Stavět v aktivní zátopové zóně bylo v pořádku. Praha 7 hájí projekt, kvůli kterému padlo trestní oznámení

Luxusní byty Prague Marina II, stojící v aktivní zátopové zóně v Holešovicích, byly postaveny v souladu se zákonem. Tvrdí to místostarostka Prahy 7 Lenka Burgerová (Praha sobě).

Náš REGION upozornil jako první na zjištění Kverulant.org ohledně bytového komplexu v Holešovicích na břehu Vltavy. Developer tam podle webu stavěl na základě zfalšovaných map. Organizace proto v lednu podala trestní oznámení. Podle místostarostky MČ Praha 7 Lenky Burgerové bylo ale vše v pořádku. „Možnost stavět v Holešovickém přístavu na tzv. kose umožnila změna územního plánu odstartovaná v listopadu 2002, těsně po povodních, a dovršená schválením zastupitelstvem Hlavního města Prahy v roce 2004, která definovala plochu přístavu jako zastavitelnou,“ uvedla. Územní rozhodnutí pro stavbu Prague Marina – fáze II A bylo podle místostarostky pro územní rozvoj vydáno v roce 2009, stavební povolení pak v roce 2010. „Dotčené objekty jsou v souladu s územním a povodňovým plánem chráněny takzvanou individuální povodňovou ochranou. Leží v záplavovém území, tak jako řada dalších míst v dolních Holešovicích, pro která jsou přesně stanovena pravidla povodňové ochrany,“ odpověděla Burgerová pro Náš REGION.

Praha schválila požadavky na změny zákonů ohledně Airbnb

„Individuální protipovodňová ochrana stavby byla povolena samostatným rozhodnutím Odboru ochrany prostředí MHMP a to tak, že nepřekročila linii vytýčenou územním plánem, naopak od ní ustoupila a je řešena jakou součást objektů. Tím pádem ani ona nezasahuje do aktivní zóny a netvoří další překážku v záplavovém území,“ vysvětluje místostarostka. „Stavba byla řádně projednána se všemi dotčenými orgány. Jedním z podkladů pro stavební povolení bylo samostatné rozhodnutí vodoprávního orgánu, kterým je souhlas se stavbou v záplavovém území. Stavba je postavena a zkolaudována v souladu se zákonem a všemi platnými předpisy,“ dodala.

Povodí Vltavy potvrdilo, že Prague Marina II se nachází v aktivní zóně stanoveného záplavového území Vltavy. Zároveň se ale státní podnik zbavuje odpovědnosti. „Povodí Vltavy nic nestavěl, a jako správce povodí a správce vodních toků v povodí Vltavy není správním orgánem ani stavebním úřadem. Proto nevydal, ani nemohl vydat povolení jakékoli stavby,“ hájil mluvčí Hugo Roldán.

DPP nalezl loni v prostředcích MHD 8100 ztracených předmětů

Bytový projekt stojí v místě, kde podle zákona nesmí stát žádná stavba. „Jisté je, že stavby jsou nezákonné a ohrožují jak své obyvatele, tak jejich okolí. V zákoně není žádná výjimka, která by je mohla dodatečně zlegalizovat, a měly by být proto zbourány,“ uvedl Kverulant.org.

 

Na snímku z mapy Vodohospodářského ústavu TGM je vidět, že v místě dnešní zástavby v minulosti nic nebylo a že aktivní zátopová zóna zasahuje přes polovinu dnes zastavěných parcel. Čísla v červeném kolečku vyznačují umístění budov Prague Mariny II.

PRAHA-praguemarina1
Včera, 17:00
Plastové trdelníky na barokních fasádách, výlohy polepené fotkami potravin, historické okenice ověšené policemi s matrjoškami....
Včera, 14:42
Rada Prahy 2 schválila výpůjčku části nemovitosti parku Karlovo náměstí společnosti Rehwaldt Till pro průzkum...
Včera, 13:25
Městská knihovna v Praze otevírá sousedskou dílnu DOK16, kterou najdete v kobce č. 16 na...
Včera, 12:18
S možným rozšířením parkovacích zón navrženým některými městskými částmi dnes souhlasila Rada hlavního města Prahy....
Včera, 11:44
Soudních znalců ubývá, důvodem jsou podle Ilji Žukova z Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana...
Včera, 07:48
Koronavirus sice postavil téměř všechno na hlavu, ale ne všude se zastavily práce. A tak...
2.6.2020
Průřez tvorbou Jaroslava Gutha z posledních let bude v Písecké bráně k vidění do 7....
2.6.2020
Neveselou zprávu nám potvrdili pořadatelé. Akce se měla konat v půli června na Kulaťáku. Takže...
JIŘÍ POSPÍŠIL
2.6.2020
Místo, které by připomínalo a zároveň umožňovalo seznámit se zvěrstvy totalitních režimů v Praze doposud chybí....
2.6.2020
Pamatujete si slavnou scénu z trezorového filmu Karla Kachyni Ucho, kde svou životní roli zahrála...
Reklama