Stromovka ožije Olympijským festivalem

Fanoušci českých 116 sportovců, kteří odjeli soutěžit na Letní olympijské hry do Tokia, můžou společně sledovat slavnostní zahájení her. Již tento pátek od 13 hodin v nově vybudovaném areálu Olymp v pražské Stromovce. O hodinu dřív na stejném místě začíná Olympijský festival.

Své brány festival otevře již 23. července v devět hodin ráno. Jeho návštěvníci si budou moci vyzkoušet 47 sportů. Na místě bude mimo jiné 11 tenisových kurtů, prostory pro florbal, lukostřelbu nebo atletiku. „Hlavním cílem letošních Olympijských festivalů je vrátit děti ke sportu. Proto festival v Praze nabídne 47 sportů k vyzkoušení a například zbrusu nový skatepark, který pak Praze zůstane. Na jeho vzniku se podílel i náš reprezentant ve skateboardingu Maxim Habanec,“ uvedla manažerka komunikace festivalu Veronika Linková.

Olympiáda pro děti

Ve skateparku v areálu Olympu ve Stromovce se budou denně konat workshopy pro veřejnost, kde bude zdarma k zapůjčení potřebné vybavení, stejně jako ukázky profesionálních jezdců a závody české reprezentace. Na tenisových kurtech si budou moci návštěvníci zdarma zahrát nebo sledovat plánovaná exhibiční utkání. Čeští reprezentanti se představí i na florbalovém hřišti, které bude rovněž otevřené veřejnosti.

Speciální program čeká nejen děti v prostorách vyhrazených pro atletiku, kde trenéři mimo jiné představí hry a průpravná cvičení atletické všestrannosti. Lidé si mohou rovněž vyzkoušet například lukostřelbu, otestovat své dovednosti na závodních jízdních kolech nebo zahrát plážový volejbal. Těšit se mohou také na prostory vyhrazené pro golf, bobový trenažér nebo workout hřiště.

Náklady na zbudování areálu jsou podle Linkové 3,5 milionu korun. Jeho provoz po dobu olympiády, tedy od 23. července do 8. srpna, by měl stát 7,6 milionu korun. Festival finančně podpořil i magistrát, který tentokrát nebude instalovat velkoplošné obrazovky na žádném pražském náměstí, jak tomu bývalo v předcovidové minulosti. V jeden okamžik může areál navštívit nejvýše 2500 osob. Kapacita areálu musí splňovat pravidla pro organizaci venkovních akcí, která souvisí s covidem-19. Každý návštěvník s výjimkou dětí do šesti let bude muset rovněž prokázat, že je neinfekční.

Olympijský festival se konal poprvé na Letné v roce 2014 při zimní olympiádě v Soči. Od té doby získal mezinárodní přesah, převzal ho Mezinárodní olympijský výbor a v létě 2021 se uskuteční již ve zhruba dvaceti zemích po celém světě.

Česká želízka v ohni

Japonské Tokio hostí olympiádu již podruhé, poprvé to bylo v létě 1964. Potrvá od 23. července do 8. srpna. Kvůli protiepidemickým opatřením se její konání o rok zpozdilo z původně plánovaného termínu v roce 2020. Českou republiku bude na 32. olympiádě reprezentovat 116 sportovců. Z minulé olympiády v brazilském Riu de Janeiru si přivezl jednu zlatou medaili judista Lukáš Krpálek a po stříbrné kanoista Josef Dostál a cyklista Jaroslav Kulhavý. Bronzových bylo celkem sedm, mimo jiné pro tenistku Petru Kvitovou nebo Barboru Špotákovou v hodu oštěpem.

V letošním roce se dobré umístění očekává u již zmiňovaného Krpálka. Od poslední olympiády získal v roce 2018 titul mistra Evropy a o rok později se stal mistrem světa. Mezitím se ovšem přesunul do váhové kategorie nad 100 kg, kde je obrovská konkurence. Do Tokia se vypravil rovněž medailista z Ria Dostál. Silné zastoupení mají na hrách i čeští tenisté – vedle Kvitové bude o cenný kov bojovat také například Barbora Krejčíková, která právě vyhrála tenisový turnaj Prague Open. Je ve výborné formě, šlo už o její třetí vítězství v řadě.

Velkou nadějí je také trojnásobný mistr světa v lezení Adam Ondra, plavkyně Barbora Seemanová, vodní slalomář Jiří Prskavec nebo parkuristka Anna Kellnerová, dcera nedávno zesnulého miliardáře a filantropa Petra Kellnera.

Po skončení LOH se do Tokia sjedou paralympijští sportovci. Z Česka tam odletí 28 sportovců zastupujících osm sportovních disciplín.

Zdroj: ČTK

Dnes, 12:17
Spolek Občané Prahy 1 protestuje proti výstavbě čtyřpatrového proskleného obchodního domu na náměstí Miloše Formana...
Dnes, 08:18
V Praze bylo ke konci loňského roku hlášeno 90 183 psů, tedy o 4150 více...
Včera, 14:22
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:22
Život v metropoli se neustále zdražuje. Ceny potravin, služeb nebo nájmů jsou nad republikovým průměrem...
3.8.2021
Pražská zoo plánuje investovat zhruba 81 milionů korun do ubikací a výběhů pro velbloudy, voliéry...
3.8.2021
Na hlavních komunikacích v Praze v rámci letošní stavební sezóny probíhá a bude ještě probíhat...
2.8.2021
Transfuzní oddělení Zbraslav (Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2) hledá dobrovolné dárce krve, mimo jiné kvůli...
2.8.2021
Po devíti letech se v pražské zoologické zahradě narodilo další mládě velblouda dvouhrbého domácího. Pražské...
2.8.2021
Celý týden zaměstnávala pražské hasiče likvidace následků požáru skladu drogistického zboží v pražské Uhříněvsi minulou neděli....
2.8.2021
Od neděle 1. srpna jezdí řidiči po D1 v úseku Mirošovice – Hvězdonice bez omezení...
30.7.2021
Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a patrně půjde do...
Reklama