Spor o hazard: Místostarostka Dvojky žádá omluvu

Místostarostka Prahy 2 a pražská zastupitelka Alexandra Udženija (ODS) požaduje po radní hlavního města Haně Kordové Marvanové (STAN) omluvu. Dotkl se jí výrok, že podporuje hazard a bojuje za zájmy provozovatelů heren. K tomu žádá i odškodnění 30 tisíc korun, které hodlá věnovat na charitu.

Pokud tak Marvanová neučiní, bude se Udženija bránit soudně. Marvanová se ale podle svých slov nemá zač omlouvat. Slovní bitva, která bude mít možná soudní dohru, vzplála mezi dvěma výraznými pražskými političkami. Souboj začal již v polovině března. Udženija tenkrát zveřejnila tiskovou zprávu, podle níž Marvanová porušila zákon o hlavním městě. Podle něj měla do 30. listopadu 2020 předložit zastupitelům stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže o vyhlášce o hazardu, což ale prý neučinila.

Alexandra Udženija. Zdroj: Wikimedia Commons / CC BY 2.0 / Občanská demokratická strana / https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Marvanová to odmítla a vyjádření Udženije označila za lživé. „Tento úkol jsem splnila a opakovaně jsem o postupu jednání s ÚOHS písemně informovala zastupitele v prosinci loňského roku, v únoru a v březnu letošního roku,“ uvedla na svém Facebooku. Marvanová je přesvědčená, že je obětí různých útoků proto, že na území hlavního města loni v září pomohla prosadit vyhlášku, která výrazně omezuje hazard a zcela zakázala provoz herních automatů. „Je naprosto zřejmé, že právě paní Udženija a někteří další vlivní členové pražské ODS nepokrytě bojují za zájmy hazardu a provozovatelů heren a kasin, protože někteří ze členů ODS jsou přímo v hazardním průmyslu zainteresováni,“ tvrdí Marvanová.

Dotčená a zraněná

Právě tento její výrok se Udženiji velice dotkl a vedl ji k tomu, aby po Marvanové začala požadovat omluvu a zároveň 30 tisíc korun, které pak věnuje na dobročinné účely. „Jediné, o co mi jde, je spravedlnost. Byla jsem to já, kdo stál po boku, když jsme vyhlásili nulovou toleranci. Mě se to dotklo,“ prohlásila Udženija.

Hana Kordová Marvanová. Zdroj: Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0 / David Sedlecký / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.cs

To ovšem Marvanová odmítla s tím, že naopak Udženija údajně porušila její práva výrokem, že porušila zákon, když včas nedodala zastupitelům vyžádané dokumenty. „Nemám, za co se omlouvat. Byla to paní Udženija, která na mě brutálně zaútočila, že jsem porušila zákon a ohrozila funkci radní. To naopak zranilo mě,“ řekla Marvanová. Diskusi o hazardu bere jako politický spor a nechce jej přenášet na půdu soudu. Podle opozičních zastupitelů ODS a ANO zákaz herních automatů problém neřeší, provozovny se pouze přesunou za Prahu nebo na internet a město přijde o příjmy z hazardu.

Skorofacka primátorovi

Přitom ještě v květnu minulého roku málem dostal pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v souvislosti s Marvanovou od Udženiji facku. Když ho totiž Marvanová na jednání zastupitelstva, které se protáhlo do pozdních nočních hodin, upozornila, že svým výběrem bodů k projednání porušuje ducha jednacího řádu, a on jí odpověděl, že na duchy nevěří, Udženija se na něj rozzlobila. „Nemůže si dovolit se k ní chovat, jako by byla poslední póvl. Musí mít nějaké vychování. Ona je starší a má něco za sebou a on by si jí měl vážit,” zastala se jí tenkrát. Prohlásila o něm, že se chová jako „arogantní hovado“, přičemž si potáhla z elektronické cigarety. Primátor ji okamžitě napomenul: „Tady nejste na Balkáně, tady se nekouří,“ v narážce na její srbskočeský původ. V tu chvíli prý neměla k facce daleko. Tu v roce 2018 opravdu dala zastupiteli Prahy 2 Danu Richterovi za údajné dlouhodobé vulgární urážky jedné její kolegyně.

Dnes, 17:50
Zchátralá lokalita zahrádkářských kolonií na Šutce v osmé městské části plná bezdomovců by se mohla...
Dnes, 14:39
Vernisáž výstavy Czech Press Photo proběhla minulý týden prostřednictvím on-line vysílání z Národního muzea. Ačkoliv...
Dnes, 13:58
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:58
Na Pražském hradě byly obnoveny plošné bezpečnostní kontroly návštěvníků. Důvodem je podle policie bezpečnostní situace...
Dnes, 12:12
Policie ve středu dopadla v Plzni muže, který podle ní v pondělí přepadl banku na...
Dnes, 10:31
V dubnu začala celoplošná deratizace pražské sítě stok a potrvá až do konce října. Potkani,...
Dnes, 06:52
Poblíž Stromovky, v Gotthardské ulici v místě domu číslo 37/4 se bude stavět.
Včera, 14:29
Někteří senioři a seniorky v hlavním městě by mohli začít fungovat jako takzvaná živá laboratoř...
Včera, 13:06
Policisté pátrají po muži, který sexuálně obtěžuje kolemjdoucí ženy v pražských ulicích. Od konce loňského...
Včera, 06:43
Národní technické muzeum v Praze se dnes po několika měsících opět otevírá. Na návštěvníky čeká...
3.5.2021
Britská ambasáda ve středu odhalí v Praze pamětní desku dvěma britským vojákům, kteří se v...
Reklama