-5℃
Dnes je 19. leden , svátek má Doubravka

Taxík Maxík pro seniory a lidi s handicapem je dostupný i na Praze 5

Městská část Praha 5 využívá služeb projektu Maxík Taxík, který realizovaly Nadace Charty 77-Konto Bariéry, Senzační Senioři a společnost Česká lékárna holding provozující síť lékáren Dr. Max. Primárně je určen k seniorské dopravě, přepravováni jsou ale také lidi s handicapem a jejich doprovod.

Reklama

Nákupy, úřady, nemocnice i výlety

Pátá městská část se zapojila – stejně jako Ústí nad Orlicí a Kutná Hora – v roce 2016, projekt byl zahájen o rok dřív ve městech Liberec a Prachatice. Letos se přidají Most, Svitavy a Benešov.

Ze všech měst máme velmi pozitivní zpětnou vazbu. Cílem cest jsou nejen zdravotnická zařízení, nákupy či úřady a instituce, ale i návštěvy divadel, knihoven a kulturních akcí. Skupinky seniorů využívají Taxík Maxík i pro plánované výlety či celodenní akce (vernisáže výstav, svátky seniorů či módní přehlídky). Projekt tak přesahuje rovinu specializované dopravy, ale má i socializační a integrační roli. Jednotlivé Taxíky Maxíky najezdí měsíčně až 1 500 km a přepraví až 500 osob, průměrný věk klientů se pohybuje kolem 80 let,“ uvedla pro Náš REGION tajemnice ředitelky Nadace Charty 77-Konta Bariéry Gabriela Švagrová.

Jen senioři nad 60 let

Do projektu se mohou zapojit všechna města, která garantují jeho minimálně pětiletou udržitelnost a zajistí financování provozu služby ve svém rozpočtu. Město získává velkoprostorové vozidlo a samo vybírá provozovatele služby ze svého rozpočtu a nastavuje konkrétní přepravní podmínky. Nejedná se v žádném případě o druh taxislužby, klienti se objednávají v předstihu, platí městem nastavenou sazbu (za jízdu či za kilometr),“ dodala. Slavnostní předání vozidel letošního ročníku se uskuteční 4. prosince v Praze.

Místostarosta Prahy 5 Petr Lachnit uvedl, že Maxík Taxík krouží Prahou 5 od ledna. Přepravuje výhradně seniory nad 60 let a občany městské části se zdravotním a tělesným postiženým starší 35 let, kteří jsou klienty Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 (CSOP Praha 5) na základě smlouvy o poskytování úkonů pečovatelské služby,“ dodal. Právě CSOP Praha 5 dostalo loni od nadace vozidlo coby dar. O službu je na Praze 5 velký zájem, Taxík Maxík zaveze zájemce po celé Praze. Cena jízdného je pro klienty výhodná, 60 korun za osobu za jednu hodinu jízdy. Doprovod, který si může klient vzít, platí stejnou cenu,” dodal Lachnit. Díky službě se lidí cítí mobilnější.

Včera, 17:36
Pražská zdravotnická záchranná služba (ZZS) letos plánuje koupit 15 nových sanitek a terénní vůz typu...
Včera, 17:11
V Praze na Václavském náměstí před sochou svatého Václava se dnes kolem 15:00 polil hořlavinou...
Včera, 16:28
Letos v květnu bude po roce od zahájení stavby dokončen parkovací dům o čtyřech nadzemních...
Včera, 15:34
Podepření mostu v pražské Bubenské ulici vyjde Technickou správu komunikací (TSK) na 15,89 milionu korun....
Včera, 13:35
S nově postavenou letovou dráhou se letiště lépe prodá. Tak její smysl vidí náměstek pražského...
Včera, 12:32
A za 7 dní vznikne vztah na dalších 5 let nebo do konce života, alespoň...
Včera, 12:31
Rádcům vrcholných středočeských politiků putovalo v uplynulém roce z veřejných peněz 2,3 milionu korun do...
Včera, 08:45
„Opakovaně jsme upozorňovali na nepřehlednost situace a na to, že na trase jedné linky autobusu...
17.1.2019
Vedení Prahy 1 souhlasí s převodem bývalého ateliéru sochařky Hany Wichterlové na Malé Straně na...
17.1.2019
Vedení Dolních Měcholup plánuje upravit náves, která se má stát příjemným centrem pro trávení času....
Reklama