4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

Stým pacientem záchranné stanice pro volně žijící živočichy byl racek obtěžkaný montážní pěnou

Na svoji poslední návštěvu Prahy zřejmě jen tak nezapomene racek bělohlavý, kterého před týdnem přijali do Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy.

Reklama

Ke zvířeti v nesnázích záchranáře na Janáčkovo nábřeží přivolali pracovníci Povodí Vltavy 29. ledna odpoledne. Tento návštěvník z pobřeží Černého moře si totiž namočil nohy do montážní pěny, která zaschla a bránila mu v pohybu.
Veterinární lékařka racka montážní pěny i odpadu, který se na ni nalepil, zbavila a pacienta vyšetřila. Naštěstí však pták kromě tohoto netypického obutí neměl žádné zranění a byl v dobré kondici. Proto byl hned následující den vypuštěn zpátky na Vltavu. Racek se stal stým pacientem záchranné stanice přijatým v tomto roce.

5 nejlepších zoologických zahrad v Praze, které ještě neznáte. Kam vyrazit za zvířátky?

Racek bělohlavý patří mezi druhy velkých bělohlavých racků. Jeho původní domovinou je oblast Černého a Kaspického moře, odkud se během druhé poloviny dvacátého století rozšířil do vnitrozemí Evropy.
Na území České republiky zalétávají tito ptáci pravidelně a nejčastěji se s nimi můžeme setkat během zimních měsíců, kdy vyhledávají nezamrzající vodní plochy.
Jeho potravu tvoří nejčastěji ryby, ale nepohrdne ani odpadky. A na nich nejspíš hodoval i náš pacient, který se zřejmě vydal nasytit ke kontejnerům či na skládku, kde si stoupl do montážní pěny.
Pro mladého racka naštěstí všechno dobře dopadlo a snad si dá příště při shánění potravy větší pozor.
Jeho další cestu a život pomůže zmapovat ornitologický kroužek, kterým byl před vypuštěním označen.

Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy je součástí příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy a jejím posláním je pomáhat zraněným a jinak handicapovaným volně žijícím živočichům s cílem vrátit je po zotavení zpět do pražské přírody.
Ročně stanice přijme více než 3 000 živočichů a je tak nejvytíženější ze všech záchranných stanic v České republice.
V roce 2015 přijala celkem 3 036 živočichů, v roce 2016 dokonce 3 707 živočichů.
Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy je součástí Národní sítě záchranných stanic České republiky, která sdružuje záchranné stanice v Česku a garantuje vysokou odbornou úroveň péče o volně žijící živočichy.
Záchrannou stanici pro hlavní město provozuje od roku 2012.

Praha má své zookoutky

Stanice sídlí v pražských Jinonicích, funguje 365 dní v roce a její pracovníci se dvěma zásahovými vozidly několikrát denně vyjíždějí k případům zraněných živočichů po celé Praze.
Stanice provozuje pohotovostní nonstop linku 773 772 771, která slouží jako ohlašovna, kde mohou lidé oznámit nález zraněného či jinak handicapovaného živočicha, a zároveň jako telefonická poradna pro veřejnost v otázkách týkajících se volně žijících živočichů a jejich záchrany.
Díky telefonickým konzultacím, které pracovníci záchranné stanice poskytují, se leckdy podaří zabránit zbytečným zásahům a odchytům zvířat.
Stanice je součástí střediska Ekologická výchova Lesů hl. m. Prahy a zapojuje se do environmentálně zaměřených programů a aktivit, které středisko pro Pražany celoročně připravuje. Pracovníci stanice se tak veřejnosti snaží přibližovat život volně žijících živočichů, problematiku jejich ochrany i náležitosti péče o volně žijící živočichy.

racek 2
(Lesy hl. m. Prahy)
Včera, 17:05
V pražských Řepích v Mrkvičkově ulici bude v červnu otevřeno nové parkoviště pro rezidenty a...
Včera, 13:43
Když ho odsoudili, tak se po něm na několik let slehla zem. Muž ve věku...
Včera, 11:30
Při příležitosti Mezinárodního dne proti policejní brutalitě, který připadl na 15. března, byla v pivním...
Včera, 10:55
Praha 5 a studio A69–architekti zvou na výstavu PLZEŇSKÁ/MOTOL, která široké veřejnosti představuje urbanisticko-architektonickou studii...
Včera, 09:34
Výstavu modelů staveb Adolfa Loose (1870 v Brně – 1933 v rakouském Kalksburgu) od prof....
23.3.2019
Pražský magistrát dá neziskovým organizacím dotaci 6,25 milionu korun na mobilní výdej jídla pro lidi...
23.3.2019
Azylový dům byl otevřen v Horáčkově ulici v Praze 4. Bude sloužit k ubytování sociálně...
23.3.2019
Pražská vlaková linka S34 bude v Čakovicích prodloužena po bývalé vlečce cukrovaru až k místnímu...
23.3.2019
U tohoto rozhodně neobědvejte. To, že celníci s policií chodí na návštěvu do SAPY v...
23.3.2019
Za radnici Prahy 3 mu o dva dny později při této příležitosti pogratuloval starosta Jiří...
Reklama