mapa regionů
zavřít mapu

Tváře Evropy/Faces of Europe. Takový název nese mezinárodní výstava, která je instalována v Muzeu Policie ČR a zájemci si ji mohou projít online. Přináší svědectví o ženách, které byly vězněny v koncentračním táboře Ravensbrück a o jejich odolnosti.
„Tato výstava má obrovský přesah,“ uvedl ředitel Muzea Policie ČR Radek Galaš v rámci online vernisáže, která se uskutečnila 11. ledna. Zdůraznil, že dokument, zahrnující 27 příběhů, které jsou doplněny 24 velkoformátovými portréty žen ze 13 evropských zemí, je historickou pamětí, která dává další význam slovům, že „to už se nikdy nesmí opakovat“. Materiály poskytl Mezinárodní ravensbrücký výbor a Památník Ravensbrück. O realizaci online výstavy se společně s Muzeem Policie ČR zasloužily také Ministerstvo vnitra ČR, Hasičský záchranný sbor a Památník Lidice. Spolupracovali další dobrovolníci.
Radek Galaš vyzdvihl práci Kateřiny Kočkové, která měla v gesci umělecké poradenství a mezinárodní komunikaci. Zároveň je dcerou Miroslavy Berdychové, rozené Teplé (1914-1995) – předválečné členky KSČ, členky protinacistického odboje a jedné z žen, jejichž příběh je na výstavě zaznamenán. Peklem koncentračního tábora – Mauthausenu – si prošel i otec Kateřiny Kočkové. „Z šestnácti židovských příbuzných, o nichž vím jen málo, přežily válku jen dvě ženy,“ uvedla.
„Rodiče se mnou nikdy nemluvili o hrůzách z tábora. Má matka začala o svých zkušenostech v koncentračním táboře mluvit až ve stáří s mými syny. Uvedla, že k přežití jí pomohla solidarita s ostatními, vzájemná pomoc a udržování kultury, ale hlavně to, že před válkou aktivně sportovala,“ píše Kateřina Kočková mimo jiné v brožuře, která je součástí výstavy a je taktéž dostupná na webu Muzea Policie ČR.
Ravensbrück Kateřina Kočková navštívila v roce 1995, krátce před maminčinou smrtí. Poté začala pátrat po historii, zúčastnila se pracovního tábora, stala se členkou Sdružení politických vězňů a pozůstalých, je členkou Mezinárodního ravensbrückého výboru, kde jsou i tři ženy, které byly v Ravensbrücku vězněny jako děti (jedna z nich – Jevgenija Bojko – se tam v roce 1944 narodila).
V doprovodné brožuře jsou zaznamenány příběhy vězenkyň prostřednictvím jejich dcer či jiných blízkých. Příběhy lze přečíst v češtině a angličtině, přibýt by postupně měly i francouzština, němčina, polština, ruština a italština. „Výstava je v ČR také doplněna některými dobovými artefakty a publikacemi, videospoty, rozhovory s odborníky a audiozáznamem. Výstava je plánována do konce února 2021, v elektronické podobě bude dostupná i později,“ je uvedeno na webu Muzea Policie ČR.
Na videu, jehož prostřednictvím lze výstavu navštívit, je ke shlédnutí i záznam online přenosu vernisáže. Uvedení výstavy bylo plánováno k loňskému 75. výročí osvobození Ravensbrücku, což se ale vzhledem k pandemii covid-19 nepodařilo zrealizovat. Proto je výstava nyní pořádána virtuálně na webu muzeumpolicie.cz.