Starosta Štěpánek: Parkovací zóny jsou populární

Nová koalice Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 sobě a Společně pro Prahu 4 vede od podzimu čtvrtou městskou část, starosta však zůstává stejný, další čtyři roky bude stát v čele radnice Petr Štěpánek (SZ). Jak hodnotí předchozí čtyři roky a jak komentuje působení některých osob v městských firmách?

Jak to vypadá s výstavbou domu seniorů Hudečkova?

Zatím o ní není rozhodnuto. Čekáme, jak magistrát rozhodne o výstavbě domu seniorů v nedaleké Sulické ulici.

Jsme posledním velkoměstem v Evropě, kde lidi odděluje plot

A jaká je situace s odhlučněním ulice 5. května?

Dlouhodobě prosazujeme humanizaci a zklidnění Severojižní magistrály, v tom máme v koalici stoprocentní shodu stvrzenou koaliční smlouvou. Ulice 5. května je komunikací hlavního města, a všechna rozhodnutí jsou tedy v kompetenci hlavního města, resp. pražského magistrátu. Na období březen až říjen se plánují další protihluková opatření na této komunikaci, konkrétní informace získáte na magistrátu. Protože magistrála prochází celou Prahou ze severu na jih, je nutné situaci na ní řešit komplexně, nejen jednotlivými protihlukovými stěnami. Obyvatele Pankráce podél magistrály, v úseku od náměstí Hrdinů až po Hvězdovu, dlouhodobě odděluje plot, který je natažený uprostřed mezi oběma dopravními směry, a jsme tak posledním velkoměstem v Evropě, kde lidi odděluje plot.

A co koupaliště Lhotka, jeden z hlavních taháků kampaně před volbami v roce 2014? Nakonec se ho sice loni podařilo se zpožděním otevřít, ale vy jste prý nebyl pro výkup pozemků…

Je to právě naopak. Sám jsem obnovení koupaliště navrhoval už v roce 2012 (viz: http://www.praha4.cz/koupaliste-Lhotka.html). V roce 2014 hlasovala Strana zelených na jednání Zastupitelstva MČ Praha 4 pro výkup pozemků pod koupalištěm od developera a pro obnovení koupaliště pro obyvatele Prahy 4. Nesouhlasila pouze s tím, aby byl výkup pozemků podmíněn prodejem základní školy. Škola nakonec byla prodána a její kapacita teď v lokalitě chybí. (Přepis z jednání zastupitelstva z 27. srpna 2014 je k dispozici na webu MČ Praha 4.)

Praha 4 odepíše 1,2 milionu korun vydaných na nerealizované projekty

Je pravda, že Praha 4 ustupuje od třídění plastů tím, že od dětských hřišť mizí odpadkové koše na plasty?

Opak je pravdou. MČ Praha 4 instalovala na dětská hřiště a sportoviště v roce 2018 celkem 120 nových nádob na tříděný odpad. Nádoby byly pořízeny z Operačního programu Životní prostředí Evropských strukturálních a investičních fondů. V letošním roce plánujeme sběrné nádoby rozšířit i do parků a do dalších míst, která jsou k tomuto účelu vhodná.

Obnova koupaliště na Lhotce

Co se následující čtyři roky bude dít na čtyřce?

Bude pokračovat obnova koupaliště na Lhotce druhou etapou, která má areál proměnit na místo pro odpočinek a sport i mimo hlavní koupací sezonu, bude pokračovat modernizace školních budov a jejich okolí. Zahájíme revitalizaci veřejných prostranství, v letošním roce plácek v Jihlavské a park V Zápolí, prostory před ZŠ Filosofská, Nedvědovo náměstí a Plamínkové. Jejich současný stav a možnosti využití zmapoval Generel veřejných prostranství. Na hlavním městě se snažíme prosadit rekonstrukci a revitalizaci Dominikánského dvora v Braníku pro Waldorfské lyceum.

Zásadní novinkou je pro obyvatele čtyřky nedávné zavedení parkovacích zón. Jak je prozatím hodnotíte a proč jste požádali o rozšíření na další místa?

Parkovací zóny chrání obyvatele té části Prahy 4, kde byly loni v létě zřízeny. Předtím (zejména po zavedení zón v Praze 5) byly naše ulice bezplatným parkovištěm pro mimopražské řidiče, kteří zde svá vozidla nechávali od rána do večera a tím blokovali obyvatelům i návštěvníků Prahy 4 možnost zaparkovat třeba jen krátkodobě při návštěvách lékaře, úřadů, při nákupech apod. A navíc znemožňovali příjezd vozidel IZS. Zóny jsou mezi rezidenty populární, protože chrání jejich parkování.

Alternativní trasou Pražského okruhu se už Praha nebude zabývat, vybudování obchvatu by to oddálilo o roky

Ve volbách jste kandidoval za uskupení Praha 4 sobě – Zelení a NK. Proč jste do voleb nešli samostatně jako Zelení?

Značka Praha 4 sobě byla zaregistrována už před komunálními volbami v roce 2014 například po vzoru Zelených v Praze 3, kteří měli Žižkov (nejen) sobě. Protože ale v Praze 4 tehdy vznikla Trojkoalice, upustili jsme od použití toho názvu. V loňských volbách jsme šli do voleb s nezávislými kandidáty, a proto jsme značku použili, abychom umožnili kandidaturu skutečně nezávislých občanů z místních spolků.

V minulém volebním období se koalice opírala o hlasy pánů Caldra a Schneidera, kteří bývají označováni jako pohrobci čtyřkové ODS. Pavel Caldr byl loni zvolen předsedou dozorčí rady 4-Majetkové, Jan Schneider působí coby ředitel Zdravotnického zařízení Prahy 4 a Ústavu sociálních služeb. Vy jste se přitom v minulosti proti lidem spojeným s bývalým vedením radnice a také s lobbistou Ondřejem Palounkem vymezoval…

Koalice měla samostatně 24 zastupitelů a devět radních a pány Caldra a Schneidera při hlasování nepotřebovala. Schneider byl ředitelem už v době vlády ODS a Caldr měl na starosti majetek už za starosty Horálka. Funkce jsme neobsazovali podle klíče koalice – opozice, ale příležitost dostal každý. Pánové Caldr a Schneider ji nevyužili, občané je už znovu nezvolili. Dodnes se v Praze 4 zbavujeme škod po Palounkových kumpánech.

Nezdá se vám jako „problematický“ i předseda představenstva 4-Majetkové pan Svoboda? V době Pavla Béma na pražském magistrátu žádala i vaše Trojkoalice jeho odchod z odboru majetku…

Pavel Bém byl primátorem od 2002 do 2010 a v té době Trojkoalice neexistovala. Na hlavním městě působila v letech 2014 až 2018.

Máte stále v plánu prodat 4-Energetickou? A za jakých podmínek? Máte nějaké posudky na cenu?

Ano, chceme ji prodat. V gesci ji má nově Matej Šandor za Piráty.

Co říkáte na výsledky auditu, který před časem provedl kontrolní odbor? Je pravda, že vedoucí odboru dostala následně výpověď?

Paní Kulasová odevzdala neúplnou a věcně nesprávnou kontrolu s více než ročním zpožděním, a její výstupy navíc zneužila. Výpověď nedostala, je stále zaměstnankyní Úřadu MČ Praha 4.

Přízraky a vidiny přenesené na plátno. Baladický svět Jaroslava Panušky

Tento článek pochází z webu Vaše 4.
Dnes, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
Včera, 13:55
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
Včera, 08:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 08:00
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
22.5.2020
Pražský dopravní podnik (DPP) zahájil předběžné tržní konzultace s potenciálními dodavateli automatických řídicích systémů metra...
22.5.2020
Byla prodloužena, protože pořádně ani nezačala. Výstava v tzv. Bílém domě (U Meteoru 6, Praha...
22.5.2020
V přírodní rezervaci Šance v Praze 12 se připravuje nová naučná stezka o keltském osídlení...
21.5.2020
Starosta Prahy 1 Petr Hejma představil záměr zpřístupnění čapadla nedaleko Karlových lázní a popsal i...
Reklama