Studenti Univerzity Karlovy chtějí praktickou výuku, vyzvali vládu k obnovení

Zástupci studentů v Akademickém senátu Univerzity Karlovy (UK) v otevřeném dopise vyzvali vládu, aby zajistila co nejdřívější obnovení praktické výuky ve vysokých školách, rozhodla o prominutí poplatků za delší studium minimálně o období uzavření škol a kompenzovala školám finanční ztráty, které by z toho plynuly.

Výuka na vysokých školách funguje od minulého jara kvůli epidemii covidu-19 téměř nepřetržitě jen na dálku. Prezenčně se nyní smí konat praktická výuka v lékařských, zdravotnických či farmaceutických oborech nebo praxe studentů z pedagogických fakult. Zástupci vysokých škol již dříve upozorňovali, že praktická výuka je i v řadě dalších oborů, zejména například biologických či chemických, kde se distančně nahradit nedá.

„Vysokoškolské studium je založené na samostudiu, vnitřní motivaci a píli, ale také na praktických zkušenostech v laboratořích, nemocnicích, archivech, výzkumných výjezdech za odborného vedení svých pedagogů. Vyzýváme k prioritnímu, odpovědnému a předvídatelnému plánování otevření vysokých škol, praktickou výukou počínaje,“ apelují studenti.

Brněnské univerzity nehledí na podobu maturit. Podmínkou je ukončené středoškolské vzdělání

Podle místopředsedy Akademického senátu a jednoho z autorů výzvy Davida Hurného je potřeba, aby vláda umožnila praktickou výuku všem a zohlednila i to, že někteří studenti kvůli protikoronavirovým opatřením budou muset prodloužit studium. Vláda by podle něj neměla nechat studenty za to platit poplatky. Zároveň by ale měla kompenzovat stipendijní fondy, do kterých běžně tyto poplatky plynou. „Vysoké školy už to nejsou schopny dotovat ze svých prostředků,“ řekl.

Pokud by školy studentům poplatky odpustily a zároveň nedostaly od státu peníze navíc, mělo by to podle Hurného ve výsledku negativní dopad na nejúspěšnější studenty, kteří dostávají stipendia. Hurný připomněl, že už loni na jaře školy odpouštěly studentům poplatky, což také mělo dopad na stipendijní fondy.

Podotkl, že třeba studenti dvouletých magisterských oborů, kteří nastoupili v minulém akademickém roce a letos v červnu by měli zakončit studium, byli prezenčně ve škole pouze jeden semestr, a to ten první, kdy se teprve seznamovali s novým prostředím. Studenti si podle Hurného uvědomují závažnost epidemie a nutnost podrobit se přísným bezpečnostním pravidlům, ale zároveň se chtějí vzdělávat, aby pak i jako odborníci mohli pomáhat s řešením dopadů pandemie. K tomu je ale potřeba, aby se vysoké školy staly pro vládu stejnou prioritou jako jsou školy základní a střední, dodal zástupce Akademického senátu UK.

adp/ČTK

Dnes, 14:37
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
Dnes, 12:06
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
Dnes, 11:13
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 11:13
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
Včera, 18:10
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
Včera, 14:21
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
Včera, 13:58
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
Včera, 08:57
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
Včera, 04:50
Sofijské náměstí v Modřanech, dříve zanedbané místo připomínající jen nudný širší chodník, se loni v...
Včera, 04:39
V oblasti Košíř a Motola scházejí místa v prvních třídách základních škol a některé základky...
18.4.2021
Do počátku května si můžete ve výkladech bubenečského Skleňáku prohlédnout díla malíře, grafika a výtvarného...
Reklama