Studenti Univerzity Karlovy chtějí praktickou výuku, vyzvali vládu k obnovení

Zástupci studentů v Akademickém senátu Univerzity Karlovy (UK) v otevřeném dopise vyzvali vládu, aby zajistila co nejdřívější obnovení praktické výuky ve vysokých školách, rozhodla o prominutí poplatků za delší studium minimálně o období uzavření škol a kompenzovala školám finanční ztráty, které by z toho plynuly.

Výuka na vysokých školách funguje od minulého jara kvůli epidemii covidu-19 téměř nepřetržitě jen na dálku. Prezenčně se nyní smí konat praktická výuka v lékařských, zdravotnických či farmaceutických oborech nebo praxe studentů z pedagogických fakult. Zástupci vysokých škol již dříve upozorňovali, že praktická výuka je i v řadě dalších oborů, zejména například biologických či chemických, kde se distančně nahradit nedá.

„Vysokoškolské studium je založené na samostudiu, vnitřní motivaci a píli, ale také na praktických zkušenostech v laboratořích, nemocnicích, archivech, výzkumných výjezdech za odborného vedení svých pedagogů. Vyzýváme k prioritnímu, odpovědnému a předvídatelnému plánování otevření vysokých škol, praktickou výukou počínaje,“ apelují studenti.

Brněnské univerzity nehledí na podobu maturit. Podmínkou je ukončené středoškolské vzdělání

Podle místopředsedy Akademického senátu a jednoho z autorů výzvy Davida Hurného je potřeba, aby vláda umožnila praktickou výuku všem a zohlednila i to, že někteří studenti kvůli protikoronavirovým opatřením budou muset prodloužit studium. Vláda by podle něj neměla nechat studenty za to platit poplatky. Zároveň by ale měla kompenzovat stipendijní fondy, do kterých běžně tyto poplatky plynou. „Vysoké školy už to nejsou schopny dotovat ze svých prostředků,“ řekl.

Pokud by školy studentům poplatky odpustily a zároveň nedostaly od státu peníze navíc, mělo by to podle Hurného ve výsledku negativní dopad na nejúspěšnější studenty, kteří dostávají stipendia. Hurný připomněl, že už loni na jaře školy odpouštěly studentům poplatky, což také mělo dopad na stipendijní fondy.

Podotkl, že třeba studenti dvouletých magisterských oborů, kteří nastoupili v minulém akademickém roce a letos v červnu by měli zakončit studium, byli prezenčně ve škole pouze jeden semestr, a to ten první, kdy se teprve seznamovali s novým prostředím. Studenti si podle Hurného uvědomují závažnost epidemie a nutnost podrobit se přísným bezpečnostním pravidlům, ale zároveň se chtějí vzdělávat, aby pak i jako odborníci mohli pomáhat s řešením dopadů pandemie. K tomu je ale potřeba, aby se vysoké školy staly pro vládu stejnou prioritou jako jsou školy základní a střední, dodal zástupce Akademického senátu UK.

adp/ČTK

Dnes, 04:00
Loňské náklady na péči o pacienty s Parkinsonovou chorobou se vloni přehouply přes 400 milionů...
Včera, 13:25
V červnu má vyjet v Praze nová tramvajová linka 19. Tedy doufejme, že druhý pokus...
9.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
9.4.2021
Na náměstí Bratří Synků v pražských Nuslích srazilo dnes po poledni nákladní auto muže, který...
9.4.2021
Park na Vítkově projde výraznou obnovou. Přestože zůstane zachován jeho přírodní ráz, park získá reprezentativní...
9.4.2021
V hale O2 universum se dnes uskuteční zkouška velkokapacitního očkovacího centra, které bude provozovat Ústřední...
8.4.2021
Ve středu 7. dubna byla spuštěna sbírka trvanlivých potravin, drogerie a hygienických prostředků v Horních...
Sázení třešňové aleje u Čihadla nad Točnou
8.4.2021
Šestnáct třešní bylo nedávno vysázeno kolem polní cesty nad Točnou u Čihadla. Doplnily tak pět...
Alena Hrdličková oslavila 100 let.
7.4.2021
Bývala součástí pražské prvorepublikové smetánky, přátelila se i s filmovou hvězdou Adinou Mandlovou. Klientka Alzheimercentra...
7.4.2021
Kostel Nejsvětější Trojice na Malostranském hřbitově se může pochlubit novými varhanami.
7.4.2021
Pavel Tekel se narodil na Slovensku v období první republiky. Zažil II. světovou válku, Slovenský štát,...
Reklama