Stát dodává vakcíny, ale jehly už ne. Nemocnice si je musí obstarat samy

Další fotky

Vakcínu proti koronaviru dodává stát bez potřebného zdravotnického materiálu, tedy například jehel a stříkaček. Nemocnice je musí brát ze svých zásob. Upozorňují ale, že jich nebudou mít dostatek. Situaci proto řeší Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Česko se také připojilo ke společnému celoevropskému tendru, unie objednává materiál z Číny. 

FOTO: Covid-19

Covid-19 - covid, babiš očkováníCovid-19 - vakcína očkování jehla injekceCovid-19 - koronavirus covid opatření pandemieCovid-19 - koronavirus covid opatření pandemieCovid-19 - koronavirus covid opatření pandemie
Další fotky
Covid-19 - koronavirus covid opatření pandemieCovid-19 - koronavirus covid opatření pandemie

 

„Prozatím jsou součástí dodávky pouze plata ampulí s vakcínou. Nic víc,“ sdělil pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD). Minulý týden proto oslovilo ministra zdravotnictví Jana Blatného Sdružení praktických lékařů. „Je nutné zajistit distribuci jehel a stříkaček potřebných k aplikaci vakcíny. Tento materiál není aktuálně k sehnání na volném trhu,“ uvedlo v připomínkách k vládní očkovací strategii. Blatný ale už dříve řekl, že na leden a únor je očkovacích pomůcek v ČR dostatek.

Podle dokumentu, který loni 7. prosince projednala vláda, bude Česko potřebovat zhruba 12 milionů jehel a stříkaček. Ministerstvo zdravotnictví ale k minulému čtvrtku evidovalo u 16 podřízených nemocnic a zdravotnických zařízení 369 075 stříkaček a 282 420 jehel pro aplikaci vakcíny a kromě toho ještě 679 325 stříkaček a 317 880 jehel pro ředění.

Kdy se vše vrátí do normálu? První týden v lednu bude rozhodující, tvrdí Blatný

Situaci nyní řeší SSHR, kterou vláda 14. prosince zaúkolovala, aby nakoupila šest milionů injekčních stříkaček a šest milionů jehel, dále 800 tisíc injekčních stříkaček a jehel pro ředění a 160.000 kusů rozpouštědla. Správa proto za 8,7 milionu korun nakoupila jehly od slovenské společnosti Chirana T. Injecta. Podepsala také smlouvu na 800 tisíc jehel a stříkaček pro ředění od prostějovské firmy Perfect Distribution, a to spolu s dodávkou čtyř milionů jehel k aplikaci očkování. Zbylé dva miliony jehel přislíbila dodat původně německá společnost B. Braun Medical.

Ve společném celoevropském tendru pak Česko požaduje osm milionů stříkaček s pevnou jehlou, 12 milionů stříkaček a 12 milionů jehel. ČR se k tendru připojila až v prosinci, komise to přitom členským zemím nabízela už v říjnu. Blatný minulý týden řekl, že by dodávka materiálu z Číny mohla trvat až dva měsíce. Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) ministerstvu zdravotnictví nabídl, že pomůže s rychlejší dopravou pomůcek z Číny. „Otázku přepravy řeší ministerstvo přímo s výrobcem,“ reagovala na to mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Ministerstvo podle ní už udělalo konkrétní objednávku u vítězné čínské společnosti a v těchto dnech objednává dalších 12 milionů jehel od bulharského výrobce.

Pirk se stal obětí internetového podvodu. Webová stránka nabízela lék na prodloužení života

Vládní očkovací strategie na možnost nedostatku očkovacích pomůcek upozorňuje. „Vzhledem k předpokladu celosvětového navýšení spotřeby tohoto materiálu však může hrozit, že na trhu nebude především v průběhu jara k dispozici dostatek tohoto zboží,“ píše se v ní.

adp/ČTK

Dnes, 14:35
V pražském Divadle na Vinohradech vznikne nová scéna pro zhruba 300 diváků. Vybudována bude v...
Dnes, 14:23
Premiér Andrej Babiš považuje za zbytečné, aby se rezervační systém k očkování proti covidu-19 otevřel...
Dnes, 14:01
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 14:01
V květnu letošního roku by měla skončit rekonstrukce domu na Hradčanské na adrese Dejvická 4.
Dnes, 12:52
Opoziční politici kritizují dnešní start registrací k očkování, ale i další záležitosti spojené s vakcinací...
Dnes, 12:38
K paušální dani se do dneška přihlásilo 69 622 živnostníků. Termín byl sice do pondělí,...
Dnes, 06:02
Podle údajů společnosti Dotykačka stravovací provozy zaznamenaly v prosinci meziroční propad tržeb o 55 procent....
Včera, 15:23
Minulý týden se Praha konečně dočkala první trvalejší sněhové pokrývky této zimy. Petřínské sady tak...
Včera, 13:27
V neděli 3. ledna po dlouhé těžké nemoci zemřela novinářka a bývalá televizní moderátorka Eva...
Včera, 12:31
Policisté dnes ráno zadrželi muže, který by mohl být útočníkem z pražského metra. Podle videozáznamu,...
Včera, 12:20
Ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský k dnešnímu dni rezignoval na svou funkci kvůli...
Reklama