Staroměstský orloj se na pár měsíců zastaví. Do dílny půjde složitý mechanismus i dřevěné plastiky

Další fotky

Naposledy orloj diváci uslyší 8. ledna v devět hodin ráno, pak se ale na pět až šest měsíců zastaví. Probíhá totiž rekonstrukce Staroměstské radnice a další etapa se týká právě orloje. Hned po jeho zastavení začne demontáž. Díly orloje bude nutné napřed všechny označit, což zabere několik dní, protože je to složitý stroj. Jednotlivé části pak budou převezeny do dílny k restaurování. 

„Staroměstský orloj patří mezi pražské symboly, které najdeme snad ve všech cestopisech a průvodcích po našem hlavním městě. V současné době však probíhá kompletní rekonstrukce Staroměstské radnice, poprvé od druhé světové války, kdy byla většina radničního komplexu zničena a zbytek byl patrně kvůli nedostatku času a finančních prostředků restaurován na dnešní poměry nepříliš kvalitně. S přihlédnutím k historické hodnotě a komplexnosti orloje bude oprava trvat až půl roku. Je to však nezbytný a zodpovědný krok, který jej zachová pro budoucí generace. Těším se, až se společně sejdeme při jeho znovuzprovoznění před začátkem letních prázdnin,“ uvedl k tomu radní Jan Wolf.

FOTO: Staroměstský orloj

Staroměstský orloj - Orloj Flicker, wikimedia_kolážStaroměstský orloj - Orloj_FlickerStaroměstský orloj - orloj_pxhereStaroměstský orloj - Orloj FlickrStaroměstský orloj - Flickr
Další fotky
Staroměstský orloj - Apoštolové – Staroměstský orloj – PrahaStaroměstský orloj - Apoštolové – Staroměstský orloj – Praha 2Staroměstský orloj - PragueOrlojAniFigRightStaroměstský orloj - Sochy_marnivec_a_lakomec_Prazsky_orlojStaroměstský orloj - Prazsky_orloj_hlavni_hodinovy_stroj_14Staroměstský orloj - Prazsky_orloj_hlavni_hodinovy_stroj_13Staroměstský orloj - Prazsky_orloj_hlavni_hodinovy_stroj_12Staroměstský orloj - Prazsky_orloj_hlavni_hodinovy_stroj_11Staroměstský orloj - Prazsky_orloj_hlavni_hodinovy_stroj_10Staroměstský orloj - Prazsky_orloj_hlavni_hodinovy_stroj_3Staroměstský orloj - Prazsky_orloj_bozkuv_chronometr_1Staroměstský orloj - Prague_ast_clock,_Bozeks_chronom_DSCN4666Staroměstský orloj - Prague_Astronomical_Clock_DetailStaroměstský orloj - Pražský orloj_pixabayStaroměstský orloj - Orloj Flicker, wikimedia_koláž

Místo orloje bude obrazovka

Zatímco se bude orloj opravovat, bude nahrazen velkoplošnou obrazovkou. Ta by se ale místo orloje mohla objevit až za měsíc po jeho demontáži. Zatím jedná pražský magistrát s dodavatelem obrazovky a ještě není uzavřena smlouva. Jde tedy jen o jednu z možných variant.

Restaurovat se bude samotný stroj orloje a apoštolů, ale i dřevěné plastiky na líci orloje. Rekonstrukce zahrnuje i střechu a průčelí věže a kapli včetně nového nasvícení. A pak také další statické zásahy v interiéru a exteriéru. Vyjde to na 7,4 milionu korun, další dva miliony bude stát výroba nového kalendária, maleb astrolábu a dvířek apoštolů.

Hlávkův most není v dobrém stavu. Uzavření by způsobilo dopravní katastrofu. Znáte jeho historii?

Ještě před opravami byl proveden restaurátorský a stavební průzkum. Restaurátoři také dohlížejí na provádění prací ve všech etapách oprav.

Naposledy se Staroměstská věž rekonstruovala přes třiceti lety. Nyní budou napraveny i některé dřívější zásahy z poválečné doby. Jako podklad k obnově slouží mimo jiné historické fotografie předválečného stavu. Rekonstrukce je plánována tak, aby se Staroměstská radnice v době oslav 100. výročí vzniku samostatné České republiky v říjnu 2018 objevila v plně obnovené kráse.

S uzavírkami a opravami lávek se po neštěstí v Troji strhla lavina. Beroun opraví lávku přes D5

Orloj v Praze je světový unikát

Staroměstský orloj nebo také Pražský orloj jsou středověké astronomické hodiny, umístěné na jižní straně věže Staroměstské radnice v Praze. Orloj je poprvé doložen v listině z 9. října 1410. Orloji uprostřed dominuje astronomický ciferník a pod ním kalendářní deska. Na astronomickém ciferníku, odvozeném od astrolábu, lze odečíst různé časy, astronomické cykly, polohu Slunce a kterým souhvězdím zvěrokruhu právě prochází, polohu Měsíce nad nebo pod horizontem, jeho fázi a postavení vzhledem ke Slunci.

Záhadná historie kladenské Poldovky. Po kom dodnes nese jméno?

Z kalendářní desky lze odečíst aktuální měsíc, den a nepohyblivé svátky křesťanského kalendáře. Nad astronomickým ciferníkem jsou dvě okna, v nichž se pohybují apoštolové. Orloj je dále doplněn sochami po okrajích, bustou anděla mezi okny apoštolů a ozvučeným kohoutem v horní části nad okny.

Pohon orloje, hodin, astrolábu, kalendářní desky, apoštolů a doprovodných pohybů soch je zajištěn mechanickým hodinovým strojem, který v průběhu času prošel několika úpravami a zlepšeními.

FOTO: Celý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou

Celý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - Pražský orloj_ 2 pixabayCelý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - Pražský orloj_pixabayCelý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - Sochy_marnivec_a_lakomec_Prazsky_orlojCelý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - Prazsky_orloj_hlavni_hodinovy_stroj_14Celý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - Prazsky_orloj_hlavni_hodinovy_stroj_13
Další fotky
Celý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - Prazsky_orloj_hlavni_hodinovy_stroj_12Celý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - Prazsky_orloj_hlavni_hodinovy_stroj_11Celý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - Prazsky_orloj_hlavni_hodinovy_stroj_10Celý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - Prazsky_orloj_hlavni_hodinovy_stroj_3Celý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - Prazsky_orloj_bozkuv_chronometr_1Celý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - Praha_altstadt_orloj-00-2003_12_24Celý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - PragueOrlojAniFigRightCelý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - Prague_Astronomical_Clock_DetailCelý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - Prague_ast_clock,_Bozeks_chronom_DSCN4666Celý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - orloj_wikimediaCelý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - orloj_pxhereCelý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - Orloj_FlickerCelý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - Orloj FlickrCelý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - Orloj FlickerCelý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - Orloj Flicker, wikimedia_kolážCelý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - FlickrCelý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - Apoštolové – Staroměstský orloj – PrahaCelý Staroměstský orloj projde nákladnou opravou - Apoštolové – Staroměstský orloj – Praha 2
Dnes, 16:15
Hlavní město schválilo dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace...
Dnes, 15:42
Nový zookoutek v lesoparku v Kamýku přivítal první návštěvníky. Celý areál prošel zásadní proměnou, během...
Dnes, 14:40
Do pěti let propojí Prahu 6, Troju a Prahu 8 lanová dráha. Zastupitelstvo hl. m....
Dnes, 13:22
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo poskytnutí dotace z Fondu rozvoje dostupného bydlení na území hl....
Dnes, 10:35
Sezonu zahájí až na přelomu července a srpna. Teď probíhá testování bazénové technologie a kolaudační...
Včera, 18:20
„Řada lidí možná toto místo objevila teprve letos na jaře, když se zazelenala velká travnatá...
Včera, 11:40
Rada Prahy schválila záměr odkoupit pozemky, na kterých stojí část areálu tenisových kurtů na Letné,...
Včera, 10:30
Symbol vzdoru, i tak by se dala nazvat jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek Petřínská rozhledna....
5.7.2020
Zastupitelé hl. m. Prahy na čtvrtečním zasedání schválili rozšíření spolupráce na projektu Kampus Hybernská formou...
5.7.2020
Archeologická sonda na hřbitově v Ďáblicích by v létě měla zjistit, kde byly uloženy ostatky...
Reklama