Tajemné podzemí v Hloubětíně. Lidé by se mohli podívat do Fejkovy pískovny už letos

Hutě, severní část Hloubětína, skrývají jedinečnou baňsko-technickou památku – Fejkovu pískovnu, známou také pod názvem Bílý kůň. Druhé jméno je ale nesprávné a vychází z topografického omylu.

Velký podzemní prostor se i díky Svazu ochránců přírody podařilo vyčistit od hromady odpadků, které lidé do útrob „koně“ naházeli, a následně se začalo vymýšlet, co s památkou dělat dál.
„Několik posledních let řešíme, jak prostor zpřístupnit veřejnosti. Vzhledem k tomu, že je to otázka nejen peněz, ale také bezpečnosti, nejde to tak rychle, jak bychom si přáli. Teď už to konečně vypadá nadějně. Věříme, že první návštěvníky budeme moci dolů pustit už letos. Máme už také všechny podklady pro to, abychom zadali studii na úpravu plochy na povrchu. Předpokládáme zde nejen úpravu zeleně a umístění laviček, ale také domek nabízející potřebné zázemí pro návštěvníky,“ uvedla místostarostka Prahy 14 Irena Kolmanová.

Dřív přísně utajovaný vnitroblok v Holešovicích. Praha 7 teď k němu získala přístup

Fejkova pískovna pochází patrně z konce 19. století, původnímu účelu sloužila do konce 2. světové války, po které byla přeměněna na podzemní sklad ovoce a zeleniny. Tehdy byl zavezen hlavní vstup a nadzemní část pískovny sutí a struskou z průmyslových objektů ČKD, poškozených bombardováním.
Sklady přestaly být využívány v 80. letech 20. století a pískovna byla postupně větracími a vstupními otvory zanášena místními obyvateli, kteří zaplnili část prostor odpadem.

Podzemní pískovna se rozkládá na ploše přibližně 75 na 75 metrů, rozdělená na tři prostory v různých výškových úrovních, oddělené několika chodbami. Všechny tři prostory jsou nevyzděné (kromě tří místností za původním vstupem zasypaným struskou), vylámané přímo v pískovci v podobě sálů vysokých čtyři – pět metrů.

Zdroje: Čtrnáctka, Jiří Kalina, Správným směrem; Věstník Klubu Za starou Prahu, 2006

hutě go
(Google Maps)
Včera, 18:29
Areál řevnického amfiteátru bude ve dnech 5. a 6. června zet prázdnotou. Vzhledem k aktuální...
Včera, 14:50
Některé radnice pražských městských částí poskytují svým obyvatelům dezinfekci pro osobní potřebu, další nabízí dezinfekci...
Včera, 14:35
K úmrtí zdravotní sestry z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem, přispěl...
Včera, 13:24
Omezení se nijak nedotkla základních služeb, kontroly, údržby a zásahy, které jsou nezbytné pro zajištění...
Nemocnice na Bulovce
30.3.2020
V Nemocnici na Bulovce je nyní devět zdravotníků nakažených novým typem koronaviru. Nemocnice zvyšuje počet...
30.3.2020
Novinkou v rozpočtu města je vyhrazená částka jeden milion korun, určená pro takzvané participativní rozpočtování....
30.3.2020
Osmadvacetiletý muž se vydal se dvěma kamarády do lesa v Březině pro dříví, které nebylo...
29.3.2020
Smyslem projektu Nevyhazuj to je dát nepotřebným věcem nový domov a darovat je lidem, kteří...
29.3.2020
Nový babybox byl instalován na přání nemocnice v Mělníku v pavilonu T, který je vlevo...
29.3.2020
Zvýšení bezpečnosti provozu a současně zkrácení jízdních dob vlaků umožní právě dokončovaná rekonstrukce celkem šesti...
Reklama