazinecký hřbitov - 9 P1180504Malvazinecký hřbitov - 0 wi
Před 1 hodinou
294. derby pražských "S" bylo jako již tradičně velmi vyhrocené. Kromě dvou červených karet a...
bytový dům Hadovka, foto Fefík
Před 2 hodinami
Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě těch komerčních se...
Dnes, 10:44
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 10:44
Dominantou dětského hřiště v Centrálním parku Prahy 13 bude obří herní sova o výšce 3,6...
Včera, 16:44
V hlavním městě se při oslavách 30. výročí 17. listopadu 1989 uskuteční například koncerty, výstava...
Včera, 12:11
Městská doprava na ruzyňské letiště se potýká v posledních letech s kapacitními problémy. Nejezdí tam...
Staroměstské náměstí
Včera, 09:01
V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat....
21.9.2019
Před budovou Národního technického muzea (NTM) na pražské Letné probíhá Recyklační víkend. Výměnou za své...
21.9.2019
Budoucí podobu historických budov v centru Prahy, které jsou spojené s palácem Savarin a tvoří...
21.9.2019
Bohemka na domácím stadionu zůstává neporažena. Po posledním dramatickém utkání se Zlínem, ale nebyl trenér...
21.9.2019
Sochař Jan Hána se narodil 28. října 1927 v Dobronicích u Bechyně, kde začal pracovat...
Reklama