SŽDC zvýší kontrolu trakčního vedení na pražské železnici

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) bude kvůli víkendovým výpadkům železniční dopravy v Praze častěji kontrolovat vybrané železniční úseky. Státní organizace tak chce předejít případným dalším potížím na tratích, sdělila mluvčí Správy železnic Kateřina Šubová.

Dráty spadlé na koleje v tunelech mezi Vršovicemi a hlavním nádražím omezily železniční dopravu v sobotu dopoledne, kdy byly některé rychlíky vyjíždějící z Prahy zrušeny, na jiné lidé čekali na nádražích i dvě hodiny. O den později pak porucha trakčního vedení zastavila provoz na pražském Masarykově nádraží. Vlaky do Kolína, Lysé nad Labem či Kralup nad Vltavou musely mimořádně začínat i končit na hlavním nádraží, v Holešovicích nebo ve Vysočanech. Oprava trvala skoro celý den a provoz byl plně obnoven až večer.

Podle serveru zdopravy.cz byl v úseku mezi odstavným nádražím, Vršovicemi a hlavním nádražím výpadek trolejového vedení za poslední dva týdny už podruhé, protože troleje jsou ve špatném stavu a na jejich výměnu se teprve čeká.

SŽDC v souvislosti s problémy ve Vršovicích nyní zavádí nad rámec standardní údržby a zvýšeného dohledu pravidelné noční kontroly a denní kontroly inkriminovaných úseků a dále pak týdenní pantografovou zkoušku.

V případě víkendových mimořádností šlo podle správy železnic o závady bočních držáků na nosných lanech trakčního vedení. Uvedené závady se podle Šubové běžnou kontrolou nedají odhalit.

Mluvčí také uvedla, že současná situace nijak nevybočuje z dlouhodobého průměru, ačkoliv poslední problémy mohou působit jako příliš časté, především kvůli výskytu v krátké době a vzhledem k velkým omezením v dopravě. To však bylo podle ní dáno specifiky a koncentrací železnice v Praze. Velký vliv má podle mluvčí především počasí, které je nejčastější příčinou poruchovosti trakčního vedení. V případě víkendových problémů v Praze však hlavní příčinou bylo opotřebení trolejí.

SŽDC letos ke konci října zatím evidovala 511 poruch a mimořádných událostí spojených s problémy na trakčním vedení. Během celého loňského roku se stalo 672 takových událostí.

Zdroj: čtk

Stromovku zkrášlilo 17 tisíc macešek. Na jaře vyjedou narcisy a tulipány

Včera, 15:31
Ve středu ráno hořelo ve dvou domech ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích.
Včera, 10:59
Tak tenhle týden nám pšenka moc nepokvete. Koncertů je jak šafránu.
Včera, 09:46
V rámci podpory kulturních institucí v době po koronavirové krizi se hlavní město rozhodlo umožnit...
29.6.2020
Kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru v lokálních ohniscích stát od úterý zpřísní některá omezení na...
29.6.2020
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) má negativní i druhý test na covid-19. Nařízená karanténa mu...
29.6.2020
Festival psího masa v čínském městě Jü-lin pořádně hnul žlučí Jiřímu Pospíšilovi (TOP09). Zvířata zde...
27.6.2020
Koronovavirová pandemie tvrdě zasáhla kulturu, nejinak tomu je v případě Musea Kampa. Přesto je tu...
27.6.2020
Plány na změny v pražské infrastruktuře i výstavba chybějících bytů nejsou jen palčivou otázkou dnešních...
26.6.2020
V pátek 5. června před 14. hodinou projela stanicí Stodůlky souprava metra s cestujícími. O...
26.6.2020
V Točné každoročně pořádají Antonínskou pouť. Letos se ovšem vzhledem k dozvukům koronavirové pandemie nekonala....
Reklama