20℃
Dnes je 22. září , svátek má Darina

Taxík Maxík pro seniory a lidi s handicapem je dostupný i na Praze 5

Městská část Praha 5 využívá služeb projektu Maxík Taxík, který realizovaly Nadace Charty 77-Konto Bariéry, Senzační Senioři a společnost Česká lékárna holding provozující síť lékáren Dr. Max. Primárně je určen k seniorské dopravě, přepravováni jsou ale také lidi s handicapem a jejich doprovod.

Reklama

Nákupy, úřady, nemocnice i výlety

Pátá městská část se zapojila – stejně jako Ústí nad Orlicí a Kutná Hora – v roce 2016, projekt byl zahájen o rok dřív ve městech Liberec a Prachatice. Letos se přidají Most, Svitavy a Benešov.

Ze všech měst máme velmi pozitivní zpětnou vazbu. Cílem cest jsou nejen zdravotnická zařízení, nákupy či úřady a instituce, ale i návštěvy divadel, knihoven a kulturních akcí. Skupinky seniorů využívají Taxík Maxík i pro plánované výlety či celodenní akce (vernisáže výstav, svátky seniorů či módní přehlídky). Projekt tak přesahuje rovinu specializované dopravy, ale má i socializační a integrační roli. Jednotlivé Taxíky Maxíky najezdí měsíčně až 1 500 km a přepraví až 500 osob, průměrný věk klientů se pohybuje kolem 80 let,“ uvedla pro Náš REGION tajemnice ředitelky Nadace Charty 77-Konta Bariéry Gabriela Švagrová.

Jen senioři nad 60 let

Do projektu se mohou zapojit všechna města, která garantují jeho minimálně pětiletou udržitelnost a zajistí financování provozu služby ve svém rozpočtu. Město získává velkoprostorové vozidlo a samo vybírá provozovatele služby ze svého rozpočtu a nastavuje konkrétní přepravní podmínky. Nejedná se v žádném případě o druh taxislužby, klienti se objednávají v předstihu, platí městem nastavenou sazbu (za jízdu či za kilometr),“ dodala. Slavnostní předání vozidel letošního ročníku se uskuteční 4. prosince v Praze.

Místostarosta Prahy 5 Petr Lachnit uvedl, že Maxík Taxík krouží Prahou 5 od ledna. Přepravuje výhradně seniory nad 60 let a občany městské části se zdravotním a tělesným postiženým starší 35 let, kteří jsou klienty Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 (CSOP Praha 5) na základě smlouvy o poskytování úkonů pečovatelské služby,“ dodal. Právě CSOP Praha 5 dostalo loni od nadace vozidlo coby dar. O službu je na Praze 5 velký zájem, Taxík Maxík zaveze zájemce po celé Praze. Cena jízdného je pro klienty výhodná, 60 korun za osobu za jednu hodinu jízdy. Doprovod, který si může klient vzít, platí stejnou cenu,” dodal Lachnit. Díky službě se lidí cítí mobilnější.

Před 2 hodinami
Městská doprava na ruzyňské letiště se potýká v posledních letech s kapacitními problémy. Nejezdí tam...
Staroměstské náměstí
Dnes, 09:01
V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat....
Včera, 18:33
Před budovou Národního technického muzea (NTM) na pražské Letné probíhá Recyklační víkend. Výměnou za své...
Včera, 15:13
Budoucí podobu historických budov v centru Prahy, které jsou spojené s palácem Savarin a tvoří...
Včera, 15:03
Bohemka na domácím stadionu zůstává neporažena. Po posledním dramatickém utkání se Zlínem, ale nebyl trenér...
Včera, 11:30
Sochař Jan Hána se narodil 28. října 1927 v Dobronicích u Bechyně, kde začal pracovat...
Včera, 10:44
Heřmaňák pravidelně každou sobotu navštěvuje na Řezáčově náměstí v Praze 7 zhruba tisícovka zákazníků. Do...
20.9.2019
Od pátku 20. září auta už neprojedou ani nezaparkují na Mariánském náměstí, ze kterého se...
20.9.2019
Chlap bídná - Nádoba hříšná. Pod tímto názvem se "skrývá" asi tři hodiny zábavy, kdy...
20.9.2019
V sobotu 21. září 2019 pořádá Dopravní podnik hl. m. Prahy tradiční Den otevřených dveří,...
Reklama