Strážníci v Praze řešili 45 porušení zákazu vycházení

Strážníci v Praze za prvních 24 hodin od zavedení zákazu nočního vycházení zjistili 45 případů jeho porušení. Údaj zahrnuje i přestupky za shlukování více než dvou lidí.

Médiím to sdělila mluvčí Městské policie hlavního města Prahy Irena Seifertová. Zákaz vycházení mezi 21:00 a 05:00 začal platit v celé zemi od středy. Výjimky se týkají jen cest do práce, k lékaři, ochrany zdraví či majetku a venčení psů, a to do půl kilometru od domu.

Městská policie nasazuje denně podle Seifertové do výkonu služby maximální možný počet strážníků, kteří se vedle kontroly mimořádných opatření věnují i dalším činnostem. Nově zavedená opatření týkající se nočního zákazu pohybu venku řeší stejně jako všechna platná opatření při běžné službě. Reaguje rovněž na oznámení na tísňové lince. „Prioritou pro nás i nadále zůstávají kontroly prostředků městské hromadné dopravy a souvisejících prostor,“ doplnila Seifertová.

Ve středu strážníci zjistili celkem 354 porušení mimořádných protikoronavirových opatření, ať už jde o zákaz vycházení, shlukování lidí, pití alkoholu na veřejnosti či třeba nošení roušek. Za tato porušení uložili 17 pokut za 6600 korun, 15 porušení oznámili správnímu orgánu. V ostatních případech stačila domluva.

Maximální výše pokuty na porušení mimořádných protikoronavirových opatření může činit až 10.000 korun. „Ve sporných případech strážník na místě nikdy neuzavře věc pokutou, ale oznámí ji správnímu orgánu, kde může dotyčná osoba lépe reagovat a obhajovat svůj pobyt venku,“ poznamenala Seifertová. Strážníci při kontrole občanů vždy uvítají, když bude kontrolovaný člověk schopen doložit oprávněnost svého pobytu na místě. Ke kontrole mohou být vyzváni i lidé venčící psy, dodala mluvčí.

Specifickou komunitou jsou lidé žijící na ulici, tedy bezdomovci či drogově závislí. Městská policie na tísňové lince přijala několik oznámení, která se týkala výhradně lidí bez domova nebo pití alkoholu na veřejnost. Strážníci je mohou z místa vykázat, ukládání pokut není v těchto případech účinné, protože jde o nemajetné lidi mnohdy s obrovskými dluhy.

ČTK

Dnes, 15:50
V ulici U Vršovického nádraží zrekonstruovala Praha 10 čtrnáct nových bytů, které má radnice v...
Dnes, 14:30
Dva lidé čelí obžalobě v souvislosti s loňským úmrtím mladíka po požití drog v jednom...
Dnes, 13:00
Komerční článek
Množství městského odpadu s postupem let stále roste. Odpadem se stávají i věci, které jsou funkční,...
Dnes, 13:00
Neviditelná výstava, která funguje již devátým rokem v prostorách pražské Novoměstské radnice, bojuje kvůli opatřením...
Dnes, 09:40
Někteří provozovatelé kadeřnictví v Praze si zoufají nad svou aktuální finanční situací. Kvůli uzavření na...
Dnes, 08:00
Ve vozovém parku pražského dopravního podniku (DPP) budou od dnešního dne už jen nízkopodlažní autobusy. Podnik vyřadí...
Včera, 17:00
Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo...
Policie_ilustrační foto
Včera, 16:53
Koncem minulého měsíce jsme vás informovali o zatčení italského státního příslušníka Riccarda Pastoreho. Stalo se...
Včera, 14:20
Přehrazením přechodu pro chodce u budovy ministerstva životního prostředí včera aktivisté během několika minut ochromili...
Včera, 13:00
Už před zahájením otevírací doby čekali lidé před palácem Kinských na Staroměstském náměstí, aby se...
Včera, 11:50
V Praze vyjelo kvůli napadanému sněhu všech 73 sypačů určených na úklid nejdůležitějších ulic. Do terénu byly...
Reklama